مقدمه‌‌ی بورسیه‌ی تحصیلی کانادا

اقدام جهت دریافت اقامت تحصیلی و مهاجرت به کشوری دیگر برای تحصیل، این روزها دغدغه‌ی ذهنی بسیاری از جوانان است. در این مسیر آن‌ها باید موارد متعددی را بررسی کنند و پیش از سفر خود برای آنها اقدام کنند. کانادا این روزها به عنوان قطب جذب دانشجو یکی از مقاصد همیشگی و خوب مهاجرت است. آب و هوای مناسب، وجود فرهنگ‌های متنوع، محیط دانشجویی مناسب، سطح علمی بالا و اساتید به نام و بین‌المللی از مواردی هستند که این کشور را در میان رقبای خود خاص جلوه می‌دهد.

اما بحث هزینه‌های مالی که دانشجو باید در کشور مقصد پرداخت کند همواه یکی از مسائل مهم و حیاتی بوده است. کشور کانادا نسبت به سایر رقبای خود در اروپا و آسیا شاید هزینه‌های تحصیلی بیشتری نیز داشته باشد. اما جای نگرانی نیست. این کشور روش‌های مختلفی برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان در نظر گرفته است که اگر به دقت و با علم کافی به سراغ آن‌ها بروید، می‌توانید از مزایای آن برای زندگی دانشجویی خود در این کشور بهره ببرید. در ادامه با ما همراه باشید تا شیوه‌های دریافت بورسیه تحصیلی را با یکدیگر مرور کنیم.

اسکالرشیپ دانشگاهی

به طور کلی بهترین دانشگاه‌های کانادا مبالغی را جهت کمک هزینه برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. بدین ترتیب بهتر است پیش از اقدام برای انواع دیگر بورسیه، پس از دریافت ویزای تحصیلی و سفر به دانشگاه و شهر مقصد خود، حتماً سری به دانشگاه خود بزنید و شرایط لازم برای دریافت این نوع بورسیه را بررسی کنید. این نوع بورسیه بیشتر به دانشجویان غیر بومی و بین‌المللی اعطا می‌شود.

اسکالرشیپ دانشگاهی
اسکالرشیپ دانشگاهی

این نوع بورسیه تحصیلی در اصل بر اساس نیاز مالی دانشجو تعیین می‌شود و به او تعلق می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت این بورسیه بیشتر به دانشجویان آمریکایی تعلق می گیرد ولی برخی از دانشگاه‌های کانادا آن را برای دانشجویان غیر بومی و بین‌المللی نیز در نظر می‌گیرند. باید بدانید دانشگاه مد نظر شما این نوع بورسیه را در اختیار شما قرار خواهد داد یا نه.

 

اسکالرشیپ شایستگی

از نام این نوع بورسیه نیز پیداست که بر اساس شایستگی و توانایی افراد است. اگر دانشجو در زمینه‌های علمی، ورزشی، توانایی‌های ارتباطی و کارآفرینی نخبه باشد و کارهای مهمی ارائه کرده باشد می‌تواند برای دریافت این نوع بورسیه اقدام کند و از مزایای آن بهره ببرد.

اسکالرشیپ کشوری

این نوع بورسیه مختص دانشجویانی است که از کشورهای درحال توسعه به کانادا سفر کرده و قصد ادامه تحصیل دارند.

اسکالرشیپ موسسات خصوصی

گاهی اوقات دیده شده که برخی موسسات خصوصی هزینه‌های تحصیلی یک دانشجو را پرداخت می‌کنند. این نوع بورسیه بیشتر مختص اقلیت‌ها، محدوده‌های خاص مطالعاتی و تحقیقاتی و دانشجویان کشورهای در حال توسعه است.

بورسیه موسسات دولتی

بورسیه‌های تحصیلی در کل به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند که هر کدام در مقطع و موضوع خاصی به دانشجویان اعطا می‌شود. در ادامه برخی از بورسیه‌های دولتی کانادا را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی فوق دکتری

مبلغ این بورسیه ۷۰ هزار دلار کانادا است. شرط اعطای آن این است که در یکی از انواع علوم اجتماعی و علوم پایه و یا علوم پزشکی در مقطع فوق دکتری تحصیل کنید. تعداد این بورسیه کلا ۷۰ عدد است که بدون تمدید برای ۲ سال به دانشجو اعطا می‌شود.

بورسیه IDIC Research Awards

این بورسیه برای کمک هزینه سفر و یا تحقیقات علمی است که تا ۱۵ هزار دلار ارزش دارد و غالبا به دانشجویان کشورهای در حال توسعه اعطا می‌شود.

بورسیه Vanier Graduate

ارزش این بورسیه ۵۰ هزار دلار است و تعداد آن ۱۶۶ عدد به ازای هر سال است. این بورسیه برای دانشجویان ممتازی است که توانایی مهارت‌های رهبری و پتانسیل‌های علمی و تحقیقاتی بالایی دارند. این کمک هزینه به مدت ۳ سال اعطا می‌شود و هیچ گونه قابلیت تمدید ندارد.

کلام آخر

در این نوشته سعی شد بخش‌هایی از روند و شیوه‌ی دریافت بورسیه تحصیلی و انواع آن را با شما به اشتراک بگذاریم. اما باید بدانیم این نوع حمایت مالی که از جانب کشور کانادا در نظر گرفته می‌شود، انواع مختلفی دارد که در ادامه نوشتارها به طور کامل برای شما شرح داده خواهد شد. برای دریافت مشاوره رایگان با النورا در ارتباط باشید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره بورسیه تحصیلی کانادا و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

چگونه می توانم بورسیه تحصیلی رایگان در کانادا دریافت کنم؟

هم دولت کانادا و هم دانشگاه های خصوصی کانادا بورسیه های تحصیلی با بودجه کامل ارائه می کنند.

آیا می توانم بدون آیلتس در کانادا بورس تحصیلی بگیرم؟

بسیاری از دانشگاه های کانادا بدون آیلتس قبول می کنند. و اگر اهل کشور انگلیسی زبان یا انگلیسی زبان بومی هستید، نیازی به ارائه هیچ آزمون آیلتس ندارید.

گرفتن بورسیه تحصیلی در کانادا چقدر سخت است؟

کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، محدود، بسیار رقابتی است و بیشتر در سطح کارشناسی ارشد در دسترس است.