مقدمه‌ی تحصیل در ایتالیا

برخی از اولین دانشگاه‌های اروپا در قرون وسطی و رنسانس در ایتالیا تأسیس شدند. دانشگاه بولونیا، که در سال ۱۰۸۸ تأسیس شد، به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاهی شناخته می‌شود که هنوز فعال است. امروزه ایتالیا خانه بسیاری از موسسات معتبر آموزش عالی است. بسیاری از مؤسسات ایتالیا در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS عملکرد خوبی دارند و هر سال در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر ظاهر می‌شوند. این کشور یکی از چهار کشوری است که منطقه اروپایی، آموزش عالی را ایجاد کرده است. در این مقاله از وبلاگ النورا راهنمای کامل مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را پوشش می‌دهیم.

انواع دانشگاه‌ در ایتالیا

ایتالیا حدود ۹۷ دانشگاه دارد که به چند دسته تقسیم می‌شوند:

دانشگاه‌های دولتی: اکثر دانشگاه‌ها در ایتالیا از این دسته هستند. این دانشگاه‌ها، موسسات دولتی هستند.
دانشگاه‌های دارای بودجه عمومی: این دانشگاه‌ها به جای ایالت، توسط استان تامین می‌شوند.
دانشگاه های خصوصی: با بودجه غیر دولتی.
مدارس تحصیلات تکمیلی برتر (Scuola Superiore Universitaria): شامل موسسات مستقلی هستند که دوره‌های آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته را با تخصص در تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند.

 

دانشجویان با ملیت های متفاوت به همراه پرچم ایتالیا برای عنوان انواع دانشگاه‌ در ایتالیاانتخاب شده است.
بهترین دانشگاه های ایتالیا از عوامل محبوبیت این کشور به شمار می‌روند

همچنین ۱۳۷ موسسه آموزش عالی دیگر را برای تحصیل در ایتالیا خواهید یافت. این‌ها در واقع آکادمی‌هایی هستند که در بخش‌های خاصی تخصص دارند. این آکادمی‌ها از کالج‌های هنر، موسیقی و رقص گرفته تا مؤسسات تحقیقاتی و فنی را شامل می‌شوند.

تحصیل در ایتالیا دارای چندین سطح عالی است. تکمیل تحصیلات در مقطع کارشناسی (لیسانس – ‘laurea’) می‌تواند منجر به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و کسب مدرک کارشناسی ارشد (‘laurea magistrale’) شود. دوره لیسانس معمولاً ۳ سال طول می‌کشد و تحصیلات کارشناسی ارشد ۲ سال طول می‌کشد. پس از اتمام تحصیلات کارشناسی ارشد خود می‌توانید برای دریافت یک دکترا را که معمولاً ۳ سال تحصیلی به طول می‌انجامد، اقدام کنید .

 اکثر دوره‌ها و برنامه‌های ارائه شده به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، اما تعداد برنامه‌های زبان انگلیسی موجود در حال افزایش است. بنابراین، اگر مهارت‌های زبان ایتالیایی شما به اندازه کافی خوب نباشد، می‌توانید دوره‌هایی به زبان انگلیسی پیدا کنید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

معمولا اولین سوالی که برای تحصیل در ایتالیا به ذهن ما می‌رسد این است که آیا می‌توانم در ایتالیا به صورت رایگان تحصیل کنم؟ در پاسخ باید بگوییم که آموزش عالی در ایتالیا تحت حمایت دولت نیست؛ به این معنی که دانشگاه‌ها می‌توانند هزینه‌های تحصیل خود را تعیین کنند. با این حال، هزینه‌ها به طور کلی برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند مقرون به صرفه است. هزینه های تحصیل در موسسات ایتالیایی متفاوت است، اما به طور کلی کمتر از سایر نقاط اروپا یا آمریکای شمالی است. این امر دانشگاه‌های ایتالیا را به پیشنهادی فریبنده برای دانشجویان خارجی تبدیل می‌کند. دانشجویان بین المللی در ایتالیا این شانس را دارند که تحصیلات عالی با کیفیت را با هزینه مقرون به صرفه دریافت کنند.

هزینه تحصیل در ایتالیا در هر موسسه متفاوت خواهد بود. با این حال، در صورت انتخاب یک دانشگاه خصوصی، باید انتظار پرداخت بیشتر را داشته باشید. هزینه دوره لیسانس به طور متوسط ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال در یک موسسه دولتی است.

هزینه های یک موسسه خصوصی معمولاً به طور متوسط بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال است. گزینه‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا هزینه تحصیل خود را تامین کنید. همه دانشجویان (ایتالیایی و بین‌المللی) می‌توانند برای کمک مالی درخواست دهند. بودجه با توجه به وضعیت مالی و شایستگی تحصیلی شما توزیع می‌شود.

 اگر برای تحصیل در ایتالیا کمک مالی دریافت کنید، این می‌تواند به هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های اقامت و سایر هزینه‌های زندگی کمک کند. برای اطلاعات در مورد حمایت مالی که دانشگاه می‌توانند به شما ارائه دهند، با موسسه انتخابی خود تماس بگیرید.

زندگی دانشجویی در ایتالیا

در ایتالیا موسسات معمولاً سالن اقامت ندارند. با این حال آنها خدماتی را برای کمک به شما برای یافتن مکانی برای زندگی ارائه می‌دهند. این امر می‌تواند شامل مسکن متعلق به دانشگاه یا کمک به شما برای یافتن مسکن خصوصی مناسب باشد. اجاره خصوصی در ایتالیا گزینه گران‌تری است، بنابراین مطمئن شوید که برای این کار بودجه دارید! هزینه کلی برای دانشجویانی که قصد دارند به تنهایی زندگی کنند حدود ۴۰۰ یورو در ماه است. به دست آوردن یک شغل پاره وقت یک راه عالی برای کمک به شما در هزینه تحصیل در ایتالیا است.

بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به دلایل زیادی یکی از مقاصد مورد علاقه دانشجویان بین المللی است. بسیاری از آنها شیوه زندگی ایتالیایی را جذاب و الهام بخش می‌دانند. با انتخاب یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا مطمئن شوید که اقامت شما ارزش آن را خواهد داشت.

رشته علوم انسانی

اگر به دنبال تحصیل در ایتالیا هستید، علوم انسانی یکی از بهترین دروسی است که باید بررسی کنید. این رشته به چگونگی شکل‌گیری ارزش‌ها و یافتن راه‌هایی برای ابراز وجود انسان‌ها می‌پردازد. به این ترتیب، علوم انسانی ارتباط نزدیکی با هنر دارد و ایتالیا نیز به آن معروف است. برخی از هنرمندان برجسته تمام دوران، مانند مایکل آنژ و داوینچی، از ایتالیا آمده‌اند. این کشور همچنین خانه آثار هنری مختلفی است که می‌تواند به شما در مطالعه علوم انسانی کمک کند.

علاوه بر این، ریشه‌های اولیه علوم انسانی در ایتالیا شروع شد، با انسان گرایان در دوره رنسانس برای نشان دادن مطالعات خود در زمینه ادبیات انسانی، مانند دستور زبان، شعر، بلاغت، و فلسفه اخلاق. البته، موضوع علوم انسانی مدرن از آن زمان به بعد راه درازی را پیموده است. با این حال، تحصیل در ایتالیا می تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر درک کنید که چگونه چنین رشته تحصیلی به آنچه اکنون است، تبدیل شده است.

در ایتالیا بهترین مکان ها برای تحصیل در رشته‌های انسانی موارد زیر است:

دانشگاه بولونیا
دانشگاه ساپینزا رم
دانشگاه Ca’ Foscari ونیز

رشته طراحی

طراحی یکی دیگر از موضوعات عالی است که باید در هنگام تحصیل در ایتالیا به آن توجه کنید زیرا موضوعات متنوعی را در بر می‌گیرد. اگر به کارهای خلاقانه و هنرهای تجسمی علاقه دارید، می‌توانید در ایتالیا تحصیل کنید. این رشته بیشتر به حوزه‌های دیگری منحرف می‌شود که به خودی خود صنایع موفقی هستند. به عنوان یک دانشجوی طراحی، شما این گزینه را خواهید داشت که در ایتالیا تخصص خود را انتخاب کنید، زیرا این کشور بینش‌های ارزشمند و تجربیات واقعی را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد.

مثلا می‌توانید طراحی مد را انتخاب کنید و دوناتلا ورساچه یا دومنیکو دولچه بعدی باشید. یا می‌توانید طراحی داخلی را مطالعه کنید و در مورد ترکیب سبک‌های روستیک و معاصر بیاموزید. این طرح به صنایع دیگری مانند طراحی گرافیک و لوازم جانبی نیز می‌رود. به طور کلی، می‌توانید به طراحی به عنوان فرصتی برای کشف هنرها با توجه به رسانه‌های خاص نگاه کنید.

این مهم است که تحصیلات خود را در یک دانشگاه معتبر در ایتالیا دنبال کنید. بهترین دانشگاه‌ها برای این رشته شامل موارد زیر است:

دانشگاه پلی تکنیک میلان
NABA – دوره های طراحی، مد، رسانه و طراحی گرافیک
دانشگاه پلی تکنیک تورین

رشته آموزش و معلمی

اگر تصمیم به تحصیل در رشته معلمی هستید باید بدانید شما مسئول یادگیری دانش آموزان خود خواهید بود، که می‌تواند به طور قابل توجهی بر آینده آن‌ها تأثیر بگذارد. آموزش، یکی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا است. تبدیل شدن به یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند به شما کمک کند تا آموخته‌ها و درک‌های زندگی را جمع‌آوری کنید تا با دانشجویان آینده خود به اشتراک بگذارید. ایتالیا بهترین برنامه‌ها را در آموزش ارائه می‌دهد. علاوه بر این، برخی از بهترین دانشگاه‌ها را در ایتالیا پیدا خواهید کرد که می‌توانید در آن برای رویارویی با زبان آموزان قرن بیست و یکم، فارغ‌التحصیل شوید. بهترین دانشگاه‌های این رشته عبارتند از:

دانشگاه پادووا
دانشگاه کاتولیک قلب مقدس
دانشگاه ساپینزا رم

رشته مدیریت گردشگری

ایتالیا بدون شک یکی از برترین مقاصد گردشگری در جهان بدون در نظر گرفتن فصل است. مردم برای بازدید از زیرساخت‌ها و ساختمان‌های چند صد ساله به این کشور هجوم می‌آورند. گالری‌ها و موزه‌هایی که آثار باستانی مهمی از تاریخ جهان را در خود جای داده‌اند، و همچنین مکان‌هایی که رویدادهای مهمی در آن‌ها رخ داده‌اند نیز از کانون‌های گردشگری هستند. با همه این موارد، می‌توانید ایتالیا را بهترین زمینه آموزشی برای تحصیل در رشته مدیریت گردشگری در نظر بگیرید. اگر به دنبال راه اندازی یک تجارت گردشگری و مهمان‌نوازی هستید، تحصیل در ایتالیا می‎‌تواند شما را آماده کند. برای آموزش رسمی شما، در اینجا برخی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا در این زمینه آورده شده است:

دانشگاه ماسراتا
دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano
دانشگاه Ca’ Foscari ونیز

رشته معماری

معماری به لیست بهترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا می‌پیوندد. این کشور به خاطر ساختمان‌های نمادین خود مانند برج پیزا و گنبد فلورانس شناخته شده است. علاوه بر این‌ها، معماری مدرن را نیز در ایتالیا خواهید دید، با آسمان خراش هایی که خطوط افق شهر را تزیین کرده‌اند. با انتخاب رشته معماری در ایتالیا، می‌توانید از آنچه در اطراف خود است الهام بگیرید، چه ساختارهای باستانی و چه سبک‌های مدرن.

تحصیل در ایتالیا همچنین این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا در مورد مفاهیم و نظریه‌های اساسی معماری بیشتر بیاموزید. دانشگاه‌ها در ایتالیا، آموزش‌ها را نه تنها در داخل کلاس بلکه از طریق کارآموزی و کار آزمایشگاهی نیز ارائه می‌دهند. به طور کلی، کیفیت آموزش در دانشگاه‌های ایتالیا، مانند موارد زیر، فراتر از استانداردهای جهانی است:

دانشگاه Iuav ونیز
دانشگاه ناپل – فدریکو دوم
دانشگاه فلورانس

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که مایل به تحصیل در ایتالیا است، می‌توانید به همان بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های دانشجویان داخلی دسترسی پیدا کنید. کمک‌های مالی بسته به وضعیت مالی دانشجو و همچنین شایستگی تحصیلی تخصیص می‌یابد. این سیستم مشابه برای همه انواع کمک‌های مالی، از جمله وام‌های دانشجویی، معافیت از هزینه‌ها، و کمک به هزینه‌های اقامت اعمال می‌شود. علاوه بر این بورسیه‌ها و کمک‌های مالی، موسسه انتخابی شما ممکن است کمک‌های مالی خود را به دانشجویان بین‌المللی ارائه دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، باید با آنها تماس بگیرید زیرا آنها می‌توانند به شما کمک کنند و جزئیات اضافی را که ممکن است برای تحصیل در ایتالیا نیاز داشته باشید، به شما ارائه دهند. برای راهنمای کامل پذیرش تحصیلی در تمام مقاطع به این مقاله مراجعه کنید.

چگونه برای تحصیل در ایتالیا درخواست دهیم؟

هیچ سیستم درخواست متمرکزی برای دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا استفاده وجود ندارد. این بدان معنی است که شما باید برای هر موسسه به صورت جداگانه درخواست دهید. ممکن است بسته به دوره‌ای که می‌خواهید برای آن درخواست دهید و همچنین سطح تحصیلی که انجام می‌دهید، شرایط درخواست متفاوتی وجود داشته باشد. برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد شرایط مورد نیاز، و همچنین نحوه درخواست و مهلت‌های زمانی، لطفاً با موسسه خود تماس بگیرید.

ویزای تحصیل در ایتالیا

ما ایرانیان برای تحصیل در ایتالیا نیاز به ویزا داریم. همه دانشجویان باید جزئیات محل اقامت، اثبات ثبات مالی و بیمه نامه درمانی جامع را ارائه دهند. پس از دریافت ویزا باید برای اجازه اقامت اقدام کنید. این کار باید ظرف ۸ روز پس از ورود شما به کشور انجام شود. می‌توانید برای این کار در اداره پست در شهر جدید خود درخواست دهید. اگر به مشاوره یا اطلاعاتی در مورد این فرآیند نیاز دارید، موسسه شما می‌تواند به شما کمک کند.

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا یا EFTA هستند نیازی به درخواست اجازه اقامت ندارند. با این حال، اگر قصد داشته باشند بیش از ۳ ماه بمانند، باید در آناگراف (دفتر ثبت نام) در شهر محل اقامت خود ثبت نام کنند.  دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای درخواست اجازه اقامت باید بیمه درمانی داشته باشند. سه گزینه مختلف برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

  • در سرویس سلامت ایتالیا (SSN) ثبت نام کنید: می‌توانید این کار را در سازمان بهداشت محلی خود (ASL) انجام دهید.
  • یک بیمه نامه خصوصی درمانی بخرید: همیشه توصیه می‌شود که این بیمه نامه توسط سفارت ایتالیا تایید شده و به ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شود.
  • یک بیمه نامه خصوصی درمانی در ایتالیا بخرید: می‌توانید این کار را قبل یا بعد از ورود خود انجام دهید، اما برای درخواست اجازه اقامت به آن نیاز دارید.

زبان تحصیل در ایتالیا

زبان ملی ایتالیا، ایتالیایی است، بنابراین این یک فرصتی عالی برای یادگیری زبان دیگری است. داشتن چندین زبان یک مهارت فوق العاده است و در رزومه شما عالی به نظر می‌رسد! اگر دوره شما به زبان ایتالیایی تدریس می‌شود، باید مدرکی دال بر مهارت زبان خود ارائه دهید. اگر نمی توانید این شواهد را ارائه دهید یا نیاز به بهبود مهارت‌های خود دارید، بسیاری از موسسات هستند که دوره‌های زبان را ارائه می‌دهند.

علاوه بر دوره هایی که به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، تعداد زیادی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. شما باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد مهارت‌های انگلیسی شما با استانداردهای لازم برای دوره خاص شما مطابقت دارد. اگر این استانداردها را رعایت نکنید، اکثر موسسات دوره‌هایی را ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد مهارت‌های زبانی خود را بهبود بخشید.

اگر تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب کنید، همچنان تشویق می‌شود که از حضور در یک کشور جدید نهایت استفاده را ببرید. شما باید خود را در فرهنگ و سنت غرق کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا زبان ایتالیایی را یاد بگیرید و با مردم محلی در تعامل باشید تا به پیشرفت شما کمک کند. این باعث می‌شود زمان شما لذت بخش‌تر شود، و این پتانسیل را دارد که شما را کارآمدتر کند!

شهر‌های ایتالیا

پایتخت ایتالیا، رم، حدود ۴.۳ میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر چهارمین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است. تاریخ رم بیش از ۲۸ قرن را در بر می‌گیرد و یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های اشغال شده در اروپا است. مرکز تاریخی شهر با مکان‌هایی مانند کولوسئوم و واتیکان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. رم به دلیل فرهنگ و تاریخ غنی خود برای دانشجویان خارجی مناسب است. رم یک مرکز بین المللی برای آموزش عالی است که دارای بسیاری از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و آکادمی‌ها در زمینه‌های مختلف است. به عنوان مثال، La Sapienza یکی از بزرگترین‌ها در جهان است و بیش از ۱۴۰۰۰۰ دانشجو دارد. همچنین در رم Istituto Europeo di Design، Scuola Lorenzo de’ Medici و مدرسه بازرگانی رم قرار دارد.

میلان

شهر میلان کمی بیش از ۱.۳ میلیون نفر جمعیت دارد که آن را به دومین شهر پرجمعیت ایتالیا پس از رم تبدیل می‌کند. در بسیاری از زمینه ها از جمله امور مالی، طراحی و مد دارای نقاط قوت است. میلان به عنوان پایتخت مد و طراحی جهان شناخته می‌شود و میزبان هفته مد میلان است. گالری‌ها و موزه‌های هنری بسیاری هر ساله مورد بازدید میلیون‌ها نفر قرار می‌گیرند و برخی از مهم‌ترین مجموعه‌های هنری جهان از جمله آثار لئوناردو داوینچی را در خود جای داده‌اند.

کلیسای جامع ایتالیا در تصویر برای عنوان شهرهای ایتالیا انتخاب شده است.
شهر میلان در ایتالیا یکی از مهم ترین قطب های گردشگری این کشور است

۱۴ موسسه آموزش عالی در میلان وجود دارد که دوره‌های آموزشی را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، دانشگاه Bocconi در سال ۱۹۰۲ تاسیس شد و یک مدرسه تجاری شناخته شده در جهان است. همچنین موسساتی مانند آکادمی جدید هنرهای زیبا و موسسه طراحی اروپایی را خواهید دید که در این شهر واقع شده‌اند.

فلورانس

فلورانس پایتخت منطقه توسکانی ایتالیا است. مرکز تاریخی شهر از سال ۱۹۸۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است و فوربس این شهر را به عنوان یکی از زیباترین شهرها در جهان رتبه بندی کرده است. این شهر زادگاه رنسانس در نظر گرفته می‌شود و تاریخ سیاسی جالب و پرتلاطمی از جمله دوره‌های حکومت تحت خانواده مدیچی دارد. فلورانس دارای موزه‌ها و گالری‌های هنری متعددی است و بسیاری از معماری‌های خیره‌کننده را در خود جای داده است. دانشگاه فلورانس و همچنین دانشگاه هنر فلورانس و موسسه بین المللی طراحی مد و بازاریابی پولیمودا را در این شهر خواهید یافت.

کلام پایانی

به خاطر داشته باشید که برای انتخاب گزینه‌ی مناسب حتما با مشاور خود در این زمینه مشورت کنید و بعد درخواست خود را جهت تحصیل در ایتالیا ارسال بفرمایید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره راهنمای کامل تحصیل در ایتالیا و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

طول دوره تحصیل در ایتالیا برای مقاطع مختلف چقدر است؟

مقطع کارشناسی: ۴ سال، مقطع کارشناسی ارشد: ۲ سال، مقطع دکتری: ۳ سال.

آیا ایتالیا کشور مناسبی برای تحصیل است؟

بله، به‌دلیل سطح آموزشی بالا و هزینه‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه.

آیا می‌توان به زبان انگلیسی در ایتالیا تحصیل کرد؟

بله امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد.