مقدمه

مالزی کشوری است در جنوب شرقی آسیا که پایتخت آن کوالالامپور نام دارد. این کشور در چند دهه اخیر جز مقاصد بسیار خوب گردشگری در آسیا شده است. مالزی در زمینه آموزش نیز بسیار پیشرفت کرده و سالانه دانشجویان زیادی را به کشور و دانشگاه‌های خود جذب می‌کند. دانشگاه‌هایی با استانداردهای جهانی بسیار بالا و سطح آموزشی متنوع و عالی. در ادامه قصد داریم بخشی از روند تحصیل در این کشور را با یکدیگر مرور کنیم. با ما همراه باشید.

 

نمایی کلی از تحصیل در این کشور

اغلب دروس دانشگاه‌های کشور مالزی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و و نیازی ندارید به زبان این کشور مسلط باشید. شما با داشتن مدرک زبان انگلیسی می‌توانید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایید. هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به سایر رقبای خود بسیار پایین است. به خصوص رشته‌هایی نظیر پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی که در بسیاری از کشورهای دنیا آموزش‌های پر هزینه‌ای را دارند. مالزی برای اخذ دانشجو شرط سنی ندارد. این مورد موقعیت بسیار خوبی برای افرادی تلقی می‌شود که سن آن‌ها طبق قوانین برخی کشورها برای تحصیل زیاد است و آنان را جذب نمی‌کنند. یکی از معایب کشور مالزی در مقایسه با سایر کشورها این است که ویزا و اقامت دائم به دانشجویان اعطا نمی‌شود. افراد پس از تحصیل و کار در این کشور لاجرم باید خاک آن را ترک کنند. البته این خود باعث شده مالزی سکوی پرتاب خوبی برای ماجرت به سایر کشورها باشد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی

نکته مهم در این مقطع شرط معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی شماست. البته ممکن است برخی دانشگاه‌ها شرط سنی نیز برای این مقطع درنظر بگیرند. این شرط عدل برای برخی دانشگاه‌ها بالای ۱۷ است. البته هر دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد و برای اطلاع دقیق باید به سایت دانشگاه مراجعه کرد. طول زمان تحصیل در این مقطع می‌تواند ۳ تا ۴ سال باشد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

شرط معدل برای تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های ممتاز ۱۵ به بالا و سایر دانشگاه‌ها ۱۴ است. طول زمان تحصیل عموما ۲ تا ۳ سال است. هزینه تحصیل با توجه به واحد پول کشور مالزی در این مقطع در دانشگاه‌های دولتی حدود ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ رینگت و سایر دانشگاه ها ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ رینگت است.

تحصیل در مقطع دکتری

برای تحصیل در این مقطع باید معدل شما بالای ۱۵ باشد. همچنین شما باید ریز نمرات دوران کارشناسی و ارشد خود را ترجمه کنید و برای دانشگاه‌های مرود نظر خود ارسال کنید. مدت زمان تحصیل در این دوره ۳ تا ۵ است.

 

مدارک لازم

– رسید بیمه دانشجویی برای اخذ ویزای تحصیلی از مالزی
– عکس رنگی پاسپورت
– اصل پاسپورت و کپی همه صفحه‌های آن
– نامه ثبت‌نام نهایی در دانشگاه
– فرم‌های معاینات پزشکی
– هزینه نهایی ویزای دانشجویی: این هزنیه می‌تواند متناسب با نوع دانشگاه و رشته متفاوت باشد ولی عموما بین ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ رینگیت (واحد پول مالزی) است.

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی در مالزی

باید در نظر داشته باشید با توجه به سیاست کشورها و دولت‌های‌شان ارقام اعلام شده با گذشت زمان می‌تواند تغییر کند. به طور کلی دانشجویان هم می‌توانند در خوابگاه و هم خارج از آن زندگی کنند. هزینه خوابگاه‌های دانشجویی معمولا بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار است. خانم‌ها خوابگاه‌های جداگانه دارند. خوابگاه‌ها از امکاناتی مانند نمازخانه، امکانات ورزشی، خشکشویی، تلویزیون، اتاق، اتاق استراحت و … برخوردار هستند. هزینه آپارتمان و خانه‌ها نیز معمولا ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار است. این خانه عموما از لوازم زندگی برخوردارند و سرویس‌های دانشگاه این این خانه‌ها نیز گذر می‌کند. دانشجویان برای رفتن به دانشگاه و تهیه لوازم خانه نیازی به وسیله نقلیه ندارند و وسایل ارتباط جمعی با هزینه بسیار کم در اختیار آنان است.
برای کسب اطلاعات بیشتر و جزییات مهاجرت تحصیلی به مالزی با ما در ارتباط باشید.