مقدمه‌ی شرایط مهاجرت به کانادا

چنانچه رویای مهاجرت به کانادا را در سر می‌پرورانید و قصد دارید تا به این کشور مهاجرت کنید، لازم است تا از قوانین مهاجرت به کانادا و شرایط مهاجرت به کانادا آگاه باشید. برای بررسی این شرایط لازم است که در قدم اول مسیر مهاجرتی خود را مشخص کنید. چرا که قانون مهاجرت به کانادا برای افراد مختلفی که می‌خواهند از طرق مختلف به این کشور سفر کنند، با یکدیگر متفاوت است. در ادامه شما را با برخی از شرایط مهاجرت به کانادا آشنا خواهیم کرد.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

اکسپرس اینتری یک فرآیند درخواست برای کارگران ماهری است، که تمایل دارند تا به طور دائم در کانادا زندگی کنند یا به عبارتی اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. گزینش اکسپرس اینتری توسط دولت کانادا انجام می‌شود و در واقع دولت تصمیم می‌گیرد که چه کسانی دعوت نامه درخواست اقامت دائم از طریق اکسپرس اینتری را دریافت کنند. بالاترین امتیازات از بین درخواست‌های دریافت شده انتخاب از طریق دولت انتخاب می‌شود. نحوه امتیازبندی اکسپرس انتری به معیارهای مختلفی از جمله میزان تحصیلات، مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسه، تجربه کاری، سن، پیشنهاد شغلی، انطباق‌پذیری و سایر معیارهای ترکیبی بستگی دارد.

مراحل اقدام برای ورود به سیستم اکسپرس اینتری

برای ورود به این سیستم لازم است تا مراحل زیر را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید و شرایط مهاجرت به کانادا را برآورد کنید.

مرحله اول: بررسی شرایط برای اکسپرس اینتری

لازم است تا در ابتدا بررسی کنید که آیا واجدالشرایط ورود به سیستم اکسپرس انتری هستید یا خیر؟ با پر کردن پرسشنامه پاسخ سوال خود را دریافت نمایید.

مرحله دوم: تخمین امتیازات

شما می‌توانید در همان ابتدا امتیاز خود را برای قرعه کشی اکسپرس انتری تخمین بزنید. برای ورود به اکسپرس انتری، به یک امتیاز معین در سیستم رتبه بندی نیاز دارید. اکنون می‌توانید از طریق ابزار CRS، امتیاز خود را در اینجا تخمین بزنید.

مرحله سوم: فراهم آوردن مدارک مورد نیاز به خصوص مدرک زبان

اگر هنوز هم در هیچ یک از آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت نکرده‌اید، باید فوراً برای آزمون آیلتس ثبت نام کنید. زیرا برای ورود به سیستم اکسپرس اینتری نیاز به مدرکی برای اثبات توانایی و مهارت خود در زبان انگلیسی دارید. همچنین برخی مدارک دیگر نیز وجود دارد که ممکن است برای فرآیند درخواست اکسپرس اینتری نیاز داشته باشید.

مرحله چهارم: ایجاد پروفایل و ارسال مدارک

هنگامی که همه‌ی تدارکات لازم را برای درخواست خود چیدید، باید یک “پروفایل” ایجاد کرده و مدارکتان را ارسال کنید. اکنون می‌توانید در این قسمت، پروفایل اکسپرس اینتری خود را ایجاد کرده و به ارسال مدارک بپردازید.

مرحله پنجم: منتظر ماندن برای دعوت به سیستم اکسپرس انتری و سپس ایجاد درخواست

پس از ارسال پروفایل و مدارک خود، منتظر دعوت به سیستم اکسپرس انتری باشید. اگر دعوتنامه را دریافت کردید، ۶۰ روز فرصت دارید تا درخواست خود را به ثبت رسانید. برای ثبت درخواست اقامت دائم از طریق اکسپرس اینتری بر روی لینک کلیک کنید.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از بهترین راه‌‌ها برای پیمودن مسیر مهاجرت، مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری برای کارآفرینان و صاحبان کسب و کار است. با مهاجرت از این طریق، سرمایه گذاران علاوه بر بهره‌ مندی از شرایط اقتصاد ایده‌آٖل، می‌توانند به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) اقامت دائم کشور کانادا را به دست آورند.

شرایط ویزای سرمایه گذاری کانادا

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری پر از فراز و نشیب است و ممکن است سرمایه‌گذاران را نسبتاً به چالش بکشد. مشاوران، کارشناسان و وکلای مهاجرت به کانادا می‌توانند به افراد در این زمینه کمک شایان توجهی کنند. اکثر برنامه‌های اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری به حداقل نمره آیلتس ۵ نیاز دارند. از این رو لازم است تا صاحبان کسب و کار، پیش از اقدام، برای اخذ این مدرک اقدام کنند.

برای برآورد کردن شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، برخی از برنامه‌ها نیازمند مدارک تحصیلی و آکادمیک به خصوص در مقطع لیسانس هستند. سابقه کار و تجربه داشتن یک بیزینس مرتبط نیز از جمله مواردی است که کشور کانادا برای پذیرش سرمایه‌گذاران در نظر می‌گیرد. اثبات تمکن مالی نیز جزو لاینفک مدارک افرادی است که می‌خواهند از این طریق برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

مهاجرت از طریق کارآفرینی یا استارتاپ؟

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی و شرایط مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد که در جدول زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا شرایط سنی برای سرمایه‌گذاری در کانادا حداقل سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری در کانادا سوابق تحصیلی برای سرمایه‌گذاری در کانادا
استارتاپ حداکثر تا سن ۵۵ سال ۶۰ هزار دلار حداقل مدرک کارشناسی
کارآفرینی حداکثر تا سن ۵۵ سال ۱۰۰ هزار دلار حداقل مدرک کارشناسی

دقت داشته باشید، چنانچه بخواهید به کبک از طریق سرمایه‌گذاری مهاجرت کنید، لازم است تا با شرایط مهاجرت به کبک کانادا آشنا شوید. چرا که قوانین کبک تا حدودی با سایر ایالت‌های کانادا متفاوت است. به عنوان مثال، حداقل سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری در کبک تقریبا ۲ میلیون دلار است؛ اما سرمایه‌گذاران به سوابق تحصیلی برای سرمایه‌گذاری نیاز ندارند. شرایط سنی نیز برای صاحبان سرمایه دارای محدودیت است و آن‌ها می‌توانند حداکثر تا سن ۵۵ سال برای اخذ مجوز سرمایه‌گذاری در این ایالت اقدام کنند.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کار

تصویری از یک قطب نما که در مرکز آن پرچم کانادا و فلش آن به سمت کلمه‌ی شغل است برای عنوان اخذ ویزای کاری کانادا انتخاب شده است.
دولت با صدور ویزای کاری کانادا به دنبال تامین نیروی کار مورد نیاز خود است

وجود ظرفیت‌های شغلی خالی و موقعیت‌های کاری فراوان در کانادا بیانگر آن است که کانادا این روزها با کمبود نیروی کار مواجه شده است. به‌ همین دلیل برای تامین نیروی‌کار در بخش‌های مختلف به نیروهای کار خارجی و مهاجر روی آورده است. از این رو طبق آمار به دست آمده می‌توان گفت که مهاجرت کاری به کانادا در سال‌های اخیر رشد تصاعدی داشته است. به طوری که گفته می‌شود ۲۶ درصد از جمعیت ۱۸.۵ میلیون نفری نیروی کار فعال در کانادا را مهاجران تشکیل می‌دهند.

بنابراین با هر پیشه و شغلی و با توجه به نیاز گسترده این کشور به نیروی کار، هر شغل و تخصصی که داشته باشید، می‌توانید به موقعیت‌های کاری مطلوب دست یابید. مشاغل مهندسی، مشاغل مربوط به حوزه پزشکی و درمان، فناوری اطلاعات، مشاغل تولیدی، مشاغل اداری، مالی و حسابداری و همچنین فروش و بازاریابی از جمله مواردی هستند که می‌توان در آن‌ها با توجه به شرایط مهاجرت به کانادا رشد و ترقی کرد.

شرایط اخذ ویزای کاری کانادا

با توجه به شرایط مهاجرت به کانادا، چنانچه می‌خواهید با اخذ ویزای کاری وارد کشور کانادا شوید، باید مطمئن باشید که شغل شما در طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (National Occupational Classification) یا به عبارتی لیست ناک کانادا وجود دارد! کشور کانادا مشاغل موجود در بازار کار را تحت این عنوان طبقه بندی می‌کند. این مشاغل بر اساس ماهیت کار، وظایف کاری و… در ۵ طبقه دسته‌بندی می‌شوند.

برای اخذ ویزای کاری لازم است تا در بیشتر موارد حداکثر ۵۰ سن سال داشته باشید. حداقل یک سال سابقه کاری مرتبط و داشتن سوابق تحصیلی (حداقل مدرک دیپلم) الزامی است. لازم به ذکر است که درست مثل مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، می‌بایست متقاضیان نشان دهند که از توانایی لازم در زبان، به خصوص زبان انگلیسی برخوردار هستند. ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره ۵ یا معادل آن برای متقاضیان الزامی است.

شرایط مهاجرت به مونترال کانادا

تصویری از زیبایی شهر مونتریال در شب برای عنوان مونترال کانادا انتخاب شده است.
مونترال با بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت در بین تمام کلانشهرهای کانادا، پس از تورنتو، دومین شهر بزرگ کانادا است

بر اساس میزان رضایتمندی مهاجران، شهر مونترال که در ایالت کبک واقع شده است، یکی از محبوب‌ترین شهرها برای مهاجرت به حساب می‌آید. عواملی بسیاری سبب شده اند تا این میزان رضایت در بین مهاجران به وجود آید. هزینه‌های مناسب زندگی، فرهنگ غنی، طیف وسیع فرهنگی و برخورداری از فرصت‌های شغلی از جمله مواردی است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

مهاجرت به مونترال که یکی از بزرگترین شهرهای کبک محسوب می‌شود، از طرق مختلف امکان پذیر است که برخی از آن‌ها عبارت اند از:

مهاجرت از طریق تخصص و حرفه به مونترال

مهاجرت به مونترال از طریق تخصص یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای دریافت اقامت دائم است. آمارهای دولت فدرال نشان می‌دهد که ایالت کبک، بیش از پیش با کمبود نیروی کار مواجه است و همین مورد سبب شده تا کارفرمایان در مونترال کبک به جذب نیروهای متخصص خارجی و جذب مهاجران در فرصت‌های شغلی خالی بپردازند.

اگرچه نیاز به نیروی متخصص در بسیاری از بخش‌ها حس می‌شود، اما نیاز به نیروهای کار در زمینه بهداشت و درمان، خدمات مرتبط با غذا و حوزه املاک و مستغلات بیشتر است. دقت داشته باشید که درست مثل شرایط مهاجرت به کبک کانادا، برای ورود به مونترال نیز ملزم خواهید بود که به زبان فرانسوی تسلط کافی داشته باشید. چرا که بخش عظیمی از جمعیت این شهر را فرانسوی زبان‌ها تشکیل داده اند.

مهاجرت به مونترال از طریق برنامه استانی

استان کبک برنامه‌های مهاجرتی منحصر به فردی دارد که سبب شده جایگاه ویژه‌ای در مقابل سایر استان‌های کانادا پیدا کند. معیارهای پذیرش در برنامه‌های مهاجرتی کبک نسبت به برنامه مهاجرتی فدرال (مثل شرایط مهاجرت به ونکوور کانادا یا سایر شهرها و ایالت‌ها) کمی متفاوت است.

برای مهاجرت به کبک یا شهر مونترال از طریق ۳ برنامه استانی می‌توان به مهاجرت فکر کرد:

  • برنامه مهاجرت کسب و کار کبک (Quebec Business Immigration)
  • برنامه تجربه کبک (Quebec Experience Program (PEQ))
  • برنامه نیروی کار ماهر کبک (Quebec Skilled Worker Program (QSW))

مهاجرت تحصیلی در مونترال

اگر قصد تحصیل در ایالت کبک و شهر مونترال را دارید یا می‌خواهید در دوره‌های آکادمیک برای کار در این استان شرکت کنید، می‌توانید برای شرکت در برنامه تجربه کبک از طریق تحصیلی اقدام نمایید. تسلط به زبان فرانسوی شرط لازم برای ورود به این دوره‌ها است. معمولاً بیشتر برنامه‌های تحصیلی در این ایالت حداقل ۲ ساله هستند و برای شرکت در برنامه تجربه کبک مناسب‌اند.

مهاجرت سرمایه گذاری در مونترال

از طریق برنامه مهاجرت کسب و کار کبک می‌توان برای سرمایه‌گذاری در این ایالت یا شهر مونترال اقدام کرد. در این برنامه‌های مهاجرتی، باید مدارکی مبنی بر حداقل سرمایه مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی ارائه دهید. اگر از تجربه کافی در یک زمینه خاص برخوردارید، برنامه کارآفرینی کبک (Quebec Entrepreneur Program) برنامه‌ای مناسب برای مهاجرت به مونترال است. در این مسیر باید ایده‌ای برای راه‌ اندازی یک کسب و کار به همراه حداقل ۲۰۰ هزار دلار سرمایه داشته باشید. مهاجرت به کبک یا مونترال از طریق برنامه سرمایه گذاری کبک (Quebec Investor Program) نیز امکان‌پذیر است. حداقل سرمایه لازم برای مهاجرت از این طریق همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، ۲ میلیون دلار است.

مهاجرت به مونترال از طریق اسپانسرشیپ

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ یکی دیگر از روش‌های مهاجرتی به ایالت کبک و شهر مونترال است. اگر بین نزدیکانتان کسی را دارید که شهروند کانادا است یا اقامت دائم این کشور را دارد، می‌توانید از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی به مهاجرت از طریق فکر کنید.

ناگفته نماند که مهاجرت از این طریق فقط برای اعضای خانواده درجه یک امکان‌پذیر است. پدر، مادر، همسر، فرزندان، پدربزرگ و مادربزرگ شهروند کشور کانادا از جمله افرادی هستند که می‌تواند از این طریق برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. حمایت فرد اسپانسر برای دوره های ۳ تا ۱۰ ساله الزامی است و شخص باید بتواند ثابت کند که از پس تامین نیازهای اساسی افراد خانواده اش بر خواهد آمد.

کلام پایانی

شرایط مهاجرت به کانادا از جمله مسائلی است که سال به سال دستخوش تغییر می‌شود. در صورتی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید و می‌خواهید به راهنمای کامل مهاجرت به کانادا – ۲۰۲۴ دسترسی پیدا کنید بر روی لینک کلیک کنید. چنانچه در مورد شرایط مهاجرت به کانادا سوالی دارید یا می‌خواهید از به روزترین اطلاعیه‌ها و اخبار مهاجرتی این کشور مطلع شوید، به شما توصیه می‌کنیم تا به وب‌سایت النورا مراجعه کنید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید