تحصیل در اروپا امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان و افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل است. این افراد برای تحصیل بهتر، داشتن مدرک تحصیلی معتبر و پس از آن یافتن شغل مورد نظر، زندگی در محیطی متفاوت و با امکانات بیشتر علاقه به مهاجرت و تحصیل در اروپا دارند. قاره اروپا نیز به دلیل دارا بودن امکانات عالی و توجه ویژه به تحصیل، مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌آید. در ادامه این مطلب به طور خلاصه در رابطه با سیاست‌های کلی مهاجرت و تحصیل در اروپا سخن خواهیم گفت و چنانچه دوست دارید با تحصیل در هر کشور اروپایی به صورت جداگانه و دقیق‌تر آشنا شوید، کافی است بر روی هر کدام از موارد زیر کلیک کنید.

تحصیل در ایتالیا
تحصیل در آلمان
تحصیل در فرانسه

 

تحصیل در کشورهای اروپایی برای دانشجویانی که در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند رایگان است. اما اگر از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستید نگران نباشید. شما با ارائه مدارک معتبر و دارابودن شرایط مورد نظر کشور و دانشگاه مقصد مورد نظر خود می‌توانید تمام و یا بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را دریافت نمایید. این شرایط با توجه به کشور و دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. پیش از اقدام برای تحصیل در هر کشور باید ابتدا شرایط و امکانات آن را بسنجید.

تحصیل در اروپا

تحصیل در مدارس اروپا

افراد حاضر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند در مدارس به صورت رایگان تحصیل کنند. سایر افراد متقاضی خارج از اتحادیه باید اقامت آن کشور را داشته باشند. والدین دانش آموزان باید برای دریافت اقامت بلند مدت اقدام کنند. این اقامت هم می‌تواند تحصیلی و هم کاری باشد. در این صورت فرزند آن‌ها می‌تواند در مدارس اروپا به صورت رایگان تحصیل کند.

مهاجرت تحصیلی به اروپا

تحصیل در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، لازم است شما مدارک تحصیل ۱۲ ساله دوران مدرسه خود را ارائه دهید. داشتن معدل و نمرات بالا در این مقطع می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند. همچنین بیشتر کشورهای اروپایی مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ را از شما دریافت خواهند کرد. با توجه به کشور و دانشگاه مورد نظر شما، ممکن است مدرک زبان همان کشور نیز جز شروط پذیرش شما باشد. حتی در برخی رشته‌های خاص امکان دارد از شما مصاحبه جدا و آزمون ورودی بگیرند. بیشتر افراد متقاضی برای تحصیل در اروپا تمایل به تحصیل در رشته‌های هنر، تاریخ، جامعه شناسی، تجارت، امور بین‌الملل، فلسفه و… را دارند. قاره اروپا می‌تواند مقصد خوبی برای علاقه‌مندان این رشته‌ها باشد.

هزینه تحصیل در اروپا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

در این مقطع نیز تحصیل برای دانشجویان حوزه اتحادیه اروپا رایگان است و سایر دانشجویان بسته به شرایط، می‌توانند بورس تحصیلی دریافت کنند. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع با توجه به کشور و دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶.۵ یا معادل آن برای زبان کشور مقصد حائز اهمیت است. شما برای مقطع کارشناسی ارشد نیاز دارید در همان رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل دارید، تحصیل کرده باشید و یا انگیزه لازم برای رشته دیگر را به خوبی بیان کنید. دوره تحصیل در این مقطع بین ۱ تا ۲ سال می‌تواند متغیر باشد.

مهاجرت به اروپا از طریق تحصیل

تحصیل در مقطع دکتری

در مقطع دکتری شرایط کمی سخت‌گیرانه‌تر است. در این مقطع شما باید حتما یک رزومه خوب داشته باشید. در کنار آن داشتن مدرک زبان آیلتس ۷ و مقالات علمی معتبر و بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای دریافت اقامت تحصیلی در مقطع دکتری، شما نیاز دارید تا در دانشگاه مقصد خود سوپروایزر و یا استاد راهنمایی را متقاعد کنید تا از طرح و تحصیل شما در آن دانشگاه حمایت کند. در این مقطع نیز تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است. دانشجویان کشورهای دیگر با داشتن شرایط مورد نظر کشور و دانشگاه مقصد می‌توانند بورسیه دریافت کنند. برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر زبان انگلیسی، تسلط به زبان آن کشور را نیز از شما خواستارند. طول دوره تحصیل عموما ۸ ترم است که باتوجه به رشته و دانشگاه می‌تواند کم و یا زیاد شود.

سخن آخر

تحصیل در اروپا، دریافت بورسیه، اقامت و دریافت ویزاهای مختلف از جمله مواردی هستند که این روزها افراد زیادی برای دست‌یابی به آن‌ها اقدام می‌کنند. ما در این مطلب سعی کردیم به صورت کلی نمایی از این تجربه را در اختیار شما قرار دهیم. برای دریافت جزییات بیشتر ما را دنبال کنید.