مقدمه‌ی مدارس کانادا

تحصیل در مدارس معتبر دنیا امروزه بحث مهمی در بسیاری از خانواده‌هاست. افراد برای زندگی بهتر فرزندانشان، مهیا کردن شرایط متفاوت و آشنایی با دنیای جدید، فرزندان خود را به مدارس معتبر راهی می‌کنند. کانادا از جمله کشورهایی است که مدارسی معتبر و مطرح را در خود جای داده و از این جهت دارای شهرتی جهانی است.

برخی فرندان خود را با هزینه شخصی برای تحصیل به این کشور می‌فرستند تا در مدارس شبانه ‌روزی معتبر تحصیل کنند و برخی دیگر که اقامت این کشور را دارند و یا شهروند کانادا هستند، میتوانند فرزندان خود را در مدارس این کشور به طور رایگان ثبت نام ‌کنند. بدین ترتیب فرزند شما می‌تواند از سنین پایین با فرهنگ و شرایط اجتماعی کشور کانادا آشنا شود و برای ادامه تحصیل و یا کار نیز آماده باشد. النورا همواره در کنار شماست تا بهترین تصمیم را بگیرید.

صداست که می‌ماند

قبل از شروع خواندن متن، مدارس کانادا و نکاتی که باید بدانید را در قالب یک فایل صوتی بشنوید.

مقاطع تحصیلی در کانادا

مقطع تحصیلی دانش‌آموزان در کشور کانادا بر اساس سن تعیین می‌شود. تحصیل در این کشور از ۵ سالگی آغاز و تا ۱۷ سالگی به پایان می‌رسد. دانش‌آموزان در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان مشغول به تحصیل می‌شوند و پس از اتمام دبیرستان در سن ۱۸ سالگی می‌توانند وارد کالج و یا دانشگاه شوند.

تصویری از 3 دانش آموز به همراه پرچم کانادا برای عنوان مقاطع تحصیلی در کانادا انتخاب شده است.
در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از روش‌های اصلی مهاجرت به این کشور شده است

 

مدارس دولتی در کانادا

تحصیل در مدارس کانادا برای کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند و یا شهروند این کشور هستند، رایگان است. بودجه این مدارس از بودجه فدرال و بر اساس قوانین استانی تأمین می‌شود. مدارس دولتی بسیار حائز اهمیت هستند و افراد همواره سعی دارند فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام کنند. این مدارس سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان را شامل می‌شود. عموماً تعداد دانش‌آموز در مدارس دولتی زیاد است و برای دریافت پذیرش باید زمان بیشتری صرف شود تا مدارس دانش‌آموزان را تأیید و ثبت نام کنند.

این روند برای دانش‌آموزان خارجی با هزینه مالی نیز همراه است. باید توجه داشت که هر مدرسه مطابق موقعیت جغرافیایی، سیاست‌های خود و استانی که در آن واقع شده قوانین متفاوتی از دیگر مدارس دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هر یک از مدارس می‌توانید به سایت آموزش و پرورش کشور کانادا مراجعه کنید و یا با کارشناسان ما در النورا در ارتباط باشید.

مدارس خصوصی کانادا

ساختار و نحوه‌ی آموزش در مدارس خصوصی کانادا بسیار متفاوت از مدارس دولتی است. در مدارس خصوصی فرقی نمی‌کند که فرزند شما شهروند کانادا باشد و یا کارت اقامت داشته باشید و یا حتی دانش آموز خارجی باشید. در هر صورت باید شهریه مدارس را پرداخت کنید. هر مدرسه بسته به نوع منطقه و اولویت‌ها و سیاست‌های خود، آموزش‌های خاصی مد نظر دارد و متد تربیتی متفاوتی را پیش می‌گیرد.

مثلاً ممکن است تمرکز یک مدرسه روی هنر باشد و دیگری روی علوم تجربی. مهم‌ترین تفاوت آن‌ها با مدارس دولتی در پرداخت شهریه و برنامه‌های مدرسه است.

مدارس شبانه‌روزی

مدارس شبانه‌روزی به این گونه هستند که دانش‌آموزان تمام طول سال در مدرسه به سر می‌برند. آن‌ها صرفاً در پایان هفته و یا تعطیلات به خانه‌های خود بازمی‌گردند. دانش‌آموزان در طول روز سر کلاس‌های درس حاضر می‌شوند و پس از آن به خوابگاه خود برمی‌گردند. در این میان اکثر این مدارس از امکانات بسیار خوب سالن‌های ورزشی و تفریحی، سالن‌های غذاخوری، کتابخانه و سالن مطالعه بهره‌مند هستند که دانش‌آموزان می‌توانند اوقات خود را در آن‌ها سپری کنند.

بیشتر آموزش‌ها در مدارس شبانه‌روزی به دو زبان فرانسه و انگلیسی انجام می‌شود. این مدارس فرصت خوبی برای یادگیری زندگی اجتماعی، همکاری و تعاون، مسئولیت‌پذیری و زندگی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. همچنین دانش‌آموزان با فراگیری این دو زبان در آینده فرصت‌های زیادی برای کار و تحصیل خواهند داشت. البته لازم به ذکر است همه‌ی این مدارس دو زبانه نیستند. در برخی از مدارس برتر حتی تا ۴ زبان نیز آموزش داده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این مدارس و نحوه‌ی ثبت نام در آن‌ها با ما همراه باشید.

تصویری از دانش آموزان از ملیت های متفاوت در مقابل ورودی مدرسه‌ی شبانه روزی برای عنوان مدارس شبانه‌روزی انتخاب شده است.
تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا می‌تواند برای فرزندان شما راهی عالی برای دانش اندوزی و کسب مهارت‌های زندگی باشد

جمع بندی

مدارس در کانادا تحصیلی با کیفیت بالا با مدارک معتبر بین‌المللی ارائه شده توسط وزارتخانه‌های آموزش و پرورش استان ارائه می‌دهند. شما نیز اگر در تلاش جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این کشور هستید پیشنهاد می‌کنیم مالات دیگر ما درباره‌ی این کشور را از دست ندهید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره «مدارس کانادا و نکاتی که باید بدانید» و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

تحصیل در مدارس کانادا رایگان است؟

تحصیل در مدارس کانادا برای کسانی که اقامت دائم (PR) یا شهروندی (Citizenship) کانادا را دارند، رایگان است. اما برای سایرین خیر. به عنوان نمونه، تحصیل در مقاطع نهم تا یازدهم در این کشور، سالانه شهریه‌ای بین ۱۷,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ دلار کانادا خواهد داشت.

آیا پدر و مادر می‌توانند همزمان با فرزندشان درخواست ویزا همراه کنند؟

بله، این امکان وجود دارد. اما با این کار ریسک رَد شدن درخواست ویزا (Refuse) را برای خودمان و فرزندمان افزایش می‌دهیم. بهتر است بعد از ورود فرزندمان به خاک کانادا، درخواست ویزای خود را به سفارت ارائه کنیم.

هزینه ماندن در خوابگاه یا خانه‌هایی که مورد تأیید مدارس است، چه مقدار است؟

ماندن در خانه‌هایی که مورد تأیید مدارس است، از ۱,۸۰۰ دلار کانادا (ماهانه) به بالا است. البته معمولاً مدارس کانادایی هزینه ۱۰ ماه را یکجا دریافت می‌کنند.