مقدمه‌ی روند دریافت ویزای شینگن

اگر قصد سفر به اروپا و بازدید از کشورهای منطقه شینگن را دارید، به عنوان یک شهروند ایرانی نیازمند اخذ ویزای شینگن هستید. ویزا شینگن، به شما اجازه می‌دهد تا آزادانه به ۲۷ کشور اروپایی منطقه شنگن سفر کنید. برای درخواست ویزای شنگن چه کاری باید انجام داد؟ از کجا باید شروع کنم؟ در این مقاله گام به گام پاسخ به این سوالات و روند درخواست ویزای شینگن را بررسی خواهیم کرد، تا پایان با النورا همراه باشید.

فرآیند درخواست ویزای شینگن چگونه است؟

از همین ابتدا باید مشخص کنید که هدفتان از سفر به اروپا چیست. به چه هدفی می‌خواهم به اروپا سفر کنم؟ به چه نوع ویزا شینگن نیاز دارم؟ برای درخواست ویزا کجا باید بروم؟ چه مدارکی لازم است؟ و پرسش‌های دیگر همگی سوالاتی است که در پروسه اخذ ویزای شینگن برای شما ایجاد خواهد شد. منطقه شینگن، بزرگترین محدوده جغرافیایی بدون ویزا در جهان است که ۲۷ کشور را شامل می‌شود. اتباع نزدیک به ۶۰ کشور می‌توانند بدون ویزا از این منطقه بازدید کنند، اما شما به عنوان یک ایرانی، به دلیل نداشتن معاهده لغو روادید بین ایران و اتحادیه اروپا، برای ورود به منطقه شنگن به ویزا نیاز دارید. پس خود را آماده کنید تا روند گام به گام درخواست ویزای شینگن را شروع کنیم.

۱. انتخاب نوع ویزای شینگن

برای درخواست ویزا، باید انواع ویزای شینگن را بشناسید و از بین آنها هر کدام که به نیاز و هدف سفرتان نزدیک است را انتخاب کنید. انواع ویزا شینگن، معمولا بر اساس هدف سفر تقسیم بندی می‌شوند که شامل نمونه‌های زیر است:

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی: ویزای ترانزیت به شما این امکان را می‌دهد تا در منطقه شینگن برای رسیدن به یک کشور غیر شینگن، پرواز خود را تغییر یا به اصطلاح ترانزیت کنید. ویزای ترانزیت نوع A به شما فقط امکان ترانزیت فرودگاهی را می‌دهد و نمی‌توانید به کشور عضو شینگن وارد شوید. ویزا شینگن تایپ B نیز همان A است که امکان ماندن در منطقه برای ترانزیت سفر را برای ۵ روز می‌دهد.
 • ویزای توریستی: ویزای توریستی، رایج‌ترین نوع ویزای شینگن است که به شما امکان اقامت ۹۰ روزه از یک دوره ۱۸۰ روزه در منطقه شنگن را برای مقاصد گردشگری و بازدید می‌دهد.
 • ویزای بازدید: ویزای بازدید یا ویزیتور ویزا، مجوزی است برای بازدید از دوستان و اعضای خانواده در هر کشور شینگن برای ۹۰ روز از یک دوره ۱۸۰ روزه.
 • ویزای تجاری: ویزای تجاری شینگن، برای اهداف تجاری و تخصصی در کشورهای عضو پیمان شینگن صادر می‌شود.
 • ویزا ورزشی: این نوع ویزای شینگن زمانی صادر می‌شود که شما در قالب یک تیم ورزشی می‌خواهید در مسابقاتی در خاک اروپا حضور داشته باشید.
 • ویزای فرهنگی: ویزای فرهنگی، برای حضور در رویدادهای ورزشی، فرهنگی یا مذهبی صادر می‌شود.
 • ویزای تحصیلی: ویزای شینگن تحصیلی، یک مجوز اقامت کوتاه مدت برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل یا شرکت در دوره کارآموزی کوتاه مدت در یکی از کشورهای شینگن را دارند. این نوع ویزا می‌توانید برای بیشتر از ۹۰ روز نیز صادر شود و در دسته ویزای شینگن تایپ D یا همان ویزای ملی قرار می‌گیرد.
 • ویزای درمانی یا پزشکی: ویزای درمانی شنگن، برای متقاضیانی است که می‌خواهند در اروپا و یکی از کشورهای شینگن، روند درمانی خود را انجام دهند.
 • ویزای بازدید رسمی: این ویزا برای دیپلمات‌ها و سران دولتی کشورها برای دیدارهای دولتی و بین‌المللی صادر می‌شود.
 • ویزای LTV: ویزای LTV شینگن، در موارد خاص و به دلایل بشردوستانه صادر می‌‌شود و فقط اجازه اقامت در کشور صادرکننده ویزا را به متقاضی می‌دهد. با این ویزا نمی‌توانید به دیگر کشورهای شینگن سفر کنید.
 • ویزای ملی: ویزای ملی یا تایپ D، امکان اقامت فقط در یک کشور شینگن برای اهداف تحصیلی، شغلی و زندگی را برای بیش از ۹۰ روز می‌دهد.
انتخاب نوع ویزای شینگن
انتخاب نوع ویزای شینگن

همچنین، ویزای شینگن از نظر تعداد مجاز ورود به منطقه به انواع مختلفی در قالب ویزای یونیفرم شینگن (USV) و تایپ C، تقسیم می‌شود:

 

ویزای شینگن از نظر تعداد مجاز ورود توضیحات
ویزای یک بار ورود (Single-entry Visa) تنها یک بار می‌توانید وارد منطقه شینگن شود و با خروج از منطقه، ویزا شینگن شما اعتبارش تمام می‌شود.
ویزای دو بار ورود (Double-entry Visa) تنها دو بار می‌توانید وارد منطقه شنگن شوید و بعد از خروج دوم ویزای شما باطل می‌شود.
ویزای چند بار ورود (Multiple-entry Visa) ویزای چند بار ورود شینگن، هیچ محدودیتی در ورود و خروج از منطقه شینگن را ندارد، اما باید قانون ۱۸۰/۹۰ را رعایت کنید.

۲. جمع آوری مدارک لازم ویزای شینگن

مرحله دوم و بسیار مهم درخواست ویزای شنگن، جمع آوری و ارائه مدارکی که سفارت و کنسولگری کشور شینگن از شما می‌خواهد. در نظر داشته باشید، مدارک ویزا شینگن باید کامل و دقیق باشند تا درخواست ویزای شما ریجکت نشود. مدارک اخذ ویزای شینگن عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزا: این فرم باید کامل و دقیق و به زبانی که کشور صادر کننده ویزا تعیین می‌کند، تکمیل شود. فرم درخواست ویزای شینگن را می‌توانید به صورت حضوری یا آنلاین دریافت کنید.
 • دو عکس پاسپورتی: دو عکس پاسپورتی که باید در ۳ ماه گذشته گرفته شده باشد.
 • پاسپورت معتبر: پاسپورت باید در کمتر از ۱۰ سال گذشته صادر شده و دارای اعتبار ۳ ماه بعد از خروج از منطقه شینگن باشد.
 • بلیط رفت و برگشت: اطلاعاتی که شامل تاریخ و شماره پرواز ورود و خروج از منطقه شنگن است.
 • بیمه مسافرتی: با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورو و معتبر در تمامی کشورهای منطقه شنگن
 • مدارک مربوط به اقامت: مدارکی که نشان‌دهنده محل اسکان شما در منطقه شینگن است که شامل رزرو هتل، خوابگاه، قرارداد اجاره یا دعوتنامه از میزبان شما می‌شود.
 • اثبات تمکن مالی: مدارکی که نشان دهد توانایی تامین مالی خود در طول اقامت را دارید که می‌تواند شامل صورت‌حساب بانکی یا نامه حمایت مالی از طرف دعوت کننده شما باشد.
 • سند پرداخت هزینه ویزای شینگن: هزینه ویزا ۸۰ یورو برای بزرگسالان و ۴۵ یورو برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال است.
 • داده‌های بیومتریک: شما باید اطلاعات بیومتریک شامل انگشت نگاری خود را در کنسولگری یا سفارت کشور شینگن انجام دهید. این اطلاعات در سیستم اطلاعات ویزای شینگن (VIS) ذخیره می‌شود.

بسته به شرایط خاص و نوع ویزا و کشور صادر کننده، ممکن است نیاز به مدارک بیشتری باشد. به همین منظور، قبل از ارائه درخواست ویزا در زمینه تهیه، ترجمه و ارائه مدارک از مشاورین با تجربه راهنمایی بگیرید.

۳. ارائه درخواست ویزا شینگن

گام سوم در فرآیند درخواست ویزای شینگن، مکانی است که باید درخواست خود را ارائه دهید. مکان دقیق ارائه درخواست ویزا به مقررات و روابط سیاسی کشور محل اقامت شما با کشور مقصد شینگن دارد. به این معنی که خدمات ویزای کشور مقصد توسط چه مرکزی ارائه می‌شود و آیا در ایران سفارت یا کنسولگری دارد یا نه. اخذ ویزای شنگن را می توانید به یکی از نهادهای زیر ارائه دهید:

 • سفارت
 • کنسولگری
 • مرکز ویزا یا یک کارگزاری‌های رسمی که سفارت کشور شینگن مقصد شما، مجوز رسیدگی به پرونده ویزا را به آنها داده است.
 • سفارت یا کنسولگری یک کشور شینگن دیگر که کشور مقصد شما برای خدمات ویزا در نظر گرفته است.

اگر می‌خواهید برای ویزای شینگن درخواست دهید، چند قانون در مورد کشوری که باید به آن درخواست ویزا دهید را بشناسید که شامل موارد زیر است:

 • اگر قصد سفر به یک کشور شینگن را دارید، فقط باید به سفارت همان کشور درخواست ویزا شینگن دهید.
 • اگر قصد سفر و بازدید از چند کشور شینگن را دارید، باید درخواست ویزای خود را به سفارت کشوری بدهید که روزهای بیشتری را در آنجا سپری خواهید کرد.
 • اگر قصد سفر و بازدید از چند کشور شینگن را دارید و زمان مساوی را در هر کشور اقامت خواهید داشت، باید درخواست ویزای شنگن خود را به کشوری بدهید که به آنجا اول وارد می‌شوید.
ارائه درخواست ویزا شینگن
ارائه درخواست ویزا شینگن

هم اکنون چندین کشور شینگن، خدمات ویزای شینگن خود را به کارگزاری‌ها محول کرده‌اند که معروف‌ترین آنها VFS Global است که در ایران هم شعبه دارد. شهروندان ایرانی برای ویزای شینگن فرانسه، اتریش، سوئد و نروژ می‌توانند به مرکز VFS درخواست دهند. در مورد درخواست ویزا برای بقیه کشورهای شنگن نیز باید از طریق سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر استعلام بگیرید.

۴. گرفتن وقت سفارت

برای تعیین وقت ویزای شنگن باید به سفارت، کنسولگری یا مرکز کارگزاری که کشور مقصد تعیین کرده است، مراجعه کنید. فرآیند گرفتن وقت سفارت بسته به کشور شینگن مقصد، می‌تواند متفاوت باشد. تقریبا اکثر سفارت‌ها به شما اجازه می‌دهند تا به صورت آنلاین برای وقت سفارت درخواست دهید. برای تعیین وقت آنلاین، می توانید به وب‌سایت سفارت یا کنسولگری مراجعه و برای تعیین وقت درخواست بدهید. البته برخی از کشورهای شینگن، فرآیند ویزا را به کارگزاری‌ها محول کرده‌اند تا روند کار سریع‌تر انجام گیرد. توجه به نکات زیر فرآیند وقت سفارت برای ویزای شینگن را آسان‌تر می‌کند:

 • زمان‌بندی وقت سفارت مربوطه را از طریق وب‌سایت آن بررسی کنید.
 • اگر به شکل آنلاین موفق به بررسی زمان بندی وقت سفارت نشدید، تماس بگیرید یا حضوری مراجعه کنید.
 • در مورد تاریخ و زمان مصاحبه انعطاف‌پذیر باشید.
 • قرار مصاحبه را با توجه به برنامه سفرتان، برنامه ریزی کنید.
 • اطلاعات شخصی و برنامه سفر را از قبل آماده کنید.

با توجه به این که رسیدگی به درخواست ویزا توسط سفارت یا کنسولگری زمان‌بر خواهد بود، ابتدا تاریخ سفر خود را مشخص کنید و در زمان مناسب برای ویزای شنگن اقدام کنید. مدت زمان مجاز برای درخواست ویزای شینگن به شرح زیر است:

 • اولین زمان برای درخواست ویزا، ۶ ماه قبل از سفر برنامه‌ریزی شده
 • آخرین زمان برای ارائه درخواست ویزا، حداکثر تا ۱۵ روز کاری قبل از سفر
 • زمان پیشنهادی برای ثبت درخواست ویزا، حداقل ۳ هفته قبل از سفر

البته در نظر داشته باشید این زمان‌‌ها همگی تقریبی است و می‌تواند بسته به نوع درخواست شما و شرایط کشور مقصد متفاوت باشد. بنابراین ما در النورا پیشنهاد می‌کنیم که در مورد مناسب‌ترین زمان برای درخواست و موارد دیگر مربوط به ویزا شینگن، با مشاوران ما در ارتباط باشید.

۵. تکمیل فرم درخواست ویزا شینگن

فرم درخواست ویزای شینگن باید به طور کامل، دقیق و امضا شده تکمیل شود. شما به عنوان یک شهروند ایرانی، توجه داشته باشید به ویژه اگر برای اولین بار است که فرم درخواست را پر می‌کنید، باید اطلاعات ترجمه شده و دقیق باشند. فرم درخواست ویزای شینگن را بهتر است ۳ ماه قبل از برنامه سفر خود ارسال کنید. فرم درخواست معمولا شامل ۳۷ سوال است و این که با چه زبانی باید فرم پر شود را سفارت کشور شینگن صادر کننده ویزا تعیین می‌کند. آژانس های مسافرتی می‌توانند به شما در ترجمه مدارک و اطلاعات کمک کنند. فرم درخواست ویزای شنگن، معمولاً به ۴ قسمت تقسیم می‌شود:

 • اطلاعات شخصی: شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد، ملیت، جنسیت، وضعیت اجتماعی، آدرس محل سکونت، شماره تماس و غیره
 • اطلاعات سفر: شامل بلیط هواپیما، شماره پرواز، تاریخ رفت و برگشت بلیط رزرو شده، دلیل سفر، مدت اقامت در منطقه شینگن، اطلاعات بیومتریک
 • اطلاعات دعوتنامه: شامل نام کامل شخص دعوت کننده، اطلاعات شرکت میزبان شما، پشتیبان مالی و نسبت خانوادگی با میزبان
 • تاریخ و امضا: شامل تاریخ و مکان پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن و امضا

فرم درخواست را می‌توانید از طریق سفارت یا کنسولگری کشور شینگنی که می‌خواهید از آن ویزا بگیرید، به صورت حضوری یا آنلاین دریافت کنید.

تکمیل فرم درخواست ویزا شینگن
تکمیل فرم درخواست ویزا شینگن

۶. فرآیند مصاحبه شینگن

بعد از این که نوبت به مصاحبه ویزای شینگن می‌رسد، باید به سفارت یا کنسولگری مراجعه کنید. کارمندان سفارت در مورد برنامه‌های سفر، دلیل بازدید و وضعیت مالی با شما مصاحبه خواهند کرد. این مصاحبه برای تعیین مشروعیت و تایید این که شما یک بازدیدکننده واقعی هستید صورت می‌گیرد. روند مصاحبه بین ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت طول خواهد کشید و اهمیت زیادی دارد که در مصاحبه صادقانه و دقیق پاسخگوی سوالات باشید. معمولا پروسه بیومتریک و انگشت نگاری نیز بخشی از مصاحبه شما خواهد بود. برخی از سوالات مصاحبه ویزای شینگن موارد زیر هستند:

 • قصد سفر به کدام کشورهای شینگن دارید؟
 • آیا خانواده یا دوستانی در اروپا دارید؟
 • هدف شما از سفر چیست؟
 • هزینه‌های شما را چه کسی پرداخت می‌کند؟
 • آیا ازدواج کرده‌اید؟ اگر بله، شغل همسرتان چیست و چند وقت است ازدواج کرده‌اید؟
 • آیا فرزند دارید؟ اگر بله، چند سال دارند و چه کاری انجام می‌دهند؟
 • تا کی در اروپا می‌مانید؟
 • کجا اقامت خواهید کرد؟
 • مدرک تحصیلی شما چیست؟
 • شغل شما چیست و برای چه شرکتی کار می‌کنید؟
 • آیا بعد از سفر، قصد بازگشت به کشور خود را دارید؟
 • آیا قبلا ویزای شینگن شما ریجکت شده است؟۷۶

برای موفقیت آمیز بودن مصاحبه ویزا شینگن، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • به موقع در مصاحبه شرکت کنید و لباس مناسب بپوشید.
 • تمام مدارک لازم را همراه داشته و از هر کدام یک کپی بگیرید.
 • صادقانه جوابگوی سوالات باشید.
 • برای ارائه داده‌های بیومتریک آماده باشید.
 • با پرسنل محترمانه برخورد کنید.
 • در طول مصاحبه آرامش خود را حفظ کنید.
 • برای پرداخت نقدی هزینه ویزای شینگن آماده باشید.
 • دستورالعمل‌های سفارت یا کنسولگری را به دقت دنبال کنید.

۷. پرداخت هزینه درخواست ویزای شینگن

هنگام درخواست ویزا در همان سفارت یا مرکز کارگزاری هزینه ویزای شینگن را باید بپردازید. هزینه پایه درخواست ویزا برای هر بزرگسال ۸۰ یورو، برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال معاف از هزینه خواهد بود. هزینه درخواست ویزای شنگن، توسط ۲۷ کشور پیمان شینگن تعیین شده است و تا توافق بعدی تغییری نخواهد کرد. البته این هزینه، فقط هزینه درخواست ویزا است و با توجه به هزینه کارگزاری ممکن است تا ۱۲۰ یا ۱۵۰ یورو یا حتی بیشتر نیز افزایش یابد.

هزینه پرداخت شده به هیچ عنوان قابل بازگشت نخواهد بود، حتی در صورت ریجک شدن ویزا. بعد از پرداخت هزینه که ممکن است قبل از حضور در مصاحبه یا حین وقت سفارت از شما گرفته شود، رسیدی دریافت می‌کنید که جزو مدارک اصلی دریافت ویزا شینگن شما خواهد بود. علاوه بر رقم‌های گفته شده باید هزینه‌های کارگزاری‌های خدمات شخص ثالث، تور گردشگری (در صورت نیاز)، بیمه مسافرتی شینگن، پست و غیره را هم مدنظر قرار دهید.

۸. جواب درخواست ویزای شینگن

درخواست ویزای شینگن شما معمولا ظرف ۱۵ روز بررسی می‌شود. با این حال، زمان‌های پردازش با توجه به حجم درخواست‌ها، پیچیدگی درخواست ویزا و حتی ملیت شما می‌تواند متفاوت باشد. در برخی موارد ممکن است جواب ویزا شینگن شما تا ۴۵ روز کاری نیز طول بکشد.

جواب درخواست ویزای شینگن
جواب درخواست ویزای شینگن

اگر درخواست ویزا شنگن شما تایید شود، برچسب ویزا در پاسپورت شما الصاق خواهد شد. این برچسب یا سند فیزیکی نوع ویزای شنگن، تاریخ اعتبار، تعداد ورود مجاز و غیره را نشان خواهد داد. ویزا را به دقت بررسی کنید تا از دقیق و صحیح بودن اطلاعات آن مطمئن شوید، چون اگر بیش از حد در منطقه شینگن بمانید، عواقبی مانند جریمه یا حتی بازداشت در انتظارتان خواهد بود.

جمع بندی

پروسه درخواست و اخذ ویزای شینگن، می‌تواند زمان‌بر و در مواردی پیچیده باشد. مراحل درخواست ویزا شینگن که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، باید با برنامه ریزی و البته با مشاوره افراد متخصص انجام شود تا نتیجه موفقیت آمیز باشد. در این فرآیند، شما با چالش‌هایی مواجه خواهید شد که اگر تجربه کافی در موردشان نداشته باشید، از نظر زمانی و مالی هزینه‌بر خواهد بود. برای اطلاع دقیق‌تر از فرآیند اخذ ویزای شینگن با مشاورین ما در النورا در ارتباط باشید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره روند گام به گام درخواست ویزای شینگن و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

آیا ویزای شینگن تمام اروپا را پوشش می دهد؟

منطقه شینگن اکثر کشورهای اتحادیه اروپا را به جز ایرلند و کشورهایی که به زودی بخشی از منطقه شینگن خواهند شد شامل می شود: رومانی، بلغارستان و قبرس. اگرچه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، اما کشورهایی مانند نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین نیز بخشی از منطقه شینگن هستند.

کدام کشور طولانی ترین ویزای شینگن را می دهد؟

برای ویزای فرانسه اقدام کنید، زیرا بیشترین زمان را در آنجا خواهید داشت.

راحت ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن کدام است؟

استونی