مقدمه‌ی هزینه‌ی زندگی در فرانسه

قبل از مهاجرت به هر کشوری، باید بدانیم هزینه‌های زندگی در آنجا چگونه است. زندگی در فرانسه، یکی از بهترین کشورهای قاره‌ی اروپا، کم هزنیه نیست. برای نمونه، هزینه اجاره ماهانه‌ی یک خانه در مرکز پاریس ۱۸۰۰ یورو است. اما خوشبختانه این موضوع در مورد همه‌ی قسمت‌های شهر پاریس و یا شهرهای دیگر این کشور صادق نیست و می‌توان هزینه زندگی در فرانسه را کاهش داد. خواندن این مقاله به ما کمک می‌کند تا هزینه زندگی در فرانسه را به طور تخمینی بدانیم. با توجه به آنچه گفته شد، قبل از هر تصمیمی، این مقاله را با هم بخوانیم.

فرانسه یا کشورهای همسایه

اگر آمار و ارقام موجود را با هم مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم زندگی در کشور فرانسه در مقایسه با کشورهای همسایه غربی آن گران‌تر خواهد بود. اما آیا واقعاً‌ اینطور است؟ جالب است بدانید که این یک تحلیل سطحی از آمار موجود است. به عبارتی هزینه‌ی زندگی در فرانسه می‌تواند منطقی باشد. همین تحلیل سطحی باعث شده تا بسیاری از مهاجران این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب نکنند. این در حالی‌ست که راه‌های دریافت اقامت این کشور بسیار زیاد و بعضاً ساده هستند. به عنوان نمونه، اقامت تمکن مالی فرانسه یکی از ساده‌ترین راه‌های اخذ اقامت این کشور است.

شهر پاریس یکی از گران‌ترین شهرهای دنیا است. تنها کافی‌ست این شهر را برای اقامت انتخاب کنیم تا هزینه زندگی در فرانسه بسیار افزایش یابد. هزینه‌ی زندگی در مرکز این شهر بیشتر هم خواهد شد. پاریس به تنهایی فرانسه را به یکی از کشورهای گران برای زندگی تبدیل کرده. به همین دلیل کافی‌ست کمی از مرکز شهر دور شویم و یا به شهرهای حومه برویم تا هزینه زندگی معقول شود.

در ادامه به بررسی هزینه‌های مربوط به: خوراک، اجاره خانه، خدمات درمانی و سلامت، تحصیلات، حمل و نقل و… خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

هزینه‌ زندگی در فرانسه به طور استاندارد

شاید هزینه زندگی در فرانسه آنقدر بالا به نظر برسد که با خودمان بگوییم بهتر است جای دیگری را برای زندگی انتخاب کنیم. کافی‌ست نگاهی به آمار و ارقام بیاندازیم تا ببنیم این گران بودن بی‌دلیل هم نیست. چه در میان کشورهای اروپایی و چه در بین تمام کشورهای مدرن دنیا، فرانسه همواره توانسته جایگاه خوب و مناسبی داشته باشد.

موسسه OECD (Organization for Economic Co-operation and Development)، متشکل از ۳۸ کشور، وظیفه پیش‌بینی وضعیت اقتصادی و تجارت جهانی این کشورها را بر عهده دارد. این موسسه همواره شاخص‌های گوناگونی را مورد بررسی قرار می‌دهد تا بتواند تصویر مناسبی از آینده ترسیم کند. کشور فرانسه همواره در بسیاری از شاخص‌های یاد شده، توانسته اعداد خوبی را کسب کند.

تصویر یک خانه در کنار سکه‌ها و نمودارهای مالی در مطلب هزینه‌های زندگی در پاریس.
بخش زیادی از هزینه‌ی زندگی در فرانسه بدون شک صرف هزینه‌‌های خورد و خوراک در این کشور می‌شود

حس همبستگی مردم این کشور نیز مثال زدنی است. ۹۰ درصد مردم این کشور بر این باورند که در زمان نیاز می‌توان به آن‌‌ها تکیه کرد. اتحاد و همبستگی آن‌ها در بسیاری از زمان‌های حساس سیاسی-اجتماعی غیرقابل انکار است.

و اما هزینه زندگی در فرانسه برای ما چه قدر خواهد بود؟ وبسایت Numbeo که به بررسی شاخص‌های زندگی در کشورهای مختلف می‌پردازد، مخارج زندگی برای یک خانواده‌ی چهار نفره را ۳,۰۰۰ یورو در ماه تخمین می‌زند. این در حالی است که مخارج مربوط به اجاره‌ خانه باید به صورت جداگانه لحاظ شود. این عدد برای زندگی یک فرد تنها، چیزی در حدود ۸۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

۲۱ درصد از مردمان این کشور یا در شرایط فقر مالی قرار دارند و یا از استاندارهای اولیه محروم هستند. این در حالی‌ست که خانواده‌های تک سرپرست (پدر یا مادر با فرزندان زندگی می‌کند)، در ریسک بیشتری قرار دارند.

هزینه زندگی در پاریس

پاریس، که همه‌ی ما آن را با برج ایفل می‌شناسیم، بسیاری از مهاجران را در دل خود جای داده است. برخی پاریس را به خاطر زیبایی‌هایش برای زندگی انتخاب می‌کنند. این در حالی است که بعضی دیگر به دلیل وجود موقعیت‌های شغلی گوناگون این شهر را برای مهاجرت می‌پسندند. جالب است بدانید بیشتر شرکت‌های جهانی در این شهر دفتر کاری دارند.

در گزارشی که مؤسسه Mercer در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد، پاریس رتبه ۳۳ را به دست آورد. هزینه‌ی زندگی در پاریس، از آمستردام، مونیخ و بروکسل پر هزینه‌تر است. اما اگر قصد دارید تا در لندن، نیویورک و یا زوریخ زندگی کنید، باید بدانید که هزینه‌ زندگی در پاریس، آن را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می‌کند.

در جدول زیر، هزینه زندگی در پاریس را با شهرهای کشورهای دیگر مقایسه کردیم.

شهر (کشور) نتیجه مقایسه
نیویورک (آمریکا) ۳۰ درصد گران‌تر از پاریس
مادرید (اسپانیا) ۵۰ درصد ارزان‌تر از پاریس
بروکسل (بلژیک) ۲۵ درصد ارزان‌تر از پاریس
لس‌آنجلس (آمریکا) ۱۰ درصد گران‌تر از پاریس
لندن (انگلستان) ۱۴ درصد گران‌تر از لندن

هزینه زندگی در فرانسه شهر لیون

لیون، سومین شهر بزرگ فرانسه است. این شهر جایی مناسب برای زندگی و کار خواهد بود. شهر لیون، نقطه‌ای از فرانسه است که بانک‌ها، شرکت‌های داروسازی و نرم‌افزاری در آن متمرکز شده است.

اگر دوباره نگاهی به گزارش موسسه Mercer بیاندازیم، در جایگاه ۱۰۰اُم، لیون را خواهیم دید. این بدان معنا است که زندگی در این شهر آنقدر‌ها پر هزینه نیست.

در جدول زیر، هزینه زندگی در لیون را با شهرهای کشورهای دیگر مقایسه کردیم.

شهر (کشور) نتیجه مقایسه
نیویورک (آمریکا) ۴۴ درصد گران‌تر از لیون
مادرید (اسپانیا) ۲۰ درصد ارزان‌تر از لیون
بروکسل (بلژیک) تفاوتی ندارد
لس‌آنجلس (آمریکا) ۲۸ درصد گران‌تر از لیون
لندن (انگلستان) ۳۱ درصد گران‌تر از لیون

هزینه زندگی در مارسل فرانسه

مارسل، یکی از بین‌المللی‌ترین شهرهای فرانسه محسوب می‌شود. ۲۱ درصد از جمعیت این شهر در خارج از کشور به دنیا آمدند. وجود بندرهای دریایی، مارسل را به شهری فوق‌العاده برای تجارت و کسب و کار تبدیل کرده. ساحل‌های زیبای این شهر، فرصتی برای آرامش و استراحت را برای ما فراهم می‌کند. ساحل‌های شنی مارسل، این شهر را به جاذبه‌ای قوی برای توریست‌ها و مهاجران تبدیل کردند. هزینه‌ی زندگی در مارسل بسیار معقول‌تر از شهر پاریس است.

 در جدول زیر، هزینه‌ی زندگی در مارسل را با شهرهای کشورهای دیگر مقایسه کردیم.

شهر (کشور) نتیجه مقایسه
نیویورک (آمریکا) ۴۸ درصد گران‌تر از مارسل
مادرید (اسپانیا) ۱۲ درصد ارزان‌تر از مارسل
بروکسل (بلژیک) ۷ درصد گران‌تر از مارسل
لس‌آنجلس (آمریکا) ۳۳ درصد گران‌تر از مارسل
لندن (انگلستان) ۳۶ درصد گران‌تر از مارسل

حقوق و دستمزد در فرانسه

حقوق و دستمزد در فرانسه به صورت سالانه بررسی می‌شود. پرداخت دستمزد نیز به همین شکل است. به عبارتی در ابتدای هر سال، حقوق ۱۲ ماه را دریافت خواهیم کرد.

حقوق دریافتی برای کسانی که در بخش خصوصی کار می‌کنند، به صورت میانگین ۲,۳۷۰ یورو در ماه است. این عدد برای افرادی که در بخش دولتی فعالیت دارند، چیزی حدود ۲,۳۰۰ یورو در ماه است. کسانی که به صورت خویش-کارفرما هستند، درآمدی حدود ۳,۸۲۰ یورو در ماه دارند.

پایین‌ترین میزان حقوق دریافتی در فرانسه چیزی نزدیک به ۱۰.۴۸ یورو به ازای هر ساعت کار است. بر اساس قانون کار، این عدد باید در ابتدای هر سال و یا با بالا رفتن میزان تورم، افزایش پیدا کند. به عبارتی اگر هزینه زندگی در فرانسه زیاد شود، حقوق و دستمزد هم افزایش می‌یابد.

هزینه مسکن در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه، تا حدود بسیار زیادی به اینکه در کجای فرانسه ساکن هستیم، بستگی دارد. قیمت اجاره و خرید ملک در این کشور شهر به شهر و منطقه به منطقه با هم بسیار متفاوت است. در ادامه این مطلب خرید و اجاره مسکن در این کشور را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اجاره خانه در فرانسه

هزینه اجاره مسکن خانه‌هایی که در مرکز شهر و مکان‌‌های شلوغ قرار گرفتند، بالا است. اگر از خانه‌ای که دارای یک اتاق خواب است به خانه‌ای چند خوابه برویم، هزینه ما برای اجاره افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

با توجه به آنچه گفته شد، بهتر است برای کاهش هزینه‌ی زندگی در فرانسه، قسمت‌هایی از هر شهر را انتخاب کنیم که چندان مرکزی نیست و یا به حومه شهرهای اصلی برویم.

اگر بخواهیم یک آپارتمان تک خوابه را در مرکز پاریس برای زندگی انتخاب کنیم، حدوداً باید ۱,۸۰۰ یورو در هر ماه بپردازیم. چنانچه خانه‌ای دو خوابه یا سه خوابه در مرکز پاریس بخواهیم اوضاع کمی متفاوت‌تر هم خواهد شد. هزینه اجاره خانه ۲ الی ۳ خواب در مرکز پاریس چیزی در حدود ۳,۶۰۰ یورور خواهد بود.

هزینه اجاره مسکن در شهر لیون ارزان‌تر است. برای اجاره خانه تک خوابه در مرکز شهر لیون، مبلغ ۶۰۰ الی ۱,۲۵۰ یورو در ماه باید پرداخت شود. اجاره خانه‌های ۲ الی ۳ خوابه، در همین منطقه از شهر لیون، ماهانه ۱,۲۵۰ الی ۳,۰۰۰ یورو است.

کمی آن طرف‌تر، در مارسل، اجاره خانه‌ها کمی ارزان‌تر هم می‌شود. برای یک خانه تک خوابه، ۶۰۰ یورو و برای یک خانه ۳ خوابه مبلغ ۱,۱۲۵ یورو در هر ماه باید در نظر گرفته شود. پس می‌توان گفت هزینه زندگی در فرانسه تا حدود زیادی به محل زندگی شما در این کشور بستگی دارد.

خرید مسکن در فرانسه

با خرید خانه در کشور فرانسه، باید مالیات متناسب با آن را نیز پرداخت کنیم. مقدار این عدد تا حدود زیادی بستگی به منطقه‌ای دارد که خانه‌ی ما در آن قرار گرفته است.

خرید خانه در فرانسه مانند اجاره خانه در این کشور است. به عبارت دیگر قیمت خانه در مناطق و شهرهای مختلف با هم متفاوت است. برای نمونه قیمت یک خانه که در مرکز شهر پاریس واقع است چیزی در حدود ۱۳,۰۰۰ یورو به ازای هر متر مربع است. این درحالی است که در قسمت‌های غیر مرکزی شهر می‌توانیم با پرداخت ۹,۰۰۰ یورو به ازای هر متر مربع، صاحب خانه شویم. حال اگر از پاریس خارج شویم و به لیون برویم، با ۵,۱۰۰ یورو به ازای هر متر مربع در مرکز و ۳,۴۰۰ یورو به ازای هر متر مربع در حومه می‌توانیم صاحب خانه شویم.

تصویر دو فرد که پشت یک کامیون حمل بار نشسته‌اند و در حال جابه‌جایی اثاثیه منزل هستند.
اگرچه محدودیتی برای خرید ملک توسط خارجی‌ها وجود ندارد، اما شما باید مانند هر شهروند غیراروپایی برای دریافت ویزای اقامت فرانسه و در صورت تمایل برای اقامت دائم درخواست دهید

در مارسل اوضاع باز هم بهتر است. یک خانه در مرکز این شهر ۳,۲۰۰ یورو هزینه دارد. حتی در اطراف مارسل می‌توانیم با پرداخت ۱,۰۰۰ یورو به ازای هر متر مربع خانه‌ای را مال خود کنیم. اگر قصد خرید خانه در این کشور را داشته باشیم باید بدانیم که هزینه زندگی در فرانسه افزایش خواهد یافت.

هزینه قبض‌های داخلی

در ادامه‌ی این مطلب به بررسی هزینه‌‌های مربوط به قبوض رایج در کشور فرانسه خواهیم پرداخت. این قبض‌ها که باید به صورت ماهیانه پرداخت شود، بخشی از هزینه زندگی در فرانسه است که باید به آن توجه کنیم. با ما همراه باشید.

قبوض خدمات رفاهی

پاریس مانند شهرهای دیگر اروپا هزینه خدمات رفاهی مشابهی دارد. این خدمات شامل: آب، گرمایش، برق و جمع آوری زباله است. اگر در یک خانه ۸۵ متر مربعی زندگی می‌کنیم، باید مبلغ ۱۸۰ یورو به صورت ماهانه برای این قبوض کنار بگذارید. در شهرهای کوچک جنوب فرانسه، هزینه‌ی مربوط به این قبض‌ها کمتر خواهد شد و هزینه‌ی زندگی در فرانسه از این نظر بهبود می‌یابد.

هزینه‌ی برق مصرفی در این کشور نسبت به استانداردهای اروپا بالا نیست. به طور میانگین هزینه‌ی برق در این کشور در حدود ۰.۱۳ یورو به ازای هر کیلووات ساعت است. این عدد به صورت میانگین در اتحادیه اروپا به طور میانگین ۰.۲۲ است.

اینترنت و ارتباطات

هزینه‌ی اینترنت در کشور فرانسه برای پکیج‌های پایه از ۲۰ الی ۳۰ یورو در ماه شروع می‌شود. برای دیدن تلویزیون نیز باید به صورت ماهانه ۱۳۸ یورو پرداخت کنید. در برآورد هزینه‌ی زندگی در فرانسه می‌توان از این عدد چشم‌پوشی کرد.

هزینه‌ی خدمات درمانی در فرانسه

یکی از نکات مثبت زندگی در کشور فرانسه، خدمات درمانی ارزان است. هر فردی که بیشتر از ۳ ماه در کشور فرانسه زندگی کند، می‌تواند از خدمات بیمه درمانی کشور فرانسه استفاده کند. هزینه‌ی زندگی در بسیاری از کشورها در مقایسه با هزینه‌ی زندگی در فرانسه از این حیث بیشتر است.

اما روند دریافت این خدمات به چه شکل است؟ برای اینکه بتوانیم از خدمات درمانی فرانسه با قیمت مناسب استفاده کنیم، باید با یک شرکت بیمه (مربوط به سلامت) قرار داد بنویسیم. قرارداد دیگری هم باید با یک پزشک نوشته شود. بعد از اینکه قرارداد خود را با پزشک امضاء کردیم، باید در بیشتر زمان‌هایی که به پزشک نیاز داریم، نزد دکتری برویم که با او قرارداد امضاء شده است.

مقاله هزینه زندگی در فرانسه که در آن یک پرستار که در حال بررسی عکس سی‌تی اسکن یک بیمار است.
در فرانسه هر چقدر میزان پوشش دهی بیمه بالاتر باشد، باید هزینه‌ی بیش‌تری پرداخت کنید

۷۰ درصد هزینه‌های درمانی ما در فرانسه پوشش داده می‌شود. در صورت تمایل با نوشتن یک قرارداد به صورت جداگانه، می‌توانید پوشش ۱۰۰ درصد را دریافت کنیم.

بیمه درمانی ما، در مورد بیماری‌های خاص مانند:‌ سرطان و دیابت، موظف است تا کل هزینه را پرداخت نماید. چنانچه در این کشور فرزندی به دنیا بیاورید، هزینه‌های مربط به بخش درمان و سلامت تأمین خواهد شد. لذا هزینه‌ی زندگی در فرانسه در مقایسه با سایر کشورها کاهش چشمگیری دارد.

هزینه نگهداری فرزندان در فرانسه

یکی از دغدغه‌هایی که بسیاری از مادران و پدران دارند، نگهداری از فرزندانشان است. Crèches به مکان‌هایی گفته می‌شود که وظیفه نگهداری از کودکان را بر عهده دارند. اینکه هزینه‌ی نگهداری از فرزندانمان چه مقدار خواهد بود، به میزان درآمد ما بستگی دارد.

ما در عین حال می‌توانیم فرزندانمان را به مراکز خصوصی بسپاریم. البته باید بدانیم که هزینه‌ی نگهداری از کودکان در این مراکز پایین نیست و هزینه‌ی زندگی در فرانسه را افزایش خواهد داد.

هزینه تحصیل در فرانسه

سیستم آموزش و پرورش در فرانسه بسیار خوب و عالی است. هر کودکی از سن ۶ تا ۱۶ سالگی باید به مدرسه برود. هزینه‌ی تمام تحصیل به عهده‌ی دولت فرانسه است. البته لوازم التحریر و اردوهای مدرسه هزینه خاص خود را دارند و این هزینه‌ها را دولت پرداخت نمی‌کند. با توجه به آنچه که گفته شد، هزینه‌ی زندگی در فرانسه از این جهت نیز منطقی به نظر می‌رسد.

سیستم آموزش و پرورش فرانسه سخت‌گیر و بسیار دقیق است. در عین حال بسیاری از کودکان با این سیستم مشکلی ندارند.

باید بدانیم که مدارس عمومی چند زبانه نیستند. به همین دلیل بسیاری از پدران و مادران باید فرزندان خود را در مدارس بین‌المللی ثبت‌نام کنند. هزینه‌ی مدارس بین‌المللی کم نیست. اما نباید نگران باشیم. برخی از کارفرمایان، این هزینه را پرداخت می‌کنند.

اگر ما فرزند خود را در مدارس بین‌المللی ثبت‌نام کنیم، آموزش او به زبانی نزدیک‌تر به زبان مادری انجام می‌شود. جالب‌تر اینکه متود آموزشی تا جای ممکن، نزدیک به متود آموزشی کشور مادر خواهد بود.

دولت فرانسه به برخی از مدارس خصوصی کمک مالی می‌کند. در این مدارس خصوصی، روش آموزشی، بر اساس سیستم آموزش و پرورش فرانسه است. اما در هر صورت، مدارسی که از دولت کمک مالی نمی‌گیرند، هر روشی را می‌توانند برای آموزش در نظر داشته باشند.

بر اساس آنچه گفته شد، هزینه‌ی سالانه مدارس در فرانسه متغییر است. اما اگر به صورت حدودی بخواهیم عددی برای آن در نظر بگیریم، چیزی در حدود ۵,۰۰۰ یورو در سال است. پس باید این عدد را به هزینه‌ی زندگی در فرانسه اضافه کنیم.

شهریه‌ دانشگاه‌های فرانسه

کافی‌ست شهریه دانشگاه‌های دولتی فرانسه را با شهریه دانشگاه‌های آمریکا و انگلستان مقایسه کنیم. تنها با یک بررسی ساده متوجه می‌شویم هزینه‌ی شهریه دانشگاه‌های فرانسه، بسیار معقول و منطقی است. پس می‌توان بار دیگر به این نتیجه رسید که هزینه‌ی زندگی در فرانسه از این نظر هم منطقی است.  دانشجویان و دانش‌آموزان فرانسه، کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (The European Economic Area)، آندورا و سوئیس بر اساس جدول زیر، شهریه پرداخت می‌کنند.

مدرک یا مؤسسه هزینه
کارشناسی (لیسانس) ۱۷۰ یورو در سال
کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) ۲۴۳ یورو در سال
مدرسه مهندسی ۶۰۱ یورو در سال
دکتری ۳۸۰ یورو در سال

آیا تنها کشورهای ذکر شده می‌توانند از دانشگاه‌های دولتی فرانسه استفاده کنند؟ پاسخ منفی است. قوانین فرانسه، استفاده از دانشگاه‌های دولتی این کشور را، برای مردمان برخی از کشورها و کسانی که شرایط خاص دارند، مجاز می‌داند. برای نمونه اگر ما اقامت کشور کانادا – استان کبک و یا اقامت بلند مدت کشور فرانسه را داشته باشیم، می توانیم هزینه‌ی پایین‌تری پرداخت کنیم. پس باید این مورد را در برآورد هزینه‌ی زندگی در فرانسه مدنظر داشته باشیم.

مردمان کشورهایی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و یا عضو کشورهای EEA نیستند، باید مبلغ ۲,۷۷۰ یورو بابت مدرک لیسانس و ۳,۷۷۰ یورو بابت مدرک فوق لیسانس هزینه کنند. هزینه‌ی ذکر شده، به صورت سالیانه است. شهریه دانشگاه‌های خصوصی بالاتر است. عددی بین ۳,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ یورو است. چنانچه در دسته کشورهای خارج از اتحادیه یا EEA هستیم، باید بدانیم عددی قابل توجه به هزینه زندگی در فرانسه اضافه خواهد شد.

هزینه غذا و نوشیدنی در فرانسه

یکی دیگر از مواردی که باید بررسی کنیم، هزینه‌های مربوط به غذا و نوشیدنی‌ها است. در ادامه به بررسی قیمت‌‌های مواد غذایی در کشور فرانسه خواهیم پرداخت. البته این هزینه‌ها در صورتی که کنترل شده باشد، تأثیری در هزینه‌ی زندگی در فرانسه ندارد.

مواد غذایی در فرانسه

موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند هزینه‌ی خرید مواد غذایی در کشور فرانسه را کم یا زیاد کند. به عنوان نمونه اگر ما خرید خود را از مغازه‌های خاص انجام دهیم، هزینه‌ی زندگی در فرانسه به شدت افزایش می‌یابد. در عوض کافی است تنها به فروشگاه‌های زنجیره‌ای برویم و مواد غذایی خود را از آن‌ها تهیه کنیم.

مقاله هزینه‌های زندگی در فرانسه که در آن یک سبد خرید از کالاهای روزمره است.
خانواده‌های فرانسوی به‌طور متوسط حدود ۳۸۵ یورو در ماه برای غذا از جمله خواربار و صرف غذا در خارج از خانه خرج می‌کنند

خانوارهای فرانسوی به طور میانگین، چیزی در حدود ۳۸۵ یورو در هر ماه، برای خورد و خوراک هزینه می‌کنند. این هزینه شامل خرید مواد غذایی و خوردن چند وعده غذایی در بیرون از خانه است. اگر بتوانیم تعداد وعده‌های غذایی خود در بیرون از خانه را کاهش دهیم، هزینه‌ی زندگی در فرانسه کاهش پیدا می‌کند.

در جدول زیر، قیمت برخی از مواد غذایی در کشور فرانسه را می‌توانید ببینید.

نوع ماده غذایی مقدار قیمت
شیر ۱ لیتر ۱.۱۰ یورو
قرص نان ۵۰۰ گرم ۲ یورو
برنج ۱ کیلو ۲ یورو
تخم مرغ ۱۲ عدد ۳.۸۰ یورو
پنیر ۱ کیلو ۱۷.۳۰ یورو
سیب ۱ کیلو ۲.۸۰ یورو

هزینه‌ی رستوران‌ها

فرانسوی‌ها روش آشپزی خاص خودشان را دارند. غذاهای خاص و خوشمزه، یکی دیگر از دلایل متفاوت بودن این کشور است. برخی از بهترین آشپزهای دنیا فرانسوی هستند و در کشور  فرانسه دوره‌های آموزش آشپزی خود را پشت سر گذاشتند.

هر وعده غذایی دو نفره در رستورانی خوب در کشور فرانسه، چیزی در حدود ۶۰ یورو هزینه دارد. البته باید اشاره کرد که وعده‌های غذایی شامل پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر است.

اگر بخواهیم قیمت غذاهای رستورانی فرانسه را با کشورهای دیگر بررسی کنیم، یک وعده غذایی در رستوارن مک‌دونالد، چیزی در حدود ۹ یورو است. همانطور که دیدیم، غذا خوردن در رستوران‌های مناسب، هزینه‌ی زندگی در فرانسه را افزایش چندانی نمی‌دهد.

قهوه در فرانسه

قیمت یک کاپوچینو در فرانسه حدوداً ۲.۸۰ یورو است. اگر به سمت پاریس برویم، باید قیمت بیشتری برای یک لیوان کاپوچینو در نظر بگیریم. ۳.۶۰ یورو عددی است که باید در پاریس بابت یک لیوان کاپوچینو پرداخت کنیم.

هزینه حمل و نقل در فرانسه

در این نوشته بارها اشاره کردیم که هزینه‌ی زندگی در شهر پاریس کم نیست. اما باید به یکی از مزایای مهم زندگی در کلان شهر پاریس اشاره کنیم. سیستم گسترده حمل و نقل عمومی این شهر، زندگی در پاریس را بسیار دلچسب می‌کند.

اگر به شهر پاریس و یا شهرهای بزرگ کشور فرانسه برویم، خواهیم دید که نیازی به خودرو شخصی نداریم. ما به راحتی می‌توانیم با استفاده از اتوبوس، مترو، تاکسی و… به هر جا که می‌خواهیم برویم.

سیستم مترو و دیگر سیستم‌های حمل و نقل عمومی پاریس هزینه‌ی زیادی برای ما ندارد. برای نمونه هزینه‌ی یک بلیط یک طرفه در پاریس حدود ۱.۹۰ یورو است. با خرید بلیط‌های یک ماهه (Monthly Pass شیوه‌ای برای پرداخت هزینه‌های حمل و نقل به صورت ماهانه)، ۷۵ یورو خواهد شد. پس برای کاهش هزینه‌ی زندگی در فرانسه، باید از مترو و سایر وسایل نقلیه استفاده کنیم.

قطارهایی برای جابه‌جا در داخل شهر در مطلب هزینه‌های زندگی در فرانسه.
هزینه‌ی حمل و نقل در فرانسه به شهر محل سکونت شما بستگی دارد. هزینه‌ی حمل و نقل می ­تواند در حدود ۱۰۰ یورو باشد

نکته جالبی وجود دارد که باید به آن توجه کرد. برخی از کارفرمایان در فرانسه، در صورتی که بدانند ما برای رفت و آمد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنیم، به ما کمک هزینه پرداخت می‌کنند و همین امر کمک می‌کند تا هزینه‌ی زندگی در فرانسه برای یک کارمند مناسب شود.

وضعیت در قسمت‌های حومه شهرهای بزرگ و یا شهرهای کوچک اینگونه نیست. به همین دلیل، بسیاری از ساکنین این شهرها، علاقه دارند تا خودرو شخصی داشته باشند. هزینه‌ی هر لیتر سوخت، چیزی در حدود ۱.۶۰ یورو است.

مالیات پرداختی بابت استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، درشهرها و مناطق مختلف این کشور متفاوت است. در پاریس و ماسرل هزینه‌ی مالیات شما از ۵ یورو شروع می‌شود و به ازای هر کیلومتر، تا ۱.۶۰ یورو افزایش می‌یابد.

در شهرهای دیگر مالیات پرداختی ما بابت حمل و نقل کاهش پیدا می‌کند. مبلغی در حدود ۲.۵۰ یورو و به ازای هر کیلومتر، ۱.۸۰ یورو به آن اضافه می‌شود. اما به طور کلی برای کاهش هزینه‌ی زندگی در فرانسه استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی لازم است.

هزینه پوشاک در فرانسه

هزینه‌ی پوشاک در فرانسه همانند کشورهای همسایه است. برای خرید یک لباس تابستانی از یک برند زنجیره‌ای، باید عددی حدود ۳۵ یورو هزینه کنید. خرید یک شلوار جین با کیفیت مناسب، ۸۰ یورو هزینه دارد. یک جفت کفش کتانی ورزشی معمولی، چیزی در حدود ۸۲ یورو هزینه دارد.

فرانسه خانه مد و فشن است. اگر اهل خرید لباس‌های خاص و به روز باشیم، فرانسه بهترین کشور خواهد بود. چنانچه قصد خرید از برند‌های خاص را داشته باشیم، هزینه‌های بسیار متفاوتی را باید در نظر داشته باشید. اگر دوست داشته باشیم هزینه‌‌ی زندگی در فرانسه را به طور چشم‌گیری افزایش دهیم، خرید لباس‌های زیبا و شیک یک راه عالی است!

اوقات فراغت در فرانسه

برای سپری کردن اوقات فراغت در کشور فرانسه، انتخاب‌های زیادی وجود دارد. فستیوال‌های مختلف و جاهای دیدنی گوناگون، فرصت مناسبی را برای سپری کردن لحظاتی خوش برای ما فراهم می‌کند.

اگر اهل ورزش و باشگاه باشیم، هزینه‌ی عضویت ما چیزی در حدود ۳۵ یورو در هر ماه است. بلیط‌های سینما، در حدود ۱۰ یورو برای شما هزینه دارد که در مقایسه با کشور‌های همسایه، کمتر است. بنابراین تفریح، هزینه‌ی زندگی در فرانسه را چندان بالا نخواهد برد؛ مگر آنکه به دنبال تفریح‌های خاص باشیم.

مالیات پرداختی در فرانسه

مالیات‌‌ها در کشور فرانسه، مانند کشور خودمان، انواع مختلفی دارد. در این میان مالیاتی که برای حقوق دریافتی ما در نظر گرفته می‌شود، بسیار مهم است. این مالیات از حقوق افراد کم نمی‌شود و بر اساس فرم مالیاتی که خود ما کامل می‌کنیم، از ما اخذ می‌شود.

اگر ما مقیم این کشور نباشیم، باید ۲۰ درصد حقوق دریافتی خود را برای مالیات کنار بگذاریم. در حال حاضر برای کسانی که اقامت دارند، مالیات به قرار زیر است:

میزان حقوق دریافتی (یورو) مالیات پرداختی (درصد)
تا ۱۰,۰۸۴ ۰
۱۰,۰۸۵ تا ۲۵,۷۱۰ ۱۱
۲۵,۷۱۱ تا ۷۳,۵۱۶ ۳۰
۷۳,۵۱۷ تا ۱۵۸,۲۲۲ ۴۱
۱۵۸,۲۲۲ و به بالا ۴۵

امنیت اجتماعی در کشور فرانسه اهمیت زیادی دارد. کارفرمایان مالیات مربوط به امنیت اجتماعی را خود پرداخت می‌کنند. البته ۱ درصد از آن را ما و ۱۳ درصد دیگر را کارفرما باید پرداخت کند.

فرانسه برای کاهش هزینه‌ی زندگی در فرانسه و هزینه‌های مربوط به مالیات، برنامه‌های مختلفی دارد. اما این را باید بدانید که ۲۰ درصد مالیات بر روی بسیاری از اجناس اعمال می‌شود.

کمک هزینه‌های زندگی در فرانسه

برنامه‌های زیادی برای کمک به امنیت اجتماعی در فرانسه وجود دارد. این برنامه‌ها به افراد کمک می‌کنند تا هزینه‌های زندگی آن‌ها در کشور فرانسه کاهش یابد.

برای نمونه وقتی ما در فرانسه صاحب فرزند شویم،‌ تا ۳ سال بعد از تولد فرزند، از ما حمایت خواهد شد. چنانچه فردی را به فرزندی قبول کنیم، تا ۳ سال قبل از بیست سالگی، از ما پشتیبانی می‌شود.

اگر صاحب ۲ فرزند شویم، تحت پوشش برنامه‌ای دیگر قرار خواهیم گرفت. ۱۳۲ یورو برای خانواده‌های تک فرزند، ۳۰۲ یورو برای خانواده‌هایی با ۳ فرزند و ۴۷۲ یورو برای خانواده‌هایی با ۴ فرزند به عنوان کمک هزینه‌ در نظر گرفته شده. از این جهت می‌توان گفت که دولت به فکر هزینه‌ی زندگی در فرانسه است.

از مزایای یاد شده تنها در شرایطی می‌توانیم استفاده کنیم که مالیات خود را پرداخت کرده؛ در کشور فرانسه مشغول به کار و در این کشور اقامت داشته باشیم. پس اگر مالیات خود را به درستی پرداخت کرده باشیم، هزینه‌ی زندگی در فرانسه بعد از تولد فرزندان کاهش می‌یابد.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

هزینه‌‌ی زندگی در فرانسه را در این نوشته به طور کامل بررسی کردیم. اما اگر به عنوان یک دانشجو وارد این کشور شویم، هزینه‌های مربوط به زندگی چیزی بین ۶۵۰ تا ۱,۸۰۰ یورو خواهد بود.

هزینه‌‌ی زندگی در فرانسه برای یک دانشجو، در برخی از شهرها به این قرار است:

  • پاریس: ۱,۲۰۰ یورو تا ۱,۸۰۰ یورو در هر ماه (چنانچه در خوابگاه‌های دانشجویی بمانید.)
  • نیس: بین ۹۰۰ تا ۱,۴۰۰ یورو در هر ماه
  • لیون، نانت، بوردو، تولوز: بین ۸۰۰ تا ۱,۰۰۰ یورو
  • برای سایر شهرها (اکثر شهرها): حداقل ۶۵۰ یورو

جمع‌بندی

با توجه به تمام چیزهایی که گفته شد، باید بدانیم که زندگی و اخذ اقامت فرانسه در کشور فرانسه چیزی در حدود ۸۰۰ یورو ماهانه برای یک فرد تنها و ۳,۰۰۰ یورو برای یک خانواده چهارنفره هزینه دارد. این هزینه برای دانشجویان عددی در بازه ۶۵۰ تا ۱,۸۰۰ یورو است. پس به طور کلی می‌توان گفت هزینه‌ی زندگی در پاریس یا شهرهایی شبیه به آن بالا است. اما اگر شهرهای ارزان‌تر را انتخاب کنیم، می‌توانی هزینه‌ی زندگی در فرانسه را کاهش دهیم.

امیدواریم آنچه با هم بررسی کردیم به پرسش‌های شما پاسخ‌ها جامع و کامل داده باشد. چنانچه در مورد هزینه‌ی زندگی در فرانسه پرسشی داشتید، در بخش کامنت‌ها که در انتهای همین صفحه قابل مشاهده است، پرسش خود را با ما در میان بگذارید. همچنین با کامل کردن فرم مشاوره رایگان اقامت و مهاجرت، می‌توانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره مزایای اقامت کشور پرتغال و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

آیا زندگی در فرانسه گران است؟

بله، در اتحادیه اروپا، فرانسه در سمت گرانی قرار دارد، به خصوص در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا.

آیا مهاجرت به فرانسه ایده خوبی است؟

کیفیت زندگی در فرانسه عالی است! در فرانسه، کیفیت زندگی غیرقابل مقایسه است، و این فقط به مناظر خیره کننده یا تاریخ غنی مربوط نمی شود.

آیا زندگی در فرانسه سخت است؟

نقل مکان به اینجا می تواند سخت باشد، به خصوص اگر فرانسوی صحبت نمی کنید و می خواهید در حومه شهر مستقر شوید.