مقدمه‌ی برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؟

یکی از راه‌ها برای ایجاد یک زندگی جدید و نو این است که مهاجرت کنیم. ولی سؤالی که ممکن است برای هرکسی در قدم اول برای مهاجرت پیش بیاید این است که برای مهاجرت از کجا شروع کنم؟ زندگی مهاجران همواره سخت بوده است اما هرکدام از آن‌ها به دلایل مختلفی مانند: جنگ، خشکسالی، فرصت‌های شغلی بهتر یا یک ماجراجویی جدید دست به مهاجرت‌ زده‌اند. اما به نظر شما برای مهاجرت چه باید کرد؟

اگر بخواهیم از کشوری به کشوری دیگر برویم برای مهاجرت چه کار‌هایی باید انجام داد؟ در این مقاله قصد داریم این موضوع مهم را بررسی کنیم و قدم‌های مختلفی را که برای مهاجرت باید برداشت یک به یک طی کنیم. دوست دارم این قدم‌ها را با ماجرای یکی از دوستان خوبم برای شما تعریف کنم.

برای مهاجرت چه باید کرد؟

یکی از دوستان نزدیکم پس از گرفتن مدرک فارغ التحصیلی‌اش برای ماه‌ها دنبال کار می‌گشت. او توانسته بود تا مدرک دکتری خود را در رشته مهندسی کامپیوتر از یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران کسب کند. وقتی پیش من آمد از این‌که نمی‌توانست شغلی مناسب و در شأن مدرکش پیدا کند گلایه می‌کرد. تا حدودی به او حق می‌دادم چون می‌فهمیدم با توجه به وضعیت مالی خوبی که خانواده و خودش داشتند به دنبال کاری می‌گشت که حقوقی مناسب به او داده شود.

او با دوستانش در خارج ارتباط برقرار کرد و نهایتاً متوجه شد در یکی از شرکت‌های خارجی معروف می‌تواند به عنوان مهندس ارشد برنامه‌نویسی فعالیت کند. شغلی که هر کسی فقط می‌توانست آرزویش را داشته باشد. پس از ارسال رزومه و تأیید آن توسط شرکت سراغ من آمد و پرسید: «برای مهاجرت از کجا شروع کنم؟»

آن روز در دفتر کارم مکالمه‌ای طولانی با همدیگر داشتیم. برایش از تمام نکته‌های مهمی که باید پیش و پس از مهاجرت در نظر بگیرد گفتم. وقتی از من پرسدی برای مهاجرت چه باید کرد به او جواب دادم: مسیر مهاجرت را باید به خوبی بلد باشی. مهاجرت کردن از ایران یا از هر کشوری مستلزم این است که ما به خوبی از شرایط رفتن و شرایط زیستن در یک کشور دیگر آگاه باشیم و برای همین شروع کردم تا مراحل مهاجرت کردن را یکی یکی برایش توضیح دهم.

و اما مراحل مهاجرت:

در مرحله اول برای مهاجرت فرد باید بداند هدفش از مهاجرت چیست.
در مرحله دوم پس از پیدا کردن هدفی برای مهاجرت باید درباره جایی که می‌خواهد مهاجرت کند تحقیقات لازم را انجام دهد.
سپس فرد باید به خوبی با تمام شرایط کشور مقصد برای مهاجرت آشنا شود. مدرک زبان، هزینه‌های رفت و آمد، اخذ ویزا و… را دنبال کند.
در ادامه فرد باید آن شرایط را مهیا کند و مطمئن باشد که تمام شرایط لازم برای مهاجرت کردن را دارد.

بعد از این‌که تمام این مراحل برای شخص انجام شد می‌تواند بداند که به پاسخ سؤالش رسیده است. این‌که چگونه مهاجرت کنیم سؤال بسیاری از ایرانیان است و همه دنبال این هستند که برای مهاجرت از کجا شروع کنم؟ این قدم‌ها که به طور خلاصه بیان کردیم، مهم‌ترین و اصلی‌ترین قدم‌ها برای مهاجرت از کشور هستند.

تصویری از زوجی در حال رفتن از نقطه ای به نقطه ی دیگر کره ی زمین برای عنوان برای مهاجرت چه باید کرد؟ انتخاب شده است.
تاثیری که مهاجرت بر زندگی شخص و خانواده او می گذارد، می تواند معیار مناسب دیگری برای سنجش درست یا غلط بودن یک راه مهاجرت باشد

 

فرایند مهاجرت به چه صورت است؟

هنگامی که شما پاسخ این سؤال را پیدا کردید که برای مهاجرت از کجا شروع کنم، وقت آن است که وارد عمل شوید و به دنبال پروسه اخذ ویزا و اقامت در کشور مقصد بروید. برای این کار شما باید از طرف کشور مبدأ و مقصد تأیید داشته باشید. این موضوع ممکن است چند ماه از شما وقت بگیرد. حداقل برای دوست من که مدتی طول کشید تا این مراحل اداری را طی کند.

ابتدا باید فرمی را پر کرده و برای کنسول یا سفارت آن کشور ارسال کنید و پس از اینکه درخواستتان تأیید شد از شما خواسته می‌شود که برای مصاحبه مراجعه کنید. در مصاحبه سؤالات مختلفی از شما پرسیده می‌شود که باید به دقت به همه‌ آن‌ها پاسخ دهید تا صلاحیت شما برای اخذ ویزا دانسته شود. اگر همه چیز مورد تأیید کشور مقصد قرار گرفته بود شما می‌توانید مهاجرت را انجام دهید.

اما پیش از آنکه بخواهید مراحل را تکمیل کنید لازم است که از کشور مبدأ مراحل گرفتن پاسپورت را نیز بگذرانید. شما با مراجعه به پلیس +۱۰ و ارائه مدارک مورد نیاز و همچنین پرداخت هزینه‌هایی که باید داده شود، می‌توانید پاسپورت خود را دریافت کنید و از این طریق می‌توانید کار را تمام کرده و مهاجرت کنید.

بعد از مهاجرت چه کنم؟

اول از همه پرسیدیم برای مهاجرت از کجا باید شروع کنم و سپس اشاره‌ای به مهمترین اقدامات اولیه برای مهاجرت داشتیم. سپس به شما گفتیم که برای مهاجرت چه کار‌هایی باید انجام داد. اما اگر شما هم از آن دسته کسانی هستید که تمام این مراحل را طی کردند و مسیر برایشان هموار شده است، انتظار چه چیزی را در آن سوی مرز‌ها باید داشته باشید؟

به این نکات بعد از مهاجرت توجه کنید:

  1. محل اقامت خود را به خوبی بسنجید تا در محله‌ای مناسب زندگی کنید.
  2. شماره‌های اصلی و ضروری را با خود به همراه داشته باشید.
  3. مراکز اصلی شهر، سوپرمارکت‌ها و مکان‌های ضروری را بشناسید.
  4. سعی کنید با دوستان و آشنایان خود در ارتباط باشید تا موارد مورد نیاز شما را بدانند.
  5. از تجربه جدیدتان لذت ببرید!

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا به این سؤال مهم پاسخ دهیم که برای مهاجرت از کجا شروع کنم؟ این سؤالی است که جوان و پیر، هرکس در هر قشر و سنی ممکن است بپرسد. درصد مهاجرت از ایران به شدت افزایش یافته است و بنابراین بسیاری با خود فکر می‌کنند که برای مهاجرت چه کار‌هایی باید انجام داد.

سعی کردیم تا خلاصه و تیتر وار مهم‌ترین نکات را برای مهاجرت مطرح کنیم. شما چه نکته‌ای مد نظرتان است که در میان موارد بالا به آن اشاره نشده است؟ فکر می‌کنید اگر من از شما بپرسم برای مهاجرت از کجا شروع کنم، شما چه جوابی به من خواهید داد؟

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره برای مهاجرت از کجا شروع کنم؟ و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

بهترین سن برای مهاجرت چه سنی است؟

در سن زیر ۳۰ سالگی یا حتی در اوایل دهه ۲۰ سالگی بلافاصله پس از اتمام تحصیلات عالی.

کدام کشور برای زندگی بهتر است؟

نیوزلند، استرالیا، هلند، آلمان و فنلاند در ۵ رتبه برتر هستند.

کدام کشور کمتر از مهاجران استقبال می کند؟

مجارستان، کرواسی، لتونی و اسلواکی.