مقدمه‌ی شرایط مهاجرت به فرانسه در سال ۲۰۲۲

حتماً با شنیدن اسم فرانسه ذهن شما به سمت و سوی بانوی آهنین یا به عبارتی برج ایفل که یکی از پربازدیدترین بناهای تاریخی جهان است؛ خواهد رفت. اما گفتنی است که فرانسه علاوه بر گردشگران بسیار، سالانه مهاجران فراوانی را به سمت خود جذب می‌کند. در صورتی که تمایل دارید در مورد شرایط اخذ اقامت فرانسه و قوانین مهاجرت به فرانسه بیشتر بدانید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

شرایط مهاجرت به فرانسه در مهاجرت سیاسی

از سال ۱۸۳۰، جریان قابل توجهی از جمعیت مهاجر به سوی فرانسه روانه شدند. فرانسه تا اوایل قرن بیستم به عنوان کشوری اروپایی شهرت داشت که بیشتر پذیرای پناهندگان سیاسی بود. اما این مسئله در اواخر قرن بیستم رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت. به طوری که کشورهای اتحادیه اروپا به طور کلی در برابر پذیرش افرادی که مدعی پناهندگی سیاسی بودند؛ مقاومت بیشتری از خود نشان دادند.

در دهه‌های اخیر، فرانسه به دنبال ایجاد یک سیستم مهاجرت جدید بوده است تا بتواند بجای پناهندگان سیاسی، پذیرای دانشجویان و کارگران ماهر و تحصیل‌کرده باشد. در پی این محدودیت‌ها، این کشور به بررسی سیاست‌ها، روندها و شرایط مهاجرت به فرانسه پرداخته است که در ادامه به شرایط مهاجرت به فرانسه ۲۰۲۲ اشاره خواهیم کرد.

شرایط مهاجرت قانونی به فرانسه

در مهاجرت قانونی به کشور فرانسه اولین مرحله، بررسی شرایط مهاجرت به فرانسه ۱۴۰۱ و مهاجرت قانونی به کشور فرانسه است که ذهن بسیاری از مهاجران را به سمت و سوی خود می‌کشاند. برای بررسی شرایط فردی با ما همراه باشید تا به این مسئله بیشتر بپردازیم.

برای رفتن به فرانسه چه مدارکی لازم است؟

برای مهاجرت قانونی به کشور فرانسه و برآورد کردن شرایط مهاجرت به فرانسه لازم است تا افراد در ابتدا به دنبال اخذ ویزای فرانسه باشند. برای اخذ ویزای این کشور نیازی به انجام مصاحبه با افسران کنسولگری این کشور نیست! از این رو، ارائه مدارک به صورت دقیق می‌تواند نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای در پذیرش شما داشته ‌باشد. پس لازم است به این نکته دقت کنید و از ارائه هر نوع مدرک جعلی که با شرایط مهاجرت به فرانسه مغایرت دارد خودداری فرمایید.

مدارک لازم برای ویزای فرانسه

دقت داشته باشید که مدارک مورد نیاز برای ویزای فرانسه، باید به زبان انگلیسی و از سوی دارالترجمه رسمی ترجمه شود. مدارک مورد نیاز را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

۱) فرم درخواست ویزای فرانسه

این فرم باید برای برآورد کردن شرایط مهاجرت به فرانسه به صورت آنلاین تکمیل شده و نسخه چاپی آن در زمان حضور در سفارت این کشور همراه شما باشد.

۲) فیش پرداخت هزینه‌ ویزا

با توجه به نوع ویزای درخواستی، هزینه‌ها تعیین می‌گردد. پس از پرداخت هزینه‌ها لازم است تا رسید پرداخت در کنار سایر مدارک تحویل داده شود.

۳) مدارک هویتی

اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی فرد مهاجر و کلیه افراد همراه وی باید ارائه شود. اصل گذرنامه فعلی فرد نیز باید با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه کلیه پاسپورت‌های قبلی به منظور بررسی تاریخچه‌ی سفر فرد تحویل داده شود.

۴) ۲ قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵

عکس‌ها باید با پس زمینه سفید و در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشند. عکس باید واضح و روشن باشد و اصول عکاسی در گرفتن عکس پرسنلی در آن رعایت شود.

۵) اثبات تمکن مالی

چه بخواهید به فرانسه سفر کنید یا مهاجرت بلند مدت به این کشور را تجربه کنید، برای برآورد کردن شرایط مهاجرت به فرانسه لازم است تا تمکن مالی خود را نشان دهید یا گردش حساب و تعداد تراکنش‌های خود را که مربوط به ۶ ماه اخیر است در اختیار مسئول بررسی ویزا قرار دهید.

۶) نشان دادن تای ها یا وابستگی ها

چنانچه بخواهید به این کشور سفر کنید؛ لازم است تا وابستگی خود را به کشور خود نشان دهید و اطمینان حاصل کنید که به کشورتان برخواهید گشت. در این موارد ارائه مدارکی مثل بلیط رفت و برگشت، مدارک بازنشستگی، کلیه اسناد ملکی، سند ازدواج و… تاثیرگذار خواهد بود.

۷) ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)

چنانچه بخواهید از طریق دعوت نامه به فرانسه مهاجرت کنید؛ لازم است تا برای مطابقت با شرایط مهاجرت به فرانسه به همراه دعوت‌نامه، برخی از مدارک فرد دعوت کننده را نیز تحویل دهید که این مدارک عبارت اند از:

  • صفحه اول و آخر پاسپورت
  • مجوز اقامت
  • صورت حساب‌های بانکی
  • گواهی‌های پرداخت مالیات

۸) مدرک زبان فرانسه

ارائه مدرک زبان به خصوص برای دانشجویانی که قصد دارند با توجه به شرایط مهاجرت به فرانسه در یکی از دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند، الزامی است. گفته می‌شود که بر اساس شرایط مهاجرت به فرانسه، دانشجویان باید حداقل سطح B2 را داشته باشند.

در پاسخ به سوال گرفتن مدرک B2 فرانسه چقدر زمان میبرد نیز باید گفت تسلط کافی به این زبان کاری نسبتاً زمان‌بر خواهد بود که می‌توان آن را با دوره‌های فشرده زبان فرانسه و تمرین کردن خارج از کلاس به حداقل رساند.

تصویری از نوشته‌ی فرانسوی برای عنوان مدرک زبان فرانسه انتخاب شده است.
اگر کسی قصد اخذ مدرک زبان برای مهاجرت و تحصیل در فرانسه را دارد باید از مهارت‌های کافی در این زمینه برخوردار باشد که این مهارت‌ها شامل مهارت گفتاری، شنیداری، نوشتاری و خواندن است

برای رفتن به فرانسه چه واکسنی باید زد؟

در پاسخ به سوال رایج برای رفتن به فرانسه چه واکسنی باید زد؟ باید گفت که اکنون با توجه به آخرین تحولات در همه‌گیری، سیستم کنترل سلامت در کشور فرانسه، به اقدامات اضطراری اتخاذ شده برای مبارزه با شیوع COVID-19 خاتمه داده است و به دلیل فروکش کردن این ویروس، نیازی به ارائه هیچگونه کارت واکسنی نیست!

از ۱ اوت ۲۰۲۲، ارائه کارت واکسن در تمام مناطق فرانسه که قبلاً مورد نیاز بود؛ مثل: مکان‌های فرهنگی و تفریحی، اماکن تجاری، نمایشگاه‌ها و… لغو شده است.

در حال حاضر مسافران از هرگونه تشریفات قبل از ورود به فرانسه، به منظور بررسی ویروس کووید معاف هستند و دیگر نیازی به ارائه کارت سلامت با توجه به شرایط مهاجرت به کشور فرانسه ندارند. با توجه به محدودیت سفر، در دوران همه‌گیری این ویروس، مهاجران ملزم به ارائه یک دلیل قانع کننده یا توجیه برای سفر به فرانسه بودند. اما اکنون نیازی به این مدرک ندارند. همچنین اکنون دیگر نیازی به ارائه اظهارنامه از سوی مهاجران، مبنی بر عدم آلودگی و تعهد به انجام آزمایش آنتی ژن یا غربالگری پس از ورود وجود ندارد.

سخن پایانی

همانطور که تا به اینجا گفته شد شرایط مهاجرت به فرانسه الزاماتی را به همراه دارد که باید رعایت شود. ما در النورا از اولین مرحله مهاجرت تا آخرین گام‌ها برای رسیدن به اهداف مهاجرتیتان همراه شما خواهیم بود تا بتوانید به اروپا به خصوص در کشورهایی مثل فرانسه، یونان، پرتغال، اسپانیا، کانادا و… به زندگی رویایی خود دست یابید. همانطور که پیش‌تر هم گفته شد؛ ما به شما کمک خواهیم کرد تا از روش های متفاوت مانند اقامت تمکن مالی فرانسه و روش هایی با توجه به شرایط مهاجرت به فرانسه هرچه سریع‌تر به هدف نهایی خود دست یابید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره بررسی شرایط مهاجرت به فرانسه ۲۰۲۲ و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

چگونه می توانم به طور دائم در فرانسه مستقر شوم؟

اگر قصد دارید برای مدت طولانی یا حتی به طور دائم در فرانسه زندگی کنید، می توانید پس از پنج سال واجد شرایط درخواست اجازه اقامت دائم فرانسه یا تابعیت فرانسه باشید.

آیا اخذ اقامت فرانسه سخت است؟

برای درخواست کارت اقامت دائم، باید پنج سال در فرانسه زندگی کرده باشید. این می تواند در ویزای موقت فرانسه یا به عنوان شهروند اتحادیه اروپا/EFTA باشد.

آیا می توانید بدون شهروندی به فرانسه مهاجرت کنید؟

برای اقامت طولانی مدت، باید برای ویزای یک ساله فرانسه درخواست دهید که امکان تمدید سالانه را دارد.