مقدمه

کشور کانادا امکان دریافت اقامت خانوادگی را برای مردم کشورهای مختلف فراهم آورده است. بسیاری از مردم برای مهاجرت قصد دارند همسر و فرزندان خود را با خود همراه کنند و یا مادر و پدر خود را نیز به کشور مورد نظر خود ببرند. هر کدام از این افراد طبق قاعده و قانون خاصی می‌توانند اقامت دریافت کنند. کانادا کشوری است که این روزها قطب مهاجرتی بسیاری از مردم دنیا شده است. آن‌ها به قصد تحصیل، کار و… به این کشور سفر می‌کنند. یکی از روش‌هایی که می‌توان اقامت این کشور را دریافت کرد، مهاجرت خانوادگی و یا پیوند به خانواده در این کشور است. در ادامه قصد داریم به طور مختصر بخشی از روند دریافت این اقامت را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

شرایط اخذ اقامت یا ویزا برای خانواده

همسر و فرزندان فرد متقاضی دریافت ویزا، می‌توانند با درخواست همان فرد برای دریافت اقامت اقدام کنند و همراه با او و یا بعد از آن فرد وارد کشور شوند. البته در این قانون فقط فرزندان زیر ۱۹ سال (فرزند دارای معلولیت ذهنی و جسمی دارای و شرایط خاص محدودیت سنی ندارند) می‌توانند شامل درخواست خانوادگی برای اخذ ویزا شوند. طبق قوانین کشور کانادا فرزندان زیر ۱۹ سال و یا همسر شما که از نظر مالی به شما وابسته باشند می‌توانند در این نوع درخواست جای بگیرند.
داستان درخواست ویزا برای والدین کمی متفاوت است. غالباً در درخواست اولیه نمی‌توان آن‌ها را نیز همچون همسر و فرزندان وارد کرد. آن‌ها باید توسط یک فرد دارای اقامت دائم و یا شهروند کانادا مورد حمایت مالی قرار بگیرند که به این عمل اسپانسر شیپ گفته می‌شود. برای این‌که بتوانید اسپانسر والدین و یا پدر بزرگ و مادربزرگ خود شوید باید تفاهم نامه‌ای را امضا کنید که نشان دهد در صورت لزوم در موارد بیکاری و یا مشکلات مالی، بین ۳ تا ۱۰ آن‌ها را از نظر مالی پشتیبانی خواهید کرد و آن‌ها نیز باید اقداماتی در جهت پشتیبانی مالی و رفع هزینه‌های زندگی خود در کانادا را انجام دهند. البته گاهی ممکن است به دلایل انسان دوستانه، اقامت والدین و پدربزرگ و مادربزرگ را نیز در درخواست اولیه قبول کنند.

 

اسپانسرشیپ چیست؟

اسپانسرشیپ یعنی شما اعضای خانواده خود را در صورتی که نتوانند هزینه اولیه زندگی خود را تأمین کنند، مورد حمایت مالی قرار دهید. این کار برای این است که دولت کانادا اطمینان حاصل کند که شما نیاز مالی خود را از دولت کانادا دریافت نخواهید کرد و توانایی مالی گذران زندگی خود در این کشور را دارید. مدت زمان این طرح برای هر یک از اعضای خانواده متفاوت است.
برای این‌که بتوانید از طرح اسپانسرشیپ برای اقوام خود استفاده کنید، باید مبلغی را به دولت کانادا پرداخت کنید. در کنار آن باید هزینه حق اقامت دائم کانادا را نیز برای افراد فامیل متقاضی دریافت اسپانسرینگ به استثنای فرزندان وابسته نیز پرداخت کنید. مدت زمان برای همسر ۳ سال، فرزند وابسته ۱۰ سال و یا تا زمانی که به ۲۲ سالگی برسد، فرزند وابسته ی بالای ۲۲ سال ۳ سال، والدین ۲۰ سال است.

 

محدودیت‌های طرح اسپانسرشیپ چیست؟

این قانون با وجود قابلیت‌هایی که برای خانواده‌ها دارد، اما قوانین سخت‌گیرانه‌ای نیز به همراه دارد که باید با رعایت آن‌ها برای انجام این طرح اقدام کنید. این شرایط به شرح زیر است:
– اگر در گذشته برای پشتیبانی مالی فامیل دیگری دارای ثبات اقتصادی نبوده‌اید، اکنون نیز نمی‌توانید پشیبان مالی فرد دیگری باشید.
– اگر از طرف دادگاه حکم حمایتی برای کسی مثلاً فرزند خود داشته باشید، دیگر نمی‌توانید پشتیبان مالی شخص دیگری باشید.
– اگر از طرف دادگاه برای انواع جرایم و خشونت مجرم شناخته شده باشید، نمی‌توانید پشتیبان مالی باشید.
– اگر از وام مهاجرت استفاده کرده باشید و پرداختی خود را به تعویق انداخته باشید و یا اقساطی را پرداخت نکرده باشید نمی‌توانید پشتیبان مالی باشید.
– در حال حاضر زندانی باشید و یا از طرف بانک ورشکسته بانکی اعلام شده باشید نیز نمی‌توانید پشتیبان مالی باشید.