این روزها بخش زیادی از دانشجویان ایرانی قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند. انگیزه افراد برای دریافت پذیرش تحصیلی از کشور مقصد می‌تواند متفاوت باشد. امکانات محدود دانشگاه‌های ایران، آشنایی با فضای دانشگاهی متفاوت و گذراندن دوره تحصیلی در کنار اساتید برتر دنیا، تجربه زندگی در کشوری دیگر و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم دنیا، وضعیت خوب تحصیلی و کاری در کشور مقصد و… می‌تواند بخشی از انگیزه‌های اصلی افراد برای مهاجرت و دریافت پذیرش تحصیلی باشد. برای اقدام جهت دریافت پذیرش تحصیلی نیاز داریم تا اطلاعات دقیقی از شرایط خود، کشور مقصد مورد نظر و سیاست‌های تحصیلی آن به دست بیاوریم. در ادامه مطلب قصد داریم بخشی از نکاتی که برای پذیرش تحصیلی بسیار مهم و اساسی است را برای شما بازگو کنیم.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در آسیا

تحصیل در آسیا

تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا

 

باید بدانیم گرفتن پذیرش تحصیلی کار آسانی نیست. برای دریافت آن شاید مجبور باشید هزینه و زمان زیادی را صرف کنید. البته هر یک از مقیاس‌هایی که گفتیم با توجه به کشور مقصد و قوانین دانشگاه‌های آن می‌تواند متفاوت باشد. شما باید بدانید هدف شما از رفتن چیست؟ دوست دارید به کدام کشور سفر کنید و در کدام دانشگاه درس بخوانید؟ آیا قصد دارید هزینه تحصیلی خود را بپردازید یا قصد گرفتن بورسیه‌های بالاتر را دارید؟ این سوال‌ها و سوالات بسیار دیگری است که ابتدا خود شما باید به آن‌ها پاسخ دهید و به نتیجه برسید. در قدم‌های بعدی باید خود را برای شرایط دانشگاه و کشوری که انتخاب کرده‌اید آماده کنید.

 

مدرک زبان

هر کشور و دانشگاه مطابق سیاست‌های خود مدارک زبان خاصی را از شما خواهان است. بخش قابل توجه‌ای از آن‌ها مدرک تافل و یا آیلتس با نمره‌های بالا را قبول می‌کنند. در این جا باید بدانید به کدام کشور سفر می‌کنید و مدارک زبان مورد نظردانشگاه‌های این کشور را آماده کنید.

 

جمع‌آوری مدارک

هر دانشگاه متناسب با اهداف و قوانین خود، مدارک خاصی را از شما می‌خواد. این مدارک می‌تواند شامل پاسپورت، مدرک زبان، انگیزه نامه، مقالات علمی، نمرات مقاطع تحصیلی گذشته و… باشد. شما در ابتدا باید با کمک مشاوران و افرادی که در این زمینه تخصص دارند دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید. سپس به سایت دانشگاه مراجعه کرده و مدارکی که از شما خواسته‌اند را تا زمان مقرر آماده کنید و برای آن‌ها ارسال کنید. برخی از این مدارک را باید پس از مهاجرت با خود به همراه ببرید.

 

رزومه و انگیزه نامه

تهیه رزومه مناسب از سوابق کاری و درسی شما یکی از مهم‌ترین بخش‌های دریافت اقامت تحصیلی است. رزومه از سه بخش تشکیل می‌شود. بخش مشخصات فردی، سوابق تحصیلی و کاری و قابلیت‌ها و استعدادها و تجارب. هر چه روزمه شما قوی‌تر باشد، امکان دریافت بورسیه برای شما افزایش می‌یابد. همچنین انگیزه نامه‌ای باید تهیه کنید تا در آن به طور کامل شرح دهید که هدف و انگیزه شما برای سفر چیست. این بخش فرمت خاصی ندارید ولی باید سعی کنید که کپی برداری از انگیزه نامه‌های دیگران نباشد.

 

هزینه‌های اپلای

برای دریافت پذیرش تحصیلی باید دقت داشته باشید هر دانشگاه چه مبلغی را از شما اخذ می‌کند. این هزینه‌ها می‌تواند شامل هزینه تحصیل، اقامت، خوراک و… باشد. اگر بتوانید در بخشی از آن‌ها بورسیه بگیرید و دانشگاه این قابلیت را در نظر گرفته باشد، می‌توانید هزینه کم‌تری را متقبل شوید. به همین دلیل برای انتخاب دانشگاه باید از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.
مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم بخشی از موارد مهم در پذیرش تحصیلی است. باید بدانید هر کشور و دانشگاه شرایط متفاوتی دارد و برای دریافت اطلاعات آن‌ها نیاز به راهنمایی و مطالعه دقیق‌تر دارید. ما در این بخش کشورهای مختلف و شرایط آن‌ها را بررسی کرده‌ایم تا به راحتی بتوانید برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نمایید.