مقدمه

تحصیل در ایتالیا مزایای بسیاری دارد از جمله مزایای تحصیل در این کشور می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
– نشان دادن علاقه نسبت به جذب دانشجویان بین‌المللی
– قدیمی و معتبر بودن دانشگاه‌های این کشور نسبت به سایر کشورها
– سطح علمی بالا در این کشور
– بازارکار جهانی برای فارغ التحصیلان
در این مقاله قصد داریم به بررسی تحصیل در ایتالیا و شرایط آن بپردازیم همراه ما باشید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی تحصیل در ایتالیا و شرایط آن بپردازیم همراه ما باشید.

همین حالا فرم مشاوره رایگان را کامل کنید

سیستم تحصیل

تحصیلات دانشگاهی برای افراد در این کشور اجباری نیست و تنها افراد علاقه مند به تحصیل می‌توانند به دانشگاه بروند. سیستم آموزش عالی در ایتالیا شامل سه مقطع است:
– کارشناسی
– کارشناسی ارشد
– دکترا

 

زبان تحصیل

برای تحصیل در ایتالیا باید به زبان انگلیسی و ایتالیایی مسلط باشید. دانشجویان برای تحصیل در زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس یا تافل داشته باشند همچنین دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان ایتالیایی را دارند نیز باید مدارک متناسب برای تحصیل در این زبان را ارائه دهند.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از کشور ایتالیا به شرح زیر خواهد بود:
– ارائه رزومه‌ کامل تحصیلی
– ارائه اصل مدرک دیپلم و پیش‌ دانشگاهی: این مدارک باید به تأیید اداره کل آموزش پرورش محل تحصیل شما برسند.
– ارائه نامه‌ تأییدیه تحصیلی: این نامه را می‌توانید از دفاتر پیشخوان دولت دریافت کنید.
– ارائه گواهی ارزشیابی صادر شده از سفارت ایتالیا: این گواهی نشان می‌دهد تحصیلات دانشجو در کشور ایتالیا مورد تایید است.
– ارائه انگیزه‌‌نامه: این نامه باید حداکثر در دو صفحه به زبان انگلیسی نوشته شود. در این نامه دانشجو باید از انگیزه‌ها و اهداف خود برای سفر به کشور ایتالیا و تحصیل در رشته‌ مورد نظر صحبت کند.
– رائه مدرک زبان انگلیسی: دانشجو باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶ و یا مدرک زبان تافل یا iBT با حداقل نمره ٨٠ را ارائه بدهد. مدرک آزمون‌های زبان ایتالیایی می‌توانند یکی از نقاط قوت رزومه‌ شما برای پذیرش باشند.
– ارائه گذرنامه: برای دریافت گذرنامه باید تمام مراحل اداری را طی کنید. لازم به ذکر است دانشجویان پسر که گواهی پایان خدمت ندارند، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر می‌توانند اقدام به دریافت گذرنامه نمایند.
– ارائه عکس پرسنلی: این عکس باید به‌روز باشد و در ابعاد ۵/٣×۵/۴ مطابق با چارچوب ویزای شینگن ارائه شود.

1 italy education

 

هزینه‌های زندگی در ایتالیا

میانگین هزینه‌های زندگی در ایتالیا، برای یک دانشجوی خارجی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه است. اصلی‌ترین هزینه هزینه‌ی مسکن است. برای اجاره‌ی خانه در ایتالیا باید به سایت‌های معتبر اجاره‌ی خانه در این کشور مراجعه کنید توجه داشته باشید که خرید خانه در رم به صورت کلی گران‌تر از سایر شهرها است. به طور مثال برای اجاره‌ی یک خانه در رم باید مبلغ ۵۰۰ یورو را به عنوان حداقل در نظر بگیرید در حالی که این مبلغ در مناطق خارج از شهر ۴۰۰ یورو است.

 

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در مدارس شبانه روزی در ایتالیا به صورت میانگین از ۲۵ هزار یورو در سال شروع می‌شود البته این هزینه به عوامل متعددی وابسته است به صورت مثال اینکه شما در کدام شهر قصد تحصیل را داشته باشید؛ عامل مهمی محسوب می‌شود.
شهریه‌ی دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا از ۹۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و تا ۴۰۰۰ یورو متغیر است اما برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی باید مبلغی بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال را بپردازید.

2 italy education

 

اجازه‌ی کار دانشجویی در ایتالیا

برای یافتن شغل مناسب در ایتالیا، تسلط به زبان ایتالیایی، ملاک مهمی محسوب می‌شود. چناچه مهارت شما با رشته‌ی تحصیلی‌تان متناسب باشد؛ شرایط مطلوب‌تری برای یافتن کار خواهید داشت.
البته پیدا کردن کار برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مانند دانشجویان ایرانی سخت است چراکه براساس قانون آن‌ها نمی‎توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنند؛ اجازه‌ی کار در تعطیلات را ندارند همچنین نمی‌توانند در یک حرفه‌ی شخصی مشغول به کار شوند.

در این مقاله قصد داشتیم شما را با جزئیات تحصیل در ایتالیا آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد.

3 italy education