مقدمه‌ی ویزای توریستی کانادا در سال ۲۰۲۴

اگرچه کانادا به عنوان کشوری مهاجرپذیر شناخته شده است، اما میلیون‌ها بازدیدکننده و گردشگر نیز هر ساله با اهداف گوناگون به کانادا می‌آیند. برخی از ویزاهای توریستی کانادا به شما این امکان را می‌دهند که ظرف مدت حداکثر ۶ ماه از کانادا بازدید کنید و سپس به کشور خود بازگردید. برخی از این ویزاها یکبار ورود و برخی دیگر چندبار ورود هستند.

برخی دیگر از ویزای توریستی کانادا، ویزا ۵ ساله کانادا یا به عبارتی ویزای multiple کانادا نامیده می‌شوند. این ویزاها جزو ویزاهای چند بار ورود هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا زمانی که ویزا معتبر است، هر چند بار که تمایل دارید به این کشور رفت و آمد کنید. در واقع می‌توان گفت که ویزای توریستی یک ویزای غیرمهاجرتی است که در ادامه این مطلب از النورا به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

چه کسانی به ویزا توریستی کانادا نیاز دارند؟

 • اتباع خارجی با هدف گردشگری و سفر تفریحی (بازدید از شهرهای مدرن و چندفرهنگی، جاذبه‌های طبیعی مانند پارک‌های کوه راکی، آبشار نیاگارا، شرکت در رویدادها و جشنواره‌های معروف کانادا و…)
 • اتباع خارجی با هدف ملاقات از خانواده و دوستان
 • اتباع خارجی با هدف بررسی کسب و کار به طور موقت (برای بررسی محیط، جهت سرمایه‌گذاری در بستری مناسب؛ برای آشنایی با کارفرما یا سایر افرادی که می‌توانند برای سرمایه‌گذاری یا حتی کار در کنار شما قرار گیرند.)

آیا می‌توان با ویزای توریستی در کانادا کار کرد؟

لازم به ذکر است که اگرچه امکان بررسی محیط و آشنایی با محیط کار، کارفرما، شرکا، کارمندان و … وجود دارد، اما شما مجاز به کار یا انجام هیچ گونه فعالیت تجاری از طریق این ویزا نیستید و نمی‌توانید در آن لحظه، وارد بازار کار شوید.

مدارک و شرایط لازم برای اخذ ویزا توریستی کانادا

 • پاسپورت فعلی و اصل گذرنامه‌های قبلی
 • یک قطعه عکس (در اندازه ۵× ۴.۵)
 • اصل مدارک شناسایی و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عدم سابقه کیفری
 • داشتن تمکن مالی یا بودجه کافی برای مدت اقامت در کانادا
 • برنامه سفر
 • بلیط هواپیما (رفت و برگشت)
 • نشان دادن وابستگی یا تای به محل زندگی (مدارک شغلی، لیست دارایی‌ و وابستگی‌های خانوادگی)

فرآیند درخواست ویزا توریستی کانادا

فرآیند درخواست ویزا توریستی کانادا به صبر و حوصله نیاز دارد تا مراحل زیر را طی کنید:

مراحل درخواست ویزای توریستی کانادا
مرحله ۱  تکمیل فرم‌های درخواست ویزا
مرحله ۲ فراهم آوردن تمامی اسناد پشتیبانی و مدارک هویتی
مرحله ۳ پرداخت هزینه پردازش ویزا و هزینه بیومتریک
مرحله ۴ ارائه درخواست ویزا
مرحله ۵ انجام مراحل بیومتریک (اثر انگشت و احراز هویت) و ارسال آن به سفارت یا کنسولگری کانادا
مرحله ۶ انتظار برای بررسی سوابق و واجد شرایط بودن ویزای توریستی کانادا و دریافت آن

*در مرحله بررسی، اداره مهاجرت ممکن است مدارک اضافی را درخواست کند.

هزینه ویزای توریستی کانادا

دقت داشته باشید که قیمت ویزای کانادا با توجه به شرایط و نوع ویزا متغیر است. هزینه ویزای توریستی کانادا در دو گزینه زیر خلاصه می‌شود:

 • هزینه درخواست ویزای توریستی کانادا: ۱۰۰ دلار کانادا
 • هزینه بیومتریک ویزای توریستی کانادا: ۸۵ دلار کانادا

دقت داشته باشید که فردی که قصد دارد مدت کوتاهی را در کانادا زندگی و تفریح کند، لازم است هزینه‌ای را مازاد بر هزینه ویزا در نظر بگیرد. به طور کلی می‌توان گفت میانگین این هزینه‌ها برای هر فرد می‌تواند از ۱۲۳۰ دلار کانادا تا ۲۰۰۰ دلار کانادا در یک ماه متغیر باشد.

مدت زمان رسیدگی به ویزا توریستی کانادا

زمان رسیدگی به ویزای توریستی کانادا معمولا بین ۱۰ الی ۱۵ روز کاری است.

دقت داشته باشید که این زمان شامل موارد زیر نمی‌شود:

 • طی کردن مراحل بیومتریک
 • ارسال درخواست بین VAC و دفتر ویزا

آیا می‌توان ویزای توریستی کانادا را تمدید کرد؟

بله این امکان وجود دارد؛ شما می‌توانید از داخل کشور کانادا با مراجعه به اداره مهاجرت این کشور و پیش از منقضی شدن ویزای فعلی خود برای تمدید این ویزا اقدام کنید.

آیا می‌توان بدون دعوت نامه برای ویزای توریستی کانادا اقدام کرد؟

داشتن دعوت‌نامه برای درخواست ویزای توریستی اجباری نیست. گاهی داشتن این دعوتنامه به شما کمک می‌کند تا فرایند اخذ ویزای توریستی سریع‌تر پیش رود. چرا که این نامه، افسر کنسولگری را متقاعد خواهد که شما برای ملاقات با خانواده یا دوستان یا شهروندان کانادایی به کانادا سفر می‌کنید و در واقع به این کشور دعوت شده‌اید. افرادی که از طریق دعوت نامه برای ویزای توریستی اقدام می‌کنند، شانس بالاتری در هنگام دریافت ویزا دارند.

چند نکته طلایی در مورد ویزای مولتی کانادا

چند نکته طلایی در مورد ویزای مولتی کانادا
چند نکته طلایی در مورد ویزای مولتی کانادا
 1. از طریق ویزا مولتی کانادا که به مدت ۵ سال اعتبار دارد، با هر بار ورود به خاک کانادا می‌توان به مدت ۶ ماه در این کشور ماند و پس از آن می‌توان تنها با خروج چند ساعتی از مرز این کشور، برای ۶ ماه بعدی اقامت گرفت.
 2. امکان ورود بازدیدکنندگان از طریق تمامی‌ مرز‌ها کانادا و در همه زمان‌ها وجود دارد.
 3. اعتبار ویزا ۵ ساله کانادا یا همان ویزای مولتیپل تا یک ماه قبل از اینکه پاسپورت فرد باطل شود تمام خواهد شد.
 4. پیش از ارسال درخواست برای اخذ ویزا مولتی کانادا لازم است همه‌ هزینه‌های مربوط به مراحل بیومتریک و هزینه‌های دولتی پرداخت شود.
 5. اگرچه معمولاً اقامت ویزای مولتی کانادا ۶ ماهه است، اما اگر افسر کنسولگری مدت اقامت را کمتر برای شما درج کند تا در موعد مقرر خاک کانادا را ترک کنید.
 6. پیش از اخذ این ویزا، باید ثابت کنید که هیچ گونه ممنوعیت قانونی برای ورود به کشور کانادا ندارید و در صورتی که به دلایلی ریجکت شدید، می‌توانید پس از رفع اشکالات وارده، دوباره اقدام کنید.

کلام پایانی

بسیاری از درخواست‌ها مبنی بر ویزا توریستی کانادا به دلایل مختلف از جمله عدم تکمیل فرم‌ها یا ناقص بودن آن‌ها، مدارک ناکافی یا نادرست و… رد می‌شوند. چنانچه قصد دارید برای ویزا توریستی کانادا اقدام کنید، می‌توانید با کارشناسان ما وقت مشاوره رایگان رزرو کنید. همچنین می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه خدمات النورا مراجعه کنید. ما به شما کمک خواهیم کرد تا مسیری هموار و بدون چالش‌ را پشت سر بگذارید و نه تنها از هدف بلکه از مسیر نیز لذت کافی را ببرید. با ما همراه و همسفر شوید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید