مقدمه‌ی اطلاعات درباره‌ی دانشگاه‌های کانادا

کانادا به عنوان یکی از مقاصد بسیار خوب تحصیلی همواره مورد توجه دانشجویان بوده است. دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور که اعتباری جهانی دارند، بسیاری از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند.

یکی از مباحث بسیار مهم در زمان مهاجرت تحصیلی، انتخاب دانشگاه است. اهمیت انتخاب دانشگاه مناسب بر هیچ دانشجویی پوشیده نیست. به همین دلیل، پس از بررسی‌های لازم جهت انتخاب کشور مورد نظر، باید توجه داشته باشید که چه دانشگاهی برای هدف شما بهترین و مناسب‌ترین است. انتخاب دانشگاه برای اخذ اقامت پس از تحصیل و اشتغال به کار بسیار حائز است. ما در النورا در کنار شما هستیم تا بتوانید بهترین دانشگاه را پیدا کنید و در ادامه بتوانید پذیرش از دانشگاه یاد شده را اخذ نمایید. با ما همراه باشید.

در کشور کانادا مانند بسیاری از نقاط دنیا دو نوع دانشگاه وجود دارد که به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم فهرست این دانشگاه‌ها را در اختیار شما قرار دهیم تا با شرایط مناسب خود، یکی از آن‌ها را برای مهاجرت انتخاب کنید.

صداست که می‌ماند

قبل از شروع خواندن متن، دانشگاه های کانادا و همه چیز درباره ‌آنها را در قالب یک فایل صوتی بشنوید.

دانشگاه‌های گروه الف

این دانشگاه‌ها در واقع بهترین هستند. حدود ۱۷ دانشگاه در ذیل گروه ممتاز و یا الف قرار دارند. هر یک از این دانشگاه‌ها شرایط خاصی برای پذیرش دارند که در مقاله‌هایی جدا سعی خواهیم داشت با جزییات کامل هر یک از آن‌ها را بیان کنیم. در ادامه به معرفی کوتاهی از سه دانشگاه برتر این گروه خواهیم پرداخت.

دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University)

این دانشگاه در سال ۱۸۱۸ تاسیس شده است و قدمت زیادی دارد. ۱۱۵ کشور دنیا در این دانشگاه دانشجو دارند که می‌توان گفت حدود ۱۴ درصد دانشجوی بین‌المللی در آن تحصیل می‌کنند. این دانشگاه ۱۲ دانشکده دارد که بیش از ۱۸۰ رشته مختلف را در خود جای داده است.

دانشگاه لاوال (Laval University)

این دانشگاه، اولین دانشگاه فرانسوی زبان در کشور آمریکا است. این دانشگاه که از بهترین دانشگاه‌های ایالت کبک است، ۱۷ دانشکده دارد و بیش از ۴۲۰ رشته دانشگاهی مختلف را به دانشجویان ارائه می‌کند. کتابخانه این دانشگاه با ۶ میلیون جلد کتاب، مرجع بسیار خوبی برای تحقیقات علمی است. درحال حاضر احتمالا ۴۸۰۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه HEC مونترال (HEC Montréal)

این دانشگاه در واقع یک مدرسه کسب‌وکار دانشگاهی در شهر مونترال کاناداست. مونترال را می‌توان جزء بهترین شهرهای دانشجویی دنیا به شما آورد. بخش زیادی از دوره‌های آموزشی در این مدرسه، به زبان فرانسه و انگلیسی ارائه می‌شوند.
از دیگر دانشگاه‌های رده‌ی الف می‌توان به دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر، دانشگاه کوئینز، دانشگاه سایمن فریزر، دانشگاه پلی تکنیک مونترال و… اشاره کرد.

دانشگاه‌های گروه ب

این دانشگاه‌ها جزء دانشگاه‌های سطح خوب کانادا به حساب می‌آیند. در ادامه برخی از آن‌ها را به اختصار توضیح خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر با هر یک از آن‌ها، مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

دانشگاه کارلتون (Carleton University)

این دانشگاه از سال ۱۹۴۲ بنا شده است که در شهر اتاوا پایتخت کانادا قرار دارد. این دانشگاه در ۱۰ سال گذشته افزایش ۱۸ درصدی دانشجو را داشته است.

دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)

این دانشگاه در سال ۱۹۷۴ در مونترال بنا شده است. رویکرد میان رشته‌ای این دانشگاه در زمینه‌های اقتصاد، محیط زیست و تکنولوژی همواره زبانزد است. این دانشگاه ۴ دانشکده و یک مدرسه با ۳۰۰ رشته در مقطع کارشناسی و ۲۰۰ رشته در مقطع ارشد دارد.

دانشگاه وسترن انتاریو (Western University)

این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ تاسیس شده است. در کل ۱۲ دانشکده و ۳ کالج در آن قرار دارند. ۴۰۰ رشته‌ی مختلف اصلی و فرعی در این دانشگاه تدریس می‌شوند.
از دیگر دانشگاه‌های گروه ب می‌توان به دانشگاه گوئلف، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه یورک و… اشاره کرد.

تصویری از ورودی دانشگاه وسترن کانادا برای عنوان دانشگاه وسترن انتاریو (Western University) انتخاب شده است.
این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا می‌باشد که دارای یکی از زیباترین محوطه‌ها در بین دانشگاه‌های کانادا است

دانشگاه‌های گروه ج

این دانشگاه‌ها عموماً سطح متوسطی دارند که شاید بتوان گفت قبولی و پذیرش در آن‌ها از دو رده‌ی قبلی راحت‌تر است. یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های این گروه، دانشگاه آکیدیا است که در عرصه علوم انسانی بسیار مطرح و معتبر است.
دیگر دانشگاه‌های این گروه عبارتند از: دانشگاه آگوستانا، دانشگاه بیشاپ، دانشگاه براندون، دانشگاه براک.

دانشگاه‌های خصوصی

کانادا نیز مانند تمام کشورهای دنیا دانشگاه و کالج‌های خصوصی دارد. سه استان مهم در کانادا دارای دانشگاه‌های خصوصی هستند. این استان‌ها عبارتند از: بیریتیش کمبیا، انتاریو و نیوبرانزویک. هزینه و نحوه پذیرش در هر یک از این دانشگاه‌‌ها با دیگری متفاوت است که پس از بررسی‌های دقیق باید به انتخاب آن‌ها پرداخت.

جمع بندی

در این نوشته سعی شد به طور کلی درباره فضای دانشگاهی کانادا صحبت شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقالات مرتبط ما در النورا را دنبال کنید و از راهنمایی کارشناسان ما بهره ببرید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول دانشگاه های کانادا و همه چیز درباره ‌آنها و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

به طور میانگین شهریه دانشگاه‌های کانادا چه مقدار است؟

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی، سالی ۲۰,۰۰۰ دلار کانادا به بالا؛ هزینه تحصیل در مقطغ کارشناسی ارشد، سالی ۲۵,۰۰۰ دلار کانادا به بالا و هزینه تحصیل در مقطع دکتری سالی ۱۰,۰۰۰ دلار کانادا به بالا است. البته شهریه تا حدود زیادی به دانشگاه و رشته شما بستگی دارد و نمی‌توان عدد خاصی را برای آن تعیین کرد.

راحت‌ترین دانشگاه کانادا برای گرفتن پذیرش برای دانشجویان بین المللی کدام است؟

یکی از دانشگاه‌هایی که به راحتی پذیرش می‌دهد، دانشگاه University of Lethbridge است. نرخ پذیرش این دانشگاه برای دانشجویان خارجی چیزی در حدود ۹۰ درصد است.

آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد؟

بله. البته رایگان بودن تحصیل شما در صورتی است که بتوانید از بورسیه استفاده کنید. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، در صورت داشتن شرایط مناسب، می‌توانید از بورسیه تحصیلی استفاده کنید.