مقدمه‌ی بهترین رشته های تحصیلی کانادا

مهاجرت تحصیلی بحث بسیار مهمی در دنیای امروز است. اهمیت آن زمانی بیشتر به چشم می‌آید که فرد قصد داشته باشد بعد از تحصیل وارد بازار کار شود. به همین دلیل اپلای در رشته تحصیلی مناسبی که پس از اتمام درس در کشور مقصد امکان اشتغال به کار را نیز برای شما فراهم کند، امر بسیار مهمی است. کانادا به عنوان یکی از مقاصد بسیار خوب و معتبر تحصیلی، این قابلیت را برای دانشجویان رشته‌های مختلف فراهم کرده است.

در این میان رشته‌های مطرحی وجود دارند که هم از نظر کیفیت آموزش و هم اشتغال به کار بسیار حائز اهمیت‌اند. در این نوشته بر آن شدیم تا برخی از مهم‌ترین این رشته‌ها و دلایل اهمیت آن‌ها را برای شما بازگو کنیم.

رشته MBA

رشته ام‌بی‌ای همواره در صدر مهم‌ترین و پرطرفدارترین رشته هایی است که افراد برای تحصیل آن به کانادا مهاجرت می‌کنند. این رشته عموماً هزینه زیادی ندارد. مگر آن که خود فرد دانشگاه‌های پر هزینه‌تری برای تحصیل انتخاب کند. وضعیت شغلی این رشته و زیر شاخه‌های آن در کشور کانادا رو به بهبود است. هزینه تحصیل این رشته در کانادا به نسبت کشورهای دیگر مناسب‌تر است و شانس پیدا کردن کار بعد از تحصیل نیز بیشتر است.

رشته کامپیوتر و IT

با افزایش روز افزون استفاده از فضای وب و کامپیوتر، اقبال عمومی نسبت به رشته‌های نرم افزار و کامپیوتر بیشتر شده است. کشور کانادا نیز که در حال گسترش علوم مختلف است از این قاعده جدا نیست. این کشور سالانه دانشجویان زیادی را برای این رشته جذب می‌کند.

برخی از مشاغلی که در کشور کانادا مرتبط با این رشته هستند عبارتند از: تجزیه و تحلیل سیستم‌های اطلاعاتی و مشاوره، تجزیه و تحلیل دیتا بیس و مدیریت داده، مهندسی نرم افزار و طراحی، طراحی وب و توسعه دهنده، متخصصان امنیت سایبری و… . طبق آمار در سال گذشته تعداد مشاغلی که در زمینه تکنولوژی هستند تا ۱۱۵۰۰ نفر افزایش داشته که رشد بسیار چشمگیری است.

رشته‌های مهندسی

ایالت‌های کبک و انتاریو مراکز بسیاری خوبی برای اشتغال مهندسین است. شاید دلیل این اتفاق وجود تولیدات فراوان در این مناطق است. تقریباً بخش زیادی از مشاغل جدید در شهر انتاریو شکل می‌گیرد. بعد از آن شهرهای تورنتو، مونترال، ادمونتون و کلگری بیشترین بازارهای کاری را شامل می‌شوند.

درآمد یک مهندس فارغ‌التحصیل شده از یک دانشگاه کانادا حدود ۸۱۷۰۰ دلار است که نسبت به قبل رشد زیادی داشته است. بیشترین نیاز کانادا در زمینه مهندسی عموماً معطوف به رشته‌هایی نظیر: مهندسی مکانیک، عمران، الکترونیک، شیمی، مهندسی صنایع و ماشین آلات و مدیریت مهندسی است.

تصویری از کلاه ایمنی مهندسی و ـپار به همراه پرچم کانادا برای عنوان رشته‌های مهندسی انتخاب شده است.
دانشجویانی که در رشته های مهندسی تحصیل می کنند با داشتن اجازه ی کار پس از تحصیل می توانند اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند

بیزینس و مدیریت مالی

اهمیت مسائل و تحلیل‌های مالی این روزها بر هیچکس پوشیده نیست. رشته‌هایی که به مسائل مالی مرتبط هستند برای کانادا نیز بسیار حائز اهمیت است. زیرا قدرت تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و اقتصادی را در اختیار این کشور قرار می‌دهد و متخصصان آینده را برایشان پرورش می‌دهد. موقعیت‌های شغلی‌ای که افراد پس از اتمام درس خود می‌توانند در آن مشغول به کار شوند بدین شرح است: مدیریت دارایی، بورس، مدیریت سرمایه‌گذاری، بانکداری، بیمه و حسابداری.

علوم کشاورزی و جنگل‌داری

این روزها بحث از بین رفتن منابع طبیعی و آسیب محیط زیست بیش از پیش در دنیا مطرح است. نگرانی‌هایی در باب کم آبی، از بین رفتن زمین‌های کشاورزی، آلودگی آب‌ها و قطع درختان توجه بسیاری از کشورهای دنیا را به خود جلب کرده است و زنگ خطر نابودی زمین را به گوش همگان رسانده است. به همین دلیل اهمیت این رشته بیش از پیش احساس می‌شود.

کانادا این روزها بازار بسیار خوبی برای رشته‌های علوم کشاورزی و جنگل‌داری فراهم کرده است. برخی از رشته‌هایی که در این زمینه در کانادا تدریس می‌شوند عبارتند از: علوم کشاورزی، زراعت، جنگل‌داری، مشاوره جنگل‌داری و مشاوره کشاورزی.

تصویری از زمین های گندم به همراه پرچم کانادا برای عنوان علوم کشاورزی و جنگل‌داری انتخاب شده است.
متخصصان جنگلداری، برنامه‌های تحقیقاتی در ارتباط با منابع طبیعی و جنگل‌ها را تدوین کرده و برنامه‌های مربوط به مدیریت و برداشت از منابع جنگل را نیز اداره و هدایت می‌کنند

کلام آخر

رشته‌های بسیار دیگری در کانادا مورد استقبال و حمایت هستند که در مجالی دیگر به تفصیل درباره آن‌ها سخن خواهیم گفت. برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان خبره النورا در ارتباط باشید و بهترین تصمیم را برای آینده خود اتخاذ کنید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره بهترین رشته‌ ها برای تحصیل در کانادا و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

کدام رشته در کانادا بیشترین تقاضا را دارد؟

رشته های مالی، پزشکی، مهندسی و تمامی رشته های مربوط به کامپیوتر.

کدام رشته درآمد بیشتری در کانادا ارائه می دهد؟

رشته پزشکی پردرآمدترین رشته در کانادا است.

آیا بعد از تحصیل در کانادا شغلی پیدا خواهم کرد؟

بله، بعد از فارغ التحصیلی می توانید در کانادا کار کنید. برای کار در کانادا به مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) نیاز دارید.