مقدمه‌ی فرآیند ویزای شینگن از طریق سفارت ایتالیا

کشور ایتالیا هفتمین اقتصاد بزرگ جهان، در قلب دریای مدیترانه واقع شده است. مساحت آن حدود ۳۰۱۳۴۰ کیلومتر مربع است و تقریباً ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور از امپراتوری روم، که یکی از بزرگترین امپراتوری‌های اروپایی بود، پدید آمد. در نتیجه، امروزه این کشور خانه بسیاری از قلعه‌ها و کاخ‌ها و بسیاری از ساختمان‌ها با سبک‌های معماری مختلف، مانند رومانس و نئوکلاسیک است. علاوه بر این، دارای خط ساحلی ۷۶۰۰ کیلومتری، دریاچه‌های زیبا، صخره‌های خیره‌کننده و بسیاری از پارک‌های ملی سرسبز است. با تمام این شگفتی‌های طبیعی و تاریخی، ایتالیا یک قطب بزرگ برای گردشگران است. تخمین زده می‌شود که سالانه بیش از ۵۰ میلیون گردشگر از ایتالیا بازدید می‌کنند. گردشگری برای اقتصاد ایتالیا بسیار مهم است و بیش از ۶۰ درصد از درآمد ملی این کشور را تامین می‌کند. مسافران ایرانی که مایل به ورود به ایتالیا برای اقامت کوتاه‌مدت هستند، می‌توانند با اخذ ویزای شینگن ایتالیا این کار را انجام دهند. با ما در این مقاله از النورا همراه باشید تا فرآیند اخذ ویزای شینگن ایتالیا و شرایط آن را با هم مرور کنیم.

شرایط گرفتن ویزای شینگن ایتالیا

اگر قصد دارید برای یک سفر اقامت کوتاه‌مدت (حداکثر ۹۰ روز) از ایتالیا دیدن کنید، باید برای ویزای کوتاه‌مدت شینگن ایتالیا که به عنوان ویزای نوع C نیز شناخته می‌شود، درخواست دهید. این ویزاها شامل موارد زیر است:

 1. ویزای ترانزیت فرودگاه ایتالیا: برای کسانی که باید از یکی از فرودگاه‌های ایتالیا عبور کنند تا به کشور مقصد سفر خود در خارج از منطقه شینگن برسند.
 2. ویزای توریستی/بازدیدکننده ایتالیا: برای کسانی که مایل به سفر به ایتالیا برای تعطیلات، گشت و گذار، یا دیدار دوستان یا اعضای خانواده مقیم ایتالیا هستند.
 3. ویزای تجاری ایتالیا: برای افراد تجاری که باید در فعالیت‌های تجاری در ایتالیا شرکت کنند.
 4. ویزای ایتالیا برای بازدید رسمی: برای هیئت‌های رسمی که در سفر رسمی به ایتالیا می‌آیند.
 5. ویزای پزشکی ایتالیا: برای افرادی که به دنبال درمان پزشکی در ایتالیا هستند.
 6. ویزای تحصیلی ایتالیا: برای دانشجویانی که مایل به شرکت در یک دوره حداکثر تا سه ماه در یک موسسه آموزشی در ایتالیا هستند.
 7. ویزای ایتالیا برای خدمه فرهنگی، ورزشی و فیلم: برای افرادی که مایل به شرکت در فعالیتی در ایتالیا هستند.

مدارک لازم برای ویزای شینگن ایتالیا

مدارک زیر برای هر درخواست کوتاه مدت ویزای شینگن ایتالیا مورد نیاز است:

 1. فرم درخواست ویزای ایتالیا: فرم را تکمیل و سپس پرینت بگیرید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی که در این فرم داده‌اید با اطلاعاتی که در سایر مدارک مورد نیاز برای ویزای ایتالیا آورده شده است، مطابقت دارد.
 2. یک عدد عکس در اندازه پاسپورت: عکس باید در شش ماه گذشته و مطابق با شرایط ویزای عکس ایتالیا گرفته شده باشد.
 3. پاسپورت معتبر: باید پاسپورت خود را به همراه بقیه مدارک مورد نیاز ویزا ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما حداقل دو صفحه خالی داشته باشد تا ویزا را بچسبانید.
 4. کارت اجازه اقامت شما به همراه یک کپی (اگر شهروند کشوری نیستید که از آن درخواست می‌کنید).
 5. مدرک اقامت:
 • رزرو هتل.
 • اگر میزبانی در ایتالیا دارید: یک کپی تکمیل شده و امضا شده از فرم حمایت به همراه کپی پاسپورت و کارت اجازه اقامت ایتالیا میزبان خود (در صورت وجود).
 1. گواهی سفر (در صورت لزوم):
 • بلیط رفت و برگشت، رزرو یا برنامه سفر.
 • اثبات در دسترس بودن حمل و نقل شخصی.
 • بلیط کشتی.
 1. بیمه ویزای سفر شینگن: بیمه درمانی برای کل خاک ایتالیا و منطقه شینگن. حداقل پوشش بیمه درمانی برای منطقه شینگن ۳۰۰۰۰ یورو است.
 2. اثبات تمکن مالی کافی برای مدت اقامت در ایتالیا: مقامات ایتالیایی از شما می‌خواهند که ثابت کنید در طول اقامت خود در ایتالیا دارای امکانات مالی لازم برای حمایت از خود هستید.
 3. اثبات وضعیت مدنی: این می‌تواند گواهی ازدواج، شناسنامه فرزندان، گواهی فوت همسر و غیره باشد. اسناد وضعیت مدنی نباید بیشتر از شش ماه باشد.
 4. کپی صفحات مربوطه در پاسپورت شما: مانند صفحات حاوی ویزاهای قبلی.
 5. کاور لتر: نامه‌ای شخصی که در آن توضیح می‌دهید که چرا برای سفر به ایتالیا اقدام می‌کنید، چه مدت قصد اقامت دارید، چه زمانی ایتالیا را ترک می‌کنید و سایر جزئیات مربوط به سفر را در آن توضیح می‌دهید.
 6. چک لیست سند: مدارک ارسالی را علامت بزنید و چک لیست اسناد را به پرونده درخواست خود اضافه کنید. چک لیست معمولاً از کنسولگری/سفارت ایتالیا در دسترس است.

مدارک اضافی ویزای ایتالیا بر اساس وضعیت شغلی شما

مدارک اضافی موردنیاز برای ویزای ایتالیا بسته به وضعیت شغلی شما به شرح زیر است:

شرایط مختلف سایر مدارک مورد نیاز برای ویزای ایتالیا
در صورت شاغل بودن اطلاعاتی در مورد تاریخ شروع استخدام، عنوان شغلی، حقوق سالانه شما و دوره مرخصی درخواستی شما ممکن است برای ویزای شینگن ایتالیا مورد نیاز باشد.

●       فیش حقوقی سه ماه گذشته.

●       صورت حساب جاری بانکی برای سه ماه اخیر.

در صورت خوداشتغالی ●       یک کپی از جواز کسب‌وکار شما یا گواهی‌های تاسیس.

●       صورت حساب بانکی کسب و کار برای سه ماه اخیر.

●       اسناد اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR).

اگر دانش آموز هستید ●       مدرک ثبت نام

●       گواهی عدم اعتراض از مدرسه یا دانشگاه.

در صورت بازنشستگی ●       گواهی دریافت مستمری در شش ماه گذشته.
در صورت بیکار بودن اگر شما یک همسر وابسته هستید:

●       اطلاعات استخدامی همسرتان (کارنامه، فیش حقوقی).

●       اظهارنامه مالیات بر درآمد مشترک. اگر مالیات بر درآمد شما ملحق نشده است، باید یک کپی از گواهی ازدواج خود را نیز ارائه دهید.

اگر شما یک والدین وابسته هستید:

●       اطلاعات شغلی فرزند شما (کارنامه، فیش حقوقی).

●       اظهارنامه مالیات بر درآمد مشترک. اگر مالیات بر درآمد شما ملحق نشده است، باید یک کپی از شناسنامه فرزندتان را نیز ارائه دهید.

اگر فرزند وابسته هستید:

●       اطلاعات مالی والدین (صورت‌های بانکی سه ماه گذشته، سه فیش حقوقی آخر).

●       اظهارنامه مالیات بر درآمد والدین. اگر نام شما در اظهارنامه مالیات بر درآمد والدین شما درج نشده است، باید گواهی تولد خود را نیز ارائه دهید.

 

چگونه برای ویزای شینگن ایتالیا اقدام کنیم؟

برای تکمیل مراحل اخذ ویزای شینگن ایتالیا، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دریابید که کجا باید برای ویزای ایتالیا اقدام کنید.
 2. نوع ویزای ایتالیا را که نیاز دارید مشخص کنید.
 3. فرم درخواست ویزای کوتاه مدت ایتالیا را تکمیل کنید.
 4. مدارک مورد نیاز برای ویزای ایتالیا را جمع آوری کنید.
 5. یک مصاحبه ویزا با سفارت/کنسولگری ایتالیا یا مرکز درخواست ویزا در کشور محل اقامت خود تعیین کنید.
 6. در مصاحبه شرکت کنید.
 7. منتظر رسیدگی به ویزای شینگن ایتالیا خود باشید.

برای ویزای شینگن ایتالیا از کجا باید اقدام کرد؟

حضور ایتالیایی‌ها در هر کشور جهان، ارائه ویزا را به طور متفاوتی تنظیم کرده است. در نتیجه، باید در یکی از نهادهای دیپلماتیک ایتالیا در کشور محل اقامت خود درخواست دهید:

 • سفارت ایتالیا
 • کنسولگری ایتالیا
 • یک مرکز درخواست ویزا که ایتالیا ارسال ویزا را به آن برون‌سپاری کرده است.
 • سفارت/کنسولگری یکی دیگر از کشورهای شینگن که ایتالیا ارسال ویزا را به آن برون‌سپاری کرده است.

دریافت ویزای شینگن ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

زمان پردازش ویزای شینگن ایتالیا ممکن است تا ۱۵ روز طول بکشد. با این حال، با توجه به شرایط خاص شما، این مدت ممکن است تا ۳۰ روز تمدید شود. در موارد استثنایی ممکن است تا ۶۰ روز طول بکشد، زیرا سفارت‌های ایتالیا ممکن است مجبور شوند با کنسولگری‌های شینگن دیگر مشورت کنند. برای جلوگیری از هرگونه تاخیر در صدور ویزای اقامت کوتاه ایتالیا، باید در اسرع وقت یعنی از سه ماه قبل از سفر به ایتالیا درخواست خود را ارسال کنید.

قیمت ویزای شینگن ایتالیا تضمینی

هزینه ویزای شینگن ایتالیا برای انواع ویزاها به شرح زیر است:

هزینه به یورو دسته‌بندی ویزای شینگن ایتالیا
۸۰ بزرگسال
۴۰ کودکان بین ۶-۱۲ سال
رایگان کودکان کمتر از ۶ سال
رایگان دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک، رسمی یا خدماتی که برای مقاصد رسمی سفر می‌کنند.
رایگان یکی از اعضای خانواده یک تبعه اتحادیه اروپا
رایگان محققانی که برای انجام تحقیقات علمی سفر می‌کنند.

 

هزینه ویزا در زمان ارسال درخواست پرداخت می‌شود و قابل‌استرداد نیست. در صورت انصراف از درخواست یا رد آن، هزینه‌ای مسترد نخواهد شد.

چه مدت می‌توان با ویزای شینگن در ایتالیا ماند؟

مانند هر ویزای شینگن دیگر، باید مراقب باشید که در هر دوره شش ماهه از سقف ۹۰ روز تجاوز نکنید، در غیر این صورت ممکن است مشمول جریمه شوید یا حتی ممکن است از دریافت ویزای شینگن دیگر منع شوید. در برخی موارد، بسته به نوع ویزای شینگن ایتالیا (یک بار ورود، دوبار یا چند بار ورود) ویزای شما برای کمتر از ۹۰ روز صادر می‌شود. شما نمی‌توانید با ویزای شینگن بیش از ۹۰ روز در ایتالیا (یا هر کشور شینگن دیگری) بمانید.

اگر ویزای شینگن ایتالیا شما ریجکت شود، چه کار باید کرد؟

 

اگر ویزای شینگن ایتالیا شما ریجکت شود، ظرف ۶۰ روز پس از دریافت ریجکت، حق درخواست تجدید نظر دارید. این فرآیند را با برداشتن فرم استاندارد رد ویزای صادر شده خود شروع کنید، که توضیح می‌دهد چرا درخواست شما رد شد و مراحل دقیق فرآیند تجدید نظر را توضیح می‌دهد. احتمالاً باید هزینه تجدیدنظر بپردازید، که عموماً بدون توجه به نتیجه درخواست تجدیدنظر (مثبت یا منفی) قابل استرداد نیست.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره فرآیند گرفتن ویزای شینگن از طریق سفارت ایتالیا و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

دریافت ویزای شینگن ایتالیا چقدر طول می کشد؟

شما باید حداقل ۱۵ روز منتظر بمانید تا ویزای شینگن شما پردازش شود، اگرچه زمان رسیدگی به پرونده شما بستگی دارد.

آیا گرفتن ویزای ایتالیا سخت است؟

در شرایط ایده آل، حدود ۱۰-۱۵ روز کاری برای پردازش طول می کشد. با این حال، به دلیل عدم اطمینان در این مورد، توصیه می شود که از قبل درخواست دهید.

نرخ رد ویزا در ایتالیا چقدر است؟

در سراسر جهان، ایتالیا بیش از ۷ میلیون درخواست برای ویزای شینگن دریافت کرد. تنها ۹۲۱۸۶ نفر از آنها رد شدند که به این کشور نرخ رد ۱۲.۷ درصد را می دهد.