تحصیل در آسیا این روزها بحث مهمی در مهاجرت‌های تحصیلی به شمار می‌رود. شاید آسیا نسبت به قاره اروپا و آمریکا متقاضیان تحصیلی و مهاجرتی کم‌تری داشته باشد، اما برخی از کشورهای آسیایی دانشگاه‌های معتبری برای تحصیل دارند. با افزایش هزینه‌های زندگی، بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند، به گزینه دانشگاه‌های آسیایی اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. کشورهایی نظیر ژاپن، چین، هند و… سالیانه دانشجویان زیادی را برای تحصیل جذب می‌کنند. درباره کشور عزیزمان ایران نیز باید گفت بخش زیادی از دانشجویان عموماً کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. این روند مختص این دوره نیست و آغاز آن به روابط ایران و فرانسه و فرستادن دانشجویان به اروپا جهت تحصیل باز می‌گردد. هرچند در سال‌های اخیر روابط ایران و سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی تیره شده است، اما همچنان بخش قابل توجه‌ای از دانشجویان به این مناطق مهاجرت کرده‌اند. اما نباید نادیده گرفت که بسیاری از ایرانیان نیز برای تحصیل و یا کار کشورهای همسایه‌ی خود در آسیا را انتخاب می‌کنند. چنانچه دوست دارید با تحصیل در کشورهای آسیایی زیر به صورت جداگانه و دقیق‌تر آشنا شوید، کافی است بر روی هر کدام از موارد زیر کلیک کنید.

تحصیل در هند
تحصیل در چین
تحصیل در مالزی

 

در ادامه مطلب، قصد داریم درباره تحصیل  در کشور‌های مختلف آسیای با شما مطالبی را به اشتراک بگذاریم.

مالزی

یکی از مقاصد تحصیلی دانشجویان در آسیا، کشور مالزی است. این کشور در جنوب شرقی آسیا قرار دارد. هزینه زندگی و تحصیل پایین، مناظر طبیعی و محیط زیست بکر و متنوع، فرهنگ‌های گوناگون و داشتن دانشگاه‌هایی با رتبه‌های علمی بالا از جمله دلایلی است که مهاجرین را به خود جلب می‌کند. کوالالامپور پایتخت این کشور، دومین شهر مرقون به صرفه دانشجویی در آسیا به حساب می‌آید. به احتمال زیاد حدود پنج هزار دانشجوی ایرانی در مالزی تحصیل می‌کنند که بیشتر آن‌ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

 

چین

چین از جمله کشورهای مورد توجه مهاجران تحصیلی است. این کشور مقام دوم اقتصاد جهان را داراست. چین با داشتن بیش‌ترین جمعیت، توجه ویژه‌ای به بحث آموزش داشته است. دو شهر مهم آن یعنی شانگهای و پکن مراکز بسیار مهم علمی به شمار می‌آیند. این کشور به دلیل اقتصاد شکوفایی که دارد، می‌تواند مقصد بسیار خوبی برای دانشجویان اقتصاد و مدیریت مالی باشد. همچنین پهناوری این کشور، زبان‌های گوناگون و جمعیت و ارتباطات بالای آن، از عواملی است که برای دانشجویان می‌تواند قابل توجه باشد. بهترین دانشگاه این کشور چینهوا نام دارد.

 

هندوستان

هند از جمله مقاصد تحصیلی در قاره آسیا به شمار می‌آید. هند در رشته‌های پزشکی و فناوری اطلاعات و ارتباطات از بهترین‌های آسیا است. نزدیکی به ایران، وجود اتحادیه انجمن‌های اسلامی ایران در شبه قاره هند، حضور زبان انگلیسی به عنوان زبان جاری در هند، هزینه‌های تحصیل پایین و نزدیکی فرهنگی همواره باعث می‌شوند ایرانیان به هندوستان به عنوان مقصد تحصیلی نگاه کنند. گرچه مهاجرت به هند اخیرا نسبت به سال‌های گذشته کم‌تر شده است، اما همچنان مقصد مناسبی در آسیا است. هند به دلیل رتبه بالا در آموزش به ویژه در زمینه مهندسی و فناوری، می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای مهاجرت در آسیا باشد.

 

ژاپن

ژاپن کشوری با پیشینه غنی و تاریخی است. این کشور دارای سومین اقتصاد بزرگ جهان در زمینه کارآفرینی و نوآوری است و در رتبه‌ی بعد از آلمان قرار دارد. پایتخت این کشور، توکیو، در سال ۲۰۱۸ در بین بهترین شهرهای دانشجویی قرار گرفت. گرچه هزینه‌های زندگی و تحصیل در ژاپن نسبت به دیگر کشورهای آسیایی بیشتر است، اما نسبت به کشورهای اروپایی مرقون به صرفه‌تر است.

 

سنگاپور

سنگاپور از جمله مقاصد تحصیلی بسیار با اهمیت در آسیا است که در ایران کم‌تر به آن توجه می‌شود. این کشور ۳ دانشگاه بسیار مهم دارد. دانشگاه بین‌المللی سنگاپور رتبه نخست بهترین دانشگاه‌های آسیا را دارد. و دانشگاه فناوران نان یانگ در رتبه سوم کنار دانشگاه چینهوا چین قرار گرفته است. این کشور مولفه‌هایی دارد که برای مهاجرین مهم است. رفاه بالای اجتماعی و اقتصادی، آمار پایین جرم و جنایت و آموزش‌های عالی و دانشگاه‌های برتر علمی از جمله‌ی آن‌هاست. دولت سنگاپور هر ساله بورس تحصیلی‌ای به نام سینگا را در اختیار دانشجویان دکتری قرار می‌دهد. این کشور گرچه هنوز جز قطب‌های مهاجرت برای ایرانیان نیست، اما اگر قصد مهاجرت دارید، حتما به دانشگاه‌های این کشور نیست فکر کنید.

گرچه این روزها بخش زیادی از مهاجران تحصیلی کشورهای اروپایی و آمریکایی را مقصد سفر خود قرار داده‌اند، اما اگر قصد مهاجرت به کشوری را دارید که به ایران نزدیک باشد و با فاصله و زمان و هزینه کمتری بتوانید به کشور برگردید، هزینه‌های تحصیل و زندگی را به حداقل برسانید و در عین حال تجربه‌ای جدید برای خود کسب کنید، دانشگاه‌های کشورهای آسیایی مقصدهای تحصیلی خوبی برای شما خواهند بود.