مقدمه‌ی ویزای شنگن در سال ۲۰۲۳

یکی از روش‌های سفر و اقامت کوتاه مدت در اروپا اخذ ویزای شینگن است. ویزا شینگن، به شما این امکان را می‌دهد تا به بیشتر کشورهای اروپایی آزادانه سفر کرده و تردد داشته باشید. استفاده از یک ویزا، برای بازدید از ۲۷ کشور قاره سبز همچون آلمان، فرانسه، پرتغال، یونان، ایتالیا و دیگر کشورهای این حوزه با اهداف مختلف، گزینه‌ای مقرون به صرفه و عالی برای دارنده آن است. قصد بازدید از اروپا با ویزای شینگن را دارید؟ در این مقاله شنگن ویزا را به طور کامل بررسی می‌کنیم، با النورا تا پایان همراه باشید.

منطقه شینگن (Schengen Area)

در سال ۱۹۸۴ در روستایی به نام «شنگن» در کشور لوکزامبورگ، دو کشور آلمان و فرانسه برای سفر آزادانه شهروندان خود، حذف روادید را در قالب «معاهده شینگن» عملی کردند. با گذشت زمان، کشورهای بیشتری به این معاهده پیوستند و منطقه شنگن را تشکیل دادند. شینگن (Schengen)، به منطقه بدون پاسپورت اروپا گفته می‌شود که بیشتر کشورهای اروپایی را در بر می‌گیرد. منطقه شینگن، بزرگ‌ترین محدوده جغرافیایی سفر بدون ویزا در جهان است. با اخذ ویزای شینگن می‌توان به ۲۷ کشور اروپایی سفر کرد. لازم به ذکر است که هر کشور عضو این منطقه می‌تواند این ویزا را برای متقاضی صادر کند.

کشورهای عضو منطقه شینگن

منطقه شنگن، ۲۷ کشور اروپایی را شامل می‌شود که معاهده لغو روادید را امضا کرده‌اند و به اتباع کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا بدون کنترل مرزی و گذرنامه در این منطقه رفت و آمد داشته باشند. لازم به توضیح است که اتحادیه اروپا (EU) با منطقه شینگن یکی نیست، اما بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحت معاهده شنگن قرار دارند. برای مثال، چند کشور اروپایی همچون ایسلند و نروژ عضو اتحادیه اروپا نبوده اما از اعضای منطقه ویزای شنگن هستند. برعکس این موضع نیز وجود دارد که کشورهایی کمی همچون رومانی و ایرلند که عضو اتحادیه اروپا هستند، تحت معاهده شنگن قرار ندارند. کشورهای منطقه ویزا شینگن موارد زیر هستند:

اتریش بلژیک جمهوری چک کرواسی دانمارک
استونی فنلاند فرانسه آلمان یونان
مجارستان ایسلند ایتالیا لیتوانی لتونی
لوکزامبورگ مالت هلند نروژ لهستان
پرتغال اسلواکی اسلوونی اسپانیا سوئد
سوییس لیختن اشتاین

 

همچنین، نزدیک به ۱۸ کشور اروپایی و غیر اروپایی هستند که عضو منطقه شینگن نبوده؛ اما به شهروندان سایر کشورهای خارج از منطقه که ویزا شینگن دارند، اجازه ورود، ترانزیت و اقامت موقت در قلمرو جغرافیایی خود را می‌دهند. برای ورود به این ۱۸ کشور، نیاز به ویزای ملی صادر شده از این کشورها را ندارید و فقط کافی است شنگن ویزای چندبار ورود خود را ارائه دهید. کشورهای آلبانی، آنتیگوا و باربادوس، بلاروس، بوسنی، بلغارستان، کلمبیا، گرجستان، مکزیک، رومانی، صربستان و ترکیه از جمله این کشورها هستند.

ویزای شینگن (Schengen Visa) چیست؟

ویزا شینگن یا شنگن، یک روادید و مجوز مسافرتی کوتاه مدت است که به افرادی که آن را دارند، اجازه می‌دهد تا برای مدت ۹۰ روز به تمامی کشورهای منطقه شینگن بدون اخذ ویزای جداگانه هر کشور سفر کنند. ویزا شینگن، رایج‌ترین نوع ویزا برای سفر به اروپا است و دارنده آن می‌تواند آزادانه و بدون کنترل مرزی، به هر یک از کشورهای عضو این منطقه رفت و آمد داشته باشد.

این نوع ویزا، معمولا برای مقاصد گردشگری یا تجاری کوتاه مدت صادر می‌شود. توجه داشته باشید که اگر قصد تحصیل، کار یا زندگی در یکی از کشورهای اروپایی منطقه شینگن برای بیش از ۹۰ روز را دارید، باید برای ویزای ملی آن کشور و نه ویزای شینگن اقدام کنید. آمارهای اخیر نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۵.۹ میلیون نفر از ویزای شنگن برای سفر به اروپا استفاده کرده‌اند.

چه کسانی برای ورود به اروپا نیاز به ویزا دارند؟

تمامی اتباع کشورهای اروپایی عضو منطقه شینگن، با پاسپورت خود می‌توانند به تمامی کشورهای این منطقه سفر کنند. در واقع پاسپورت یک تبعه عضو اتحادیه اروپا، ویزای ورود او به دیگر کشورهای این منطقه به حساب می‌آید و نیاز به اخذ ویزا ندارد. اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا (non-EU) و کشورهای ثالثی که توافقنامه آزادسازی ویزا با کشورهای عضو Schengen ندارند، باید برای ورود به اروپا ویزای شینگن داشته باشند.

بعضی از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، مکزیک، برزیل، استرالیا و ژاپن معاهده لغو روادید با اتحادیه اروپا دارند و اتباع این کشورها می‌توانند آزادانه به مدت ۹۰ روز در کشورهای این حوزه و اتحادیه اروپا حضور داشته باشند. شهروندان ایرانی نیز برای ورود به اروپا و کشورهای منطقه شینگن، نیازمند اخذ ویزای شینگن هستند.

شرایط لازم برای ورود به منطقه شینگن

تصویری از هواپیما بر روی نقشه در کنار پرچم شینگن برای عنوان شرایط لازم برای ورود به منطقه شینگن انتخاب شده است.
ویزای شینگن مجوزی برای ورود به منطقه‌ شینگن است و تقریبا اغلب کشورهای اروپایی (۲۷ کشور)، عضو پیمان شینگن هستند

 

اگر تبعه کشورهای غیر اتحادیه اروپا یا شینگن هستید، صرف نظر از این که معاف از ویزا هستید یا نه، باید چند سند را برای ورود به این منطقه ارائه کنید. موارد زیر از جمله مهم‌ترین اسناد و مدارک برای ورود به منطقه شنگن است:

 • پاسپورت معتبر: پاسپورت شما باید در ۱۰ سال گذشته صادر شده و حداقل باید تا ۳ ماه بعد از تاریخ خروج شما از منطقه شینگن اعتبار داشته باشد.
 • ویزای شینگن: اتباع غیر اتحادیه اروپا/شنگن، برای ورود به این منطقه نیاز به ویزای شنگن دارند.

در نظر داشته باشید که علاوه برای ویزا، افسران مرزی ممکن است اطلاعات و مدارک زیر را نیز از شما بخواهند:

مدارک اقامت و اسکان
بودجه کافی
مدت زمان اقامت
بلیط رفت و برگشت
هدف از سفر
بیمه مسافرتی
دعوت‌نامه

توجه داشته باشید، چنانچه با ویزای شینگن وارد منطقه اتحادیه اروپا شده‌اید، مطمئن شوید که افسر مرزی مهر ورود را در گذرنامه شما زده باشد، چون بدون مهر احتمال بازداشت و جریمه شما وجود دارد.

ویزای شنگن برای چه مواردی صادر می‌شود؟

اگر قصد سفر به یک یا چند کشور اروپایی منطقه شنگن را دارید باید برای اخذ ویزا اقدام کنید. بسته به دلیل سفر و اقامت شما، برای ورود و بازدید از کشورهای این منطقه، کنسولگری و سفارت کشور مقصد ویزای یکبار ورود (Single-Entry Visa)، ویزای دو بار ورود (Double-Entry Visa) یا چند بار ورود (Multiple-Entry Visa) را صادر خواهد کرد. انواع ویزای شینگن معمولا برای مقاصد زیر صادر می‌شود:

تجاری ملاقات خانواده و دوستان
تفریحی و توریستی رویدادهای ورزشی و فرهنگی
ترانزیت فرودگاهی دیدارهای رسمی و دولتی
پزشکی اهداف کوتاه مدت تحقیقاتی و مطالعاتی

 

اعتبار ویزای شینگن

صدور ویزای شینگن از طرف هر کدام از کشورهای این حوزه شرایط متفاوتی دارد. با توجه به دلیل سفر و شرایط مربوطه، اعتبار ویزای صادر شده از طرف هر کدام از کشورهای این منطقه با محدودیت‌های زمانی متفاوتی همراه خواهد بود. با این حال، رایج‌ترین نوع ویزا شینگن حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۶ ماه از تاریخ ورود است. این بدین معنی است که ویزا شنگن شما از تاریخ ورودتان به مدت ۶ ماه اعتبار دوره‌ای دارد که می‌توانید در این مدت از ۹۰ روز آن برای بازدید و سفر در منطقه شنگن استفاده کنید. اگر جزو افراد پر سفر به اروپا هستید، می توانید برای دریافت ویزای اتحادیه اروپا (EU Visa) با اعتبار ۵ ساله اقدام کنید، اما باز هم فقط می‌توانید ۹۰ روز از یک دوره ۱۸۰ روزه را در این قلمرو حضور داشته باشید.

چگونه می‌توان برای ویزای شینگن اقدام کرد؟

تصویری از فرم درخواست ویزای شینگن برای عنوان چگونه می‌توان برای ویزای شینگن اقدام کرد؟ انتخاب شده است.
برای درخواست ویزای شینگن، باید درخواستی را در کنسولگری یا سفارت کشوری که قصد بازدید از آن را دارید ارسال کنید

 

برای درخواست ویزای شینگن جهت سفر به اروپا، ابتدا باید بسته به هدف سفر و ملیت خود مشخص کنید که آیا به ویزای شنگن احتیاج دارید یا خیر. شما قبل از سفر باید مواردی همچون برنامه سفر، مدت اقامت در منطقه، کشورهایی که قرار است از آنها بازدید کنید، کشور ورودی و کشوری که قرار است از آن خارج شوید را مشخص کنید. با در نظر گرفتن این مواردی که گفته شد کافی است که به یکی از سفارت‌ها یا کنسولگری منطقه شینگن در کشور خود مراجعه کرده و وقت سفارت بگیرید. وقت سفارت را می‌توانید به روش آنلاین نیز انجام دهید.

اخذ ویزای شینگن چقدر طول می‌کشد؟

تعیین وقت سفارت برای درخواست ویزا شینگن ممکن است از ۱ روز تا چند ماه طول می‌‌کشد. بعد از تحویل مدارک، انگشت نگاری و مصاحبه بررسی و جواب قطعی درخواست ویزا بین ۲ تا ۴ هفته طول خواهد کشید. در برخی از کشورها بررسی ویزا ۱۵ تا ۴۵ روز به طول خواهد انجامید و در بسیاری از پرونده‌ها نیز برای کسانی که زمان کمی تا تاریخ سفرشان باقی مانده ممکن است پردازش و جواب ویزا فقط ۱ هفته باشد.

هزینه ویزای شنگن

ویزای شینگن، برای هر فرد بزرگسال ۸۰ یورو است که این مبلغ می‌تواند با توجه به سن متقاضی، ملیت و برخی عوامل دیگر کمتر یا رایگان باشد. هزینه ویزا شینگن دارای دسته بندی‌هایی است که می‌توانید در صورت واجد شرایط بودن از کاهش هزینه ویزا استفاده کنید یا حتی کلا از پرداخت هزینه در شرایط خاص معاف شوید. هزینه ویزا برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال معاف از هزینه است. این مبالغ مربوط به هزینه درخواست ویزای شینگن بوده و هزینه‌ خدمات کارگزاری که معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ یورو تمام می‌شود را باید به هزینه‌های خود اضافه کنید.

مدارک اخذ ویزای شینگن

تهیه و ارسال مدارک مورد نیاز، یکی از بخش‌‌های مهم فرآیند درخواست ویزا شینگن محسوب می‌شود. کشورهای شینگن فهرستی از مدارک مورد نیاز برای ورود به این منطقه را در نظر گرفته‌اند که شرایط اقامت موقت تقریبا یکسان را برای متقاضی سفر فراهم می‌کند. فهرست زیر مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن کوتاه مدت است:

 • فرم درخواست ویزا
 • دو عکس پاسپورتی: دو عکس پاسپورتی که باید در ۳ ماه گذشته گرفته شده باشد.
 • پاسپورت معتبر: پاسپورت باید در کمتر از ۱۰ سال گذشته صادر شده و دارای اعتبار ۳ ماه بعد از خروج از منطقه باشد.
 • بلیط رفت و برگشت: اطلاعاتی که شامل تاریخ و شماره پرواز ورود و خروج از منطقه شنگن است.
 • بیمه مسافرتی: با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورو
 • مدارک مربوط به اقامت: مدارکی که نشان‌دهنده محل اسکان شما در منطقه شینگن است که شامل رزرو هتل، خوابگاه، قرارداد اجاره یا دعوتنامه از میزبان شما می‌شود.
 • اثبات تمکن مالی: مدارکی که نشان دهد توانایی تامین مالی خود در طول اقامت را دارید که می‌تواند شامل صورت‌حساب بانکی یا نامه حمایت مالی از طرف دعوت کننده شما باشد.
 • سند پرداخت هزینه ویزای شینگن: هزینه ویزا ۸۰ یورو برای بزرگسالان و ۴۵ یورو برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال است.
تصویری از فرم ویزای شینگن در کنار پاسپورت برای عنوان مدارک اخذ ویزای شینگن انتخاب شده است.
هراندازه این مدارک قوی‌تر و مطابق با استانداردهای لازم باشد، شانس ویزا شدن درخواست بیشتر خواهد بود

 

در نظر داشته باشید که سفارتخانه‌ کشورهای شنگن ممکن است علاوه بر مدارک فوق، مدارک دیگری را با توجه به وضعیت شغلی متقاضی ویزا درخواست کند.

انواع ویزای شینگن

برای سفر به اروپا و وارد شدن به منطقه شنگن، نیازمند اخذ ویزا هستید که در چهار دسته اصلی A، B، C و D صادر می‌شود. رایج‌ترین نوع این ویزا، ویزای شینگن یونیفرم (Uniform Schengen Visa) است که انواع A، B و C را در قالب ویزای ترانزیت فرودگاهی پوشش می‌دهد و با داشتن آن می‌توانید در هر کشور منطقه شینگن ۹۰ روز را در یک دوره ۱۸۰ روزه بمانید. این نوع ویزا برای گذراندن تعطیلات و اقامت کوتاه مدت در اروپا مناسب است.

ویزای شینگن نوع A

ویزای نوع A، فقط برای ترانزیت فرودگاهی صادر می‌شود. این نوع ویزا به شهروندان کشورهای خارج از منطقه شینگن اجازه می‌دهد تا از یکی از فرودگاه‌های این منطقه برای سفر به یک کشور غیر شنگن دیگر استفاده کنند. اگر قصد سفر از یک کشور خارج از منطقه شینگن به کشور دیگر خارج از این منطقه را دارید و پرواز اتصال شما در یکی از کشورهای منطقه شنگن می‌نشیند، باید ویزای نوع A را داشته باشید. لازم به ذکر است که با داشتن ویزای A اجازه ورود به کشورهای شنگن را ندارید و فقط می‌توانید از آن به عنوان ویزای ترانزیت فرودگاهی استفاده کنید.

ویزای شینگن نوع B

ویزای نوع B، مانند نوع A به عنوان ویزای ترانزیت فرودگاهی صادر می‌شود با این تفاوت که می‌توان از آن برای سفر به چند کشور استفاده کرد. ویزای شینگن نوع B، فقط برای ۵ روز اعتبار دارد و به شما امکان عبور یک، دو یا چند باره از کشورهای این منطقه را در این بازه زمانی می‌دهد. شما با داشتن این نوع ویزا، امکان عبور از کشورهای منطقه Schengen را با هواپیما یا خودرو فقط برای ۵ روز خواهید داشت.

ویزای شینگن نوع C

ویزای نوع C، رایج‌ترین نوع ویزا شینگن است که به شما امکان سفر و اقامت آزاد ۹۰ روزه از یک دوره ۱۸۰ روزه در منطقه را می‌دهد. ویزای شینگن نوع C در دسته ویزاهای اقامت کوتاه مدت قرار می‌گیرد و بسته به شرایط و هدف سفر، ملیت شما و سیاست کشور صادر کننده به انواع زیر تقسیم می‌شود:

 • ویزای یکبار ورود (Single-entry visa): ویزای یکبار ورود، به شما اجازه می‌دهد یک بار وارد منطقه شینگن شوید و اگر از منطقه خارج شدید، ویزای شما حتی با وجود داشتن اعتبار منقضی خواهد شد. در واقع خروج از منطقه، پایان اعتبار ویزای شینگن یک بار ورود شما خواهد بود.
 • ویزای دوبار ورود (Double-entry visa): ویزای شینگن دوبار ورود، به شما اجازه می‌دهد در طول مدت اعتبار ویزا، دو مرتبه وارد منطقه شوید. یعنی شما در طول ۹۰ روز از یک دوره ۶ ماهه، می‌توانید یک بار خروج کرده و دوباره به منطقه شینگن وارد شوید، اما با خروج دوم شما اعتبار ویزا به اتمام خواهد رسید.
 • ویزای چندبار ورود (Multiple-entry visa): همان طور که از اسم این نوع ویزا مشخص است، شما با داشتن ویزا شینگن چند بار ورود، محدودیتی برای ورود و خروج از منطقه را نخواهید داشت. اعتبار مجوز شما برای اقامت و سفر در منطقه شینگن به مدت ۹۰ روز از یک دوره ۶ ماهه خواهد بود.

 

ویزای شینگن نوع D

ویزای نوع D، به ویزای طولانی مدت ملی نیز شناخته می‌شود و برای هر تبعه خارجی که مایل به تحصیل، کار، یا زندگی در یک کشور شینگن را دارد صادر می‌شود. ویزای شینگن نوع D یا همان ویزای ملی، به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر حضور در یک کشور به دیگر مناطق شینگن به مدت ۹۰ روز از ۱۸۰ روز سفر کنید. این نوع ویزا بسته به شرایط و هدف سفر و کشور صادر کننده می‌تواند یک، دو یا چند بار ورود و برای اهداف زیر صادر می شود:

توریستی یا بازدیدهای خصوصی
فعالیت‌های حرفه‌ای و تخصصی به عنوان یک ورزشکار، هنرمند و غیره
اهداف تحقیقاتی، آموزشی یا تکمیل دوره کارآموزی
دلایل خانوادگی
دلایل پزشکی و درمانی

انواع ویزای چند بار ورود شینگن

انواع ویزای شینگن دارای دسته بندی‌های مختلفی است که همان طور که قبلا بیان شد، می‌تواند یک، دو یا چند بار ورود باشد. ویزای شینگن چند بار ورود (Multiple-entry Schengen visa)، که امکان ورود و خروج بدون محدودیت به کشورهای شنگن را فراهم می‌کند، از نظر اعتبار زمانی به ۳ نوع زیر تقسیم می‌شود:

ویزای شنگن چند بار ورود ۱ ساله

این ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که در دو سال گذشته از ۳ ویزا استفاده کرده باشند. اگر قصد اخذ و استفاده از این نوع ویزای شنگن را دارید، باید مدارک ویزای قبلی و سفرهایی که به منطقه شنگن داشته‌اید را ارائه دهید. اعتبار ۹۰ روز برای هر دوره ۱۸۰ روزه، برای این نوع ویزای چندبار ورود نیز اعمال می‌شود.

ویزای شنگن چند بار ورود ۳ ساله

ویزای ۳ ساله به کسانی تعلق می‌گیرد که قبلا ویزای چندبار ورود ۱ ساله را در دو سال گذشته دریافت و به طور قانونی از آن استفاده کرده باشند. قانون ۱۸۰/۹۰ در مورد این نوع ویزا شینگن نیز اعمال می‌شود.

ویزای شنگن چند بار ورود ۵ ساله

ویزای ۵ ساله به افرادی تعلق می‌گیرد که در سه سال گذشته، ویزای چندبار ورود قبلی آنها که حداقل دو سال از اعتبار آن باقی مانده است را دریافت و به شکل قانونی استفاده کرده باشند. در این مورد نیز قانون ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه باید رعایت شود.

قانون ۱۸۰/۹۰ ویزای شینگن چیست؟

نکته مهمی که هر دارنده ویزای شینگن باید به خاطر داشته باشد، توجه به قانون ۱۸۰/۹۰ است که در بیشتر انواع ویزا شینگن اعمال می‌شود. دوره ۱۸۰ روزه زمانی آغاز می‌شود که شما اولین ورود خود را به منطقه داشته‌اید. این قانون تقریبا در اکثر ویزاهای شنگن صادق است، حتی اگر شما دارای ویزای چندبار ورود ۵ ساله در موارد خاص باشید. بنابراین از لحظه ورود شما به منطقه، یک دوره ۱۸۰ روزه شروع می‌شود که می‌توانید فقط تا سقف ۹۰ روز از آن استفاده کنید. اگر حتی ۱ روز را در قلمرو شینگن حضور داشته باشید، با اتمام ۱۸۰ روز اعتبار دوره‌ای، اعتبار و روزهای باقیمانده ویزای شما سوخت خواهد شد.

بیمه شینگن چیست؟

از مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن بیمه مسافرتی و پزشکی است. بیمه مسافرتی باید شما را در کل منطقه شنگن پوشش دهد حتی اگر قصد سفر به آن کشورها را نداشته باشید. داشتن بیمه شنگن برای مواردی همچون بیماری، حوادث، درمان و مرگ در این منطقه الزامی است و باید حداقل هزینه ۳۰٬۰۰۰ یورو را پوشش دهد.

ویزای شینگن LTV

ویزای LTV که مخفف عبارت Limited Territorial Visa است به نام «ویزای محدود منطقه‌ای» شناخته می‌شود. این ویزا به شما اجازه سفر به کشوری که صادر کننده ویزا شینگن به شما است را می دهد. با داشتن ویزای LTV یک کشور خاص، اجازه ورود به دیگر کشورهای منطقه شنگن را ندارید. ویزای LTV در موارد خاص و اورژانسی مانند دلایل بشردوستانه یا تعهدات بین المللی صادر می‌شود. این نوع ویزا ممکن است به کسانی که سند مسافرتی معتبری ندارند و باید در شرایط خاص و اضطراری به منطقه شینگن سفر کنند نیز تعلق بگیرد. دوباره تاکید می‌کنیم که این ویزا برای افراد عادی با اهداف مسافرتی معمول صادر نمی‌شود.

نحوه درخواست ویزا شینگن

هر فردی که می‌خواهد وارد حوزه کشورهای شینگن شود، باید در ابتدا ببیند که به ویزای شنگن نیاز دارد یا خیر. اگر برای اولین بار است که به اروپا سفر می‌کنید، باید این سوال را از خود بپرسید که «آیا من به ویزا شینگن نیاز دارم؟». در حال حاضر تبعه نزدیک به ۶۰ کشور در سراسر جهان بدون ویزا می‌توانند وارد اتحادیه اروپا و منطقه شنگن شوند و در یک دوره ۶ ماهه به مدت ۹۰ روز را در آنجا بمانند. ما ایرانیان چی؟ برای جواب این سوال باید گفت که ایران با اتحادیه اروپا معاهده لغو روادید ندارد و شهروندان ایرانی برای ورود به خاک اروپا باید ویزا داشته باشند. حال که قصد سفر به اروپا و اخذ ویزای شینگن را دارید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. انتخاب نوع ویزای شینگن

بسته به هدفی که دارید می‌توانید برای انواع ویزای شینگن زیر برای ورود به این منطقه درخواست دهید:

 • ویزای ترانزیت
 • ویزای توریستی
 • ویزای بازدید خانواده و دوستان
 • ویزای تجاری
 • ویزای خبرنگاری
 • ویزای ورزشی و فرهنگی
 • ویزای تحصیلی
 • ویزا برای بازدید رسمی
 • ویزای پزشکی

۲. تعیین محل درخواست ویزا شینگن

در این مرحله باید کشور مقصد خود در حوزه شینگن را مشخص کنید و روش و مکانی که این کشور خدمات ویزا را ارائه می‌دهد شناسایی کنید. کشور مقصد، از روش‌های مراجعه به سفارت، کنسولگری و مرکز ویزای خود در کشور شما یا سفارت کشور دیگر که کشور مقصد برای ارائه درخواست ویزا در نظر گرفته است، خدمات ویزا را ارائه می‌دهد. مثلا برای ویزای شینگن پرتغال شما می‌توانید به سفارت پرتغال در ایران مراجعه کنید. چند قانون برای درخواست ویزا وجود دارد که دانستن آنها الزامی است:

 • اگر قصد سفر به یک کشور شینگن را دارید باید به سفارت یا کنسولگری همان کشور مراجعه کنید.
 • اگر قصد سفر و بازدید از دو کشور یا بیشتر را دارید باید درخواست خود را ثبت کنید؛ به این صورت که برای درخواست ویزا باید به سفارت کشوری مراجعه کنید که روزهای بیشتری را در آن حضور خواهید داشت یا سفارت کشور مقصدی که ابتدا به آنجا وارد خواهید شد.

۳. زمان ارائه درخواست ویزای شینگن

با توجه به این که رسیدگی به درخواست ویزا توسط سفارت یا کنسولگری زمان‌بر خواهد بود، ابتدا تاریخ سفر خود را مشخص کنید و در زمان مناسب برای ویزای شنگن اقدام کنید. مدت زمان مجاز برای درخواست ویزای شینگن به شرح زیر است:

 • اولین زمان برای درخواست ویزا، ۶ ماه قبل از سفر برنامه‌ریزی شده
 • آخرین زمان برای ارائه درخواست ویزا، حداکثر تا ۱۵ روز کاری قبل از سفر
 • زمان پیشنهادی برای ثبت درخواست ویزا، حداقل ۳ هفته قبل از سفر

البته در نظر داشته باشید این زمان‌‌ها همگی تقریبی است و می‌تواند بسته به نوع درخواست شما و شرایط کشور مقصد متفاوت باشد. بنابراین ما در النورا پیشنهاد می‌کنیم که در مورد مناسب‌ترین زمان برای درخواست و موارد دیگر مربوط به ویزا شینگن، با مشاوران ما در ارتباط باشید.

۴. وقت سفارت بگیرید

وقت سفارت خود را برای ویزای شینگن رزرو کنید. اکثر کشورهای این حوزه به صورت آنلاین به شما وقت سفارت می‌دهند و در سایر موارد می‌توانید به سفارت مربوطه حضوری مراجعه کنید.

۵. تکمیل فرم درخواست ویزا

فرم را به صورت حضوری یا آنلاین دریافت و با اطلاعات دقیق تکمیل کنید. اطلاعات لازم برای تکمیل فرم درخواست ویزا شینگن موارد زیر است:

 • اطلاعات شخصی
 • رزومه کاری، تحصیلی یا شغلی
 • هدف از ورود به منطقه شنگن
 • سایر جزئیات مربوط به سفر شامل کشورهای مقصد، اطلاعات مربوط به تاریخ رفت و برگشت و غیره

۶. جمع آوری مدارک لازم

جمع آوری مدارک بخش مهمی از پروسه درخواست ویزای شما است که در همین مقاله در بخش‌های قبل به آنها اشاره شد. معمولا اسناد و مدارک اخذ ویزای شینگن موارد زیر است:

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • دو عکس پاسپورتی یکسان
 • بیمه نامه مسافرتی
 • بلیط رفت و برگشت و تاریخ ورود و خروج از منطقه شینگن
 • مدارک اقامت و اسکان
 • اثبات تمکن مالی و غیره

در نظر داشته باشید که در شرایط خاص، درخواست ویزا ممکن است نیازمند مدارک بیشتری باشد که بستگی به نوع درخواست، شرایط و ملیت فرد و سیاست‌های برخی کشورهای شینگن مقصد دارد.

۷. پرداخت هزینه ویزای شینگن

هزینه ویزا شینگن، برای هر نفر بزرگسال ۸۰ یورو، کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال معاف از هزینه است. هنگام درخواست ویزای شینگن و برای درخواست ویزا همان ابتدا باید هزینه را پرداخت کنید که معمولا هم باید به شکل نقدی پرداخت شود. توجه داشته باشید که هزینه پرداختی در صورت ریجکت ویزا و مشکلات دیگر، برگشت‌پذیر نخواهد بود.

۸. مصاحبه

بعد از بررسی درخواست شما، باید در مصاحبه شرکت کنید و مدارک جمع آوری شده را تحویل مرکز ویزا دهید. در طول مصاحبه سوالات شخصی در مورد محل اقامت و نوع و جزئیات سفر پرسیده می‌شود. مصاحبه ممکن است بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول بکشد. پاسخ‌های شما باید محکم و درست بوده و با اطلاعات فرم درخواست و سایر مدارکتان مطابقت داشته باشد. برخی از سوالات مصاحبه به شرح زیر است:

 • قصد سفر به کدام کشورهای شینگن دارید؟
 • آیا خانواده یا دوستانی در اروپا دارید؟
 • هدف شما از سفر چیست؟
 • هزینه‌های شما را چه کسی پرداخت می‌کند؟
 • آیا ازدواج کرده‌اید؟ اگر بله، شغل همسرتان چیست و چند وقت است ازدواج کرده‌اید؟
 • آیا فرزند دارید؟ اگر بله، چند سال دارند و چه کاری انجام می‌دهند؟
 • تا کی در اروپا می‌مانید؟
 • کجا اقامت خواهید کرد؟
 • مدرک تحصیلی شما چیست؟
 • شغل شما چیست و برای چه شرکتی کار می‌کنید؟

۹. منتظر جواب درخواست ویزای شینگن باشید

بعد از اتمام این مراحل، پرونده شما مورد بررسی و پردازش قرار می‌گیرد. معمولا بررسی ویزای شینگن بیشتر از ۱۵ روز طول نمی‌کشد، اما در برخی از کشورها ممکن است این زمان بین ۱۵ تا ۴۵ روز باشد.

در چه مواردی درخواست ویزای شنگن رد می‌شود؟

چند دلیل وجود دارد که درخواست ویزای شینگن شما رد یا ریجکت می‌شود. در صورتی که مدارک مورد نیاز سفر کامل و دقیق نباشد، در صورت عدم اثبات تمکن مالی، نداشتن بیمه درمانی و غیره درخواست ویزای شما رد خواهد شد. اگر سابقه کیفری دارید یا در گذشته درخواست ویزای شما ریجکت شده باشد، باز هم امکان رد درخواست شما وجود خواهد داشت. در نهایت، اگر به عنوان یک خطر امنیتی برای هر یک از کشورهای شنگن در نظر گرفته شوید، ویزا به شما تعلق نخواهد گرفت.

کلام پایانی

در این مقاله سعی شد تا به طور کامل با جزئیات ویزای شینگن آشنا شویم. شینگن، بزرگترین منطقه معاف از ویزا در سراسر جهان است که نزدیک به ۲۷ کشور اروپایی را در خود جای داده است. دارنده ویزا شینگن می‌تواند آزادانه و بدون ویزای ملی جداگانه هر کشور، در این منطقه رفت و آمد داشته باشد. اگر قصد سفر به اروپا و بازدید از چندین کشور اروپایی همچون پرتغال، فرانسه، آلمان و غیره تنها با یک ویزا را دارید اطلاعات این مقاله احتمالا جواب بسیاری از سوالات شما را خواهد داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویزای شینگن و شرایط آن، با مشاورین ما در النورا در ارتباط باشید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره همه چیز درباره ویزای شینگن و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

۴ انوع ویزای شینگن چیست؟

ویزای تجاری شینگن، ویزای شینگن دانشجویی، ویزای شینگن کاری و ویزای ترانزیت شینگن.

قوانین ویزای شینگن چیست؟

به طور کلی، ویزای کوتاه مدت صادر شده توسط یکی از کشورهای شنگن به دارنده آن این حق را می دهد که تا ۹۰ روز در هر دوره ۱۸۰ روزه در سراسر ۲۷ کشور شینگن سفر کنند.

کدام ویزای شینگن بسیار آسان است؟

به طور کلی، لیتوانی ساده ترین کشور برای دریافت ویزای شینگن است و مقامات ۹۸.۷ درصد درخواست ها را اعطا می کنند.