مقدمه‌ی ویزای تحصیلی ایتالیا در سال ۲۰۲۳

یکی از آموزش‌های برتر دنیا در ایتالیاست؛ به همین دلیل، دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به این کشور مهاجرت می‌کنند تا از امکانات تحصیلی آن استفاده کنند؛ بنابراین گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا اهمیت زیادی برای دانشجویان در دنیا دارد. ایتالیا، استانداردهای بالایی را در زمینه آموزش رعایت می‌کند و از جمله مطرح‌ترین دانشگاه‌های دنیا در این کشور زیبا و موفق قرار دارد. هزینه تحصیل در این کشور متناسب با دانشگاه و نوع رشته است و به نظر برای دانشجویان گزینه مناسبی به نظر می‌رسد.

به همین دلیل، قبل از سفر به این کشور در مورد دانشگاه مورد نظر تحقیقات لازم را انجام دهید. ویزاهای ایتالیا، ریجکتی کمی دارد و متقاضیان تحصیلی، مورد پذیرش سفارت قرار می‌گیرند. البته افسر سفارت باید قانع شود و اگر نمرات خوبی داشته باشید،‌ شانس بیشتری برای گرفتن ویزا دارید. کیفیت بالای سیستم آموزشی این کشور زیبا برای دانشجویان کشورهای متنوع جذاب است و البته برای دانشجویان هنر گزینه جذابی به نظر می‌رسد. در ادامه با نحوه گرفتن ویزای تحصیلی در ایتالیا آشنا می‌شویم.

چرا تقاضا برای دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد؟

2 4

مطرح‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا در سال ۲۰۲۳ که رتبه‌ بالایی دارند، شامل دانشگاهای شهرهای بزرگی مانند رم، میلان، پیزا و بولونیا می‌شود؛ به همین دلیل، مورد توجه دانشجویان مهاجر قرار می‌گیرد. به خصوص شرایط خوب تحصیل در رشته‌هایی مانند معماری، پزشکی،‌ دندانپزشکی، دامپزشکی،‌ علوم تربیتی و معماری و هنر فراهم است. شهریه در این دانشگاه‌ها براساس نوع دانشگاه متفاوت است و به‌‌صرفه به نظر می‌رسد.

دانشگاهای این کشور گسترده و زیبا علاوه‌بر اینکه رتبه بالایی دارند، صاحب قدمتی طولانی هستند. هزینه زندگی و تحصیل در آن بسیار پایین است و حتی از سایر اتحادیه اروپا به این کشور برای تحصیل مهاجرت می‌کنند. زبان تحصیل در این کشور اغلب به انگلیسی است و سالانه هزاران دانشجو به این کشور مهاجرت می‌کنند. از طرفی فرهنگ این کشور به ایران شبیه است و برای دانشجویان ایرانی نیز گزینه مناسبی به نظر می‌رسد؛ به همین دلیل، تقاضا برای ویزا تحصیلی در ایتالیا وجود دارد. همچنین کسانی که ویزای تحصیلی به ایتالیا را داشته باشند می‌توانند در سراسر کشورهای عضو شینگن و اتحادیه اروپا بدون ویزا سفر کنند و از اقامت‌های کوتاه‌مدت خود لذت ببرند.

بررسی شرایط ویزای تحصیلی به ایتالیا در مقطع مدارس

3 3

بسیاری از افراد، علاقه‌مندند تا فرزندانشان در یک مدرسه عالی رتبه تحصیل کنند. یکی از بهترین گزینه‌ها مدارس ایتالیاست و خانواده‌ها متقاضی ویزای تحصیلی در ایتالیا هستند. دوره‌های مهدکودک در این کشور از ۳ سالگی شروع می‌شود و تا ۶ سالگی ادامه دارد. می‌توان گفت دوره ابتدایی از ۵ سالگی آغاز می‌شود و به صورت اجباری دانش‌آموزان از این سن تحصیل را آغاز می‌کنند. مقطع بعدی دوره متوسطه است که از ۱۱ تا ۱۴ سالگی ادامه دارد و دروس به صورت عمومی و تخصصی تدریس می‌شوند. درس‌هایی مانند زبان،‌ هنر، ورزش و کامپیوتر.

در آخر دوره دبیرستان است که سنین ۱۴ تا ۱۹ سالگی را دربرمی‌گیرد. دانش‌آموزان طبق استانداردهای تحصیلی دانشگاهی آموزش می‌بینند و بعد از اتمام این دوره گواهینامه پایان دوره دریافت می‌کنند. دبیرستان دوره بسیار مهمی محسوب می‌شود که دانش‌آموزان برای تحصیل در دانشگاه باید آماده شوند؛ بنابراین دوره دبیرستان برای خانواده‌ها و مدرس بسیار پراهمیت است که هدف نوجوانان را در آینده رقم می‌زند و آینده شغلی آنان را دربرمی‌گیرد. همچنین دانش‌آموزان مهاجر می‌توانند در این سن برای پذیرش مدارس این کشور اقدام کنند و نیازی به مدرک انگلیسی هم نیست چون اغلب در مدارس زبان انگلیسی به خوبی تدریس می‌شوند.

نحوه گرفتن ویزای تحصیلی به ایتالیا

4 3

برای گرفتن ویزا تحصیلی در ایتالیا باید شرایط لازم را داشته باشید؛‌ در ادامه به بررسی دقیق‌تر این شرایط می‌پردازیم:

نداشتن گپ تحصیلی و یا جبران آن

5

برای دانشجویان نداشتن گپ تحصیلی اهمیت زیادی دارد و نباید بین درس خواندن آن‌ها، زمان زیادی سپری شده باشد. اغلب افراد با فاصله گرفتن از تحصیل ممکن است به خوبی قبل، درس نخوانند و حتی بخشی از دروس خود را فراموش کنند. به همین دلیل، درس خواندن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر فاصله بین مقاطع بیشتر از یک سال باشد بهتر است که از روش‌های جایگزین برای پر کردن این مدت زمان استفاده کنید.

افسر سفارت باید رضایت بدهد که شما در حال فعالیت در رشته خود بودید و دروس خود را فراموش نکردید. از روش‌هایی مانند گواهی شغلی و یا سابقه شغلی، نمره خوب زبان، ارائه نمونه مقالاتی که در مجلات خارجی و معتبر شده است، می‌تواند کمک خوبی کند. اگر گپ تحصیلی خود را پر نکنید، شانس شما برای گرفتن ویزا تحصیلی به ایتالیا کمتر می‌شود و به عنوان یک امتیاز منفی در پرونده شماست.

داشتن مدرک زبان انگلیسی

6

اغلب دانشگاه‌های ایتالیا با مدرک زبان انگلیسی به دانشجویان پذیرش می‌دهند؛ مدرک زبان انگلیسی می‌تواند یک امتیاز مثبت برای پذیرش دانشگاه و گرفتن ویزا تحصیلی در ایتالیا باشد. البته نوع مدرک زبان برای دانشگاه‌های این کشور متفاوت است و مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ به بالا را بیشتر دانشگاه‌ها مورد پذیرش قرار می‌گیرد. اگر مدرک زبان بین ۶ و ۷ باشد با نمره بالای ۷۰ یک امتیاز بسیار بالا به نظر می‌رسد و برای دانشکده‌های مطرح این کشور مورد قبول است. نمره بالا حتی برای قانع کردن افسر سفارت در زمان وجود گپ هم اهمیت دارد.

نداشتن مدرک زبان

ویزای تحصیلی به ایتالیا بدون مدرک زبان کار بسیار دشوار و پیچده‌ای است و در بعضی از موارد مدرک زبان الزامی نیست و می‌توانید از موسسات آموزشی ایتالیا استفاده کنید. این کشور با توجه به قبولی متقاضی در آزمون زبان موسسات آموزشی، دانشجو را مورد پذیرش قرار می‌دهد. در برخی از دانشگاه‌ها وجود مدرک زبان انگلیسی ضروری نیست. دانشکده‌هایی مانند بولونیا، میلان، فلورانس، پیزا، پادوا، فدریکو دوم، ترنتو و… امکان پذیرش دانشجو بدون مدرک زبان وجود دارد. البته در این دانشگاه‌ها برای پذیرش نیاز به مصاحبه حضوری دارید و باید سطح زبان شما را بسنجند. مکالمات ضعیف شانس شما را برای قبولی پایین می‌آورد.

شرط معدل برای گرفتن ویزا تحصیلی به ایتالیا

معدل ثابتی برای پذیرش وجود ندارد اما برای دانشگاه‌های ایتالیا نیازمند نمره‌ای بالاتر از ۱۵ دارید. البته اگر معدل پایین‌تری داشته باشید هم جای نگرانی نیست، چون می‌توانید با سوابق تحصیلی و پژوهشی آن را جبران کنید. در این زمینه مشاوره حقوقی کمک زیادی می‌کند و می‌توانید از آن‌ها راهنمایی بگیرید.

محدودیت‌های سنی

سن خاصی برای گرفتن ویزای تحصیلی در ایتالیا وجود ندارد و باید سن تناسب ویژه‌ای با مقطع تحصیلی داشته باشد. نباید فاصله زمانی زیادی در مقاطع بیفتد و می‌توان از طریق مدارک تحقیقات پژوهشی این فاصله را جبران کرد. از طرفی هم دیدن دوره‌های مرتبط با رشته تحصیلی می‌تواند کمک خوبی کند. برای مقاطع کارشناسی یا لیسانس بهتر است که سن افراد زیر ۲۲ سال باشد و در کنکور شرکت کند.

تمکن مالی تحصیلی برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از مهم‌ترین مراحل گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا داشتن تمکن مالی است. هزینه تحصیل در این کشور چندان بالا نیست و می‌توان با حداقل هزینه زندگی کرد. هزینه تحصیلی در این کشور در رشته‌های مختلف فرق دارد. در دانشگاه‌های دولتی می‌توان با هزینه ۴۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو هزینه تحصیلی را پرداخت کرد. اما اگر دانشگاه خصوصی باشد، هزینه‌ای بین ۶۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ باید پرداخت شود. توانایی مالی برای اغلب کشورها اهمیت زیادی دارد و باید گردش حساب فرد بین ۶۰۰ یورو در ماه تا ۶۰۰۰ یورو در سال باشد.

در صورتی که دانشجو بتواند از رزومه تحصیلی خود و یا معدل بالا استفاده کند، می‌تواند از بورسیه دانشگاهی بهره ببرد. دانشگاه‌هایی مانند تکنیک میلان، پادوا، بوچونی، بلونیا و… می‌توانند مبلغ ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو به فرد کمک هزینه بدهند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه بورسیه تحصیلی می‌توانید به سایت‌های مخصوص دانشگاه مراجعه کنید؛ به طور کلی هزینه دانشگاه‌ها شامل:

 

انواع دانشگاه هزینه تحصیل
دانشگاه‌های دولتی ۴۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو
دانشگاه خصوصی ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو
بورسیه تحصیلی دانشگاه‌ها ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو

 

اجازه کار در حین تحصیل با ویزای تحصیلی در ایتالیا

7

دانشجویان برای تامین هزینه‌های زندگی خود نیازمند یک شغل دانشجویی و پاره‌وقت هستند. اغلب مهاجران در سراسر اروپا بعد از پایان ساعات کلاس‌ها به دنبال کار‌های نیمه وقت می‌گردند و البته محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد. هرچند که در ایتالیا هزینه زندگی پایین است و می‌توان با ۶۰۰ یورو یک زندگی دانشجویی را تجربه کرد. بنابراین گرفتن ویزا تحصیلی در ایتالیا امکان زندگی مرفه و نسبتا ارزان قیمتی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

اجازه کار دانشجویی در اغلب شهرهای اروپایی حدود ۲۰ ساعت است و تقریبا ساعتی ۷ یورو می‌توانند درآمد داشته باشند. کارهای دانشجویی در دانشگاه‌ها نیز پیشنهاد می‌شود و به مهاجران کمک می‌کند تا بتوانند از پس مخارج خود به خوبی برآیند. از طرفی این مدت به عنوان سابقه کار دانشجو محاسبه می‌شود و بعد از اتمام تحصیل یک امتیاز است.

ویزای تحصیلی ایتالیا و همراه

8

برخی از مهاجران تحصیلی با همسر خود برای ویزای تحصیلی اقدام می‌کنند. در نتیجه برای ویزای تحصیلی ایتالیا و همراه اقدام می‌کنند. هنگامی که دانشجو موفق به دریافت ویزا تحصیلی در ایتالیا می‌شود می‌تواند برای همسر و فرزندان خود اقدام کند. در این کشور زیبا هزینه‌های دانشگاه‌های معتبر نسبتا مقرون‌به‌صرفه است و رفاه اجتماعی در سطوح بالایی قرار دارد. در نتیجه افراد می‌توانند با خانواده به آن مهاجرت کنند.

با گرفتن اقامت تحصیلی متقاضی می‌توانند برای خانواده درجه یک خود دعوت‌نامه ارسال کند و از این طریق ویزای تحصیلی ایتالیا و همراه را صادر شود. البته داشتن توانایی مالی برای حمایت از خانواده اهمیت زیادی دارد و باید به سفارت تامین تمکن مالی افراد خانواده اثبات شود. فرد باید خانه‌ای به اندازه اعضای خانواده داشته باشد و اتاق کافی برای همه الزامی است. افراد خانواده می‌توانند از طریق اقامت توریستی در ابتدا اقدام کنند و بعد برای اقامت بلند مدت درخواست بدهند.

سخن آخر

ایتالیا یکی از کشورهای پرطرفدار به شمار می‌رود که سالانه مهاجران زیادی به این کشور مهاجرت می‌کنند. در این کشور رفاه اجتماعی و اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد و برای مهاجران نقطه جذابی از دنیا محسوب می‌شود. دانشگاه‌های ایتالیا در رتبه بالایی در دنیا قرار دارد و موجب محبوبیت آن شده است. دانشجویان می‌توانند به راحتی با مدرک زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آن درخواست اقامت بدهند.

این کشور ۶۰ میلیون جمعیت دارد و از جمله بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی محبوبیت زیادی در بین مهاجران و گردشگران دارد. درصد ریجکتی  ویزای تحصیلی در ایتالیا پایین است و اغلب دانشجویان در این کشور مورد پذیرش قرار می‌گیرند. رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته‌های پرطرفدار است که با کیفیت زیادی تدریس می‌شود و هزینه تحصیل در این رشته‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر نقاط اروپاست.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۴ و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

سوال ۱

جواب ۱

سوال ۲

جواب ۲

سوال ۳

جواب ۳