مقدمه

کشور چین این روزها جز مقاصد بسیار خوبی تحصیلی برای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی به حساب می‌آید. با بورسیه‌ها و امکانات تحصیلی‌ای که دولت این کشور در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، این روند رو به افزایش است. طبق گزارشات آموزش و پرورش کشور چین، تعداد دانشجویان خارجی که به خصوص قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند افزایش یافته است. وجود رشته‌های متنوع در علوم مختلف و بورسیه‌های این کشور نقش مهمی در این افزایش چشم گیر داشته است. چین کشوری با جمعیت بالا و اقتصادی شکوفاست که می‌تواند مقصد بسیار خوبی برای تحصیل دانشجویان آسیایی باشد که هم به کشور خودشان نزدیک است، هم مزایای مناسبی نیز برای آن‌ها به همراه دارد. حتی زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه‌تر از سایر کشورهای اروپایی و حتی آسیایی نظیر هند و مالزی است و دانشجویان می‌توانند به راحتی از پس مخارج خود بربیایند. در ادامه مطلب درباره نحوه پذیرش تحصیلی در این کشور سخن خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی

همان‌طور که گفته شد چین به سرعت وارد رقابت‌های تحصیلی با سایر کشورهای جهانی شده است. این کشور با امتیازاتی که به محصلان ارائه می‌کند آن‌ها را به این کشور جذب می‌کند. اگر در دوره کارشناسی در این کشور تحصیل کنید، پس از پایان دوره مدرک کارشناسی خود را دریافت خواهید کرد. این مدرک در تمامی مراکز علمی و دانشگاهی دنیا معتبر است. پس از پایان دوره کارشناسی، فرصت‌های پژوهشی و آموزشی و حتی فرصت‌های شغلی زیادی پیش روی شما خواهد بود. سیستم آموزشی این کشور بسیار شبیه به آمریکاست. پس از پذیرش به مدت ۲ تا ۶ سال در مقطع کاردانی و کارشناسی تحصیل خواهید کرد و پس از آن بر اساس رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید، مدرک مورد نظر را دریافت می‌کنید.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مزایایی برای دانشجویان به همراه دارد که باعث می‌شود تقاضا برای این بخش همواره زیاد باشد. هزینه‌های تحصیل در این کشور بسیار به صرفه‌تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است و دولت چین از محصلین حمایت می‌کند. شما در طول تحصیل می‌توانید به شهرهای مختلف و گوناگون این کشور پهناور سفر کنید. همچنین از نظر شغلی موقعیت خوبی در انتظار شماست. با امکاناتی که دولت چین در اختیار محصلین قرار می‌دهد، پس از اتمام تحصیل می‌توانید وارد بازار کار شوید. در رشته‌هایی نظیر بازرگانی، پزشکی، مهندسی، علوم کامپیوتر . فناوری امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

 

تحصیل در مقطع دکتری

دولت چین باتوجه به طرح‌های خود و طرح دانشگاه‌های تراز اول دوگانه چین، سرمایه‌گذار‌ی‌های زیادی در این زمینه کرده است. هدف این کشور از این اقدام، تولید دانشگاه‌های جهانی و جذب دانشجویان ممتاز در مقطع دکتری است. دوره‌های دکتری در چین بدین صورت است که دانشجویان می‌توانند با حمایت استاد راهنمای خود در این کشور، در زمینه مورد نظر خود تحصیل و پژوهش نمایند و یافته‌های خود را به صورت رساله‌های معتبر ارائه کنند. در صورت ثبت‌نام تمام وقت، دانشجویان ۳ تا ۴ سال زمان تحصیل دارند. دانشجویان دکتری می‌توانند به صورت پاره وقت نیز به پژوهش بپردازند. ولی دانشجویان بین‌المللی به دلیل اینکه ویزای ۵ ساله دارند نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. برخی موسسات ۵ سال و برخی دیگر ۴ سال را برای دفاع از رساله دانشجو در نظر می‌گیرند.
سال تحصیلی تمام وقت به دو ترم بهار یعنی از مارس تا اواسط جولای و پاییز یعنی ازاواسط سپتامبر تا ژانویه تقسیم می‌شود.

 

مدارک لازم برای تحصیل در چین

– ترجمه رسمی گواهی کارشناسی
– ترجمه رسمی ریز نمرات
– ترجمه رسمی گواهی کارشناسی ارشد (برای دکتری)
-ترجمه رسمی ریز نمرات کارشناسی ارشد
– روزمه به زبان انگلیسی که در آن محل‌های تحصیل، کار، موضوعات تالیفات
– شرح حال
– تصویر مقاله چاپ شده
– تصویر پاسپورت
– تصویر مدرک زبان انگلیسی
– توصیه نامه از اساتید