مقدمه

اسپانیا کشوری در اروپای غربی با جمعیتی بیش از ۴۶ میلیون نفر است. این کشور با جزایر قناری و فوتبال‌اش در بین مردم دنیا شهرت دارد. احتمالاً بسیاری از ما علاقه‌مند سفر به این کشور هستیم و یا به آن سفر کردیم. بسیاری از مردم در زمان برگزاری مسابقات فوتبال به این کشور سفر می‌کنند. اما بسیاری از افراد اسپانیا را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می‌کنند. در بین روش‌های مهاجرت به اسپانیا، می‌توان به روش اقامت از طریق تمکن مالی اشاره کرد که برای افرادی که توانایی مالی دارند، می‌تواند حائز اهمیت باشد. زیرا در این نوع دریافت اقامت، از قبل نیازی به سرمایه‌گذاری در اسپانیا ندارید و ملزم به انتقال مبلغ زیاد برای سرمایه‌گذاری و یا خرید ملک در این کشور نیستید. در ادامه به اختصار بخشی از روند دریافت این نوع اقامت را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

 

برای دریافت اقامت چه مراحلی را طی کنیم؟

شما در ابتدا باید مدارک لازم جهت مهاجرت و درخواست خود را به سفارت اسپانیا در ایران تحویل دهید. در صورت موافقت و نبود مشکل، به شما اقامت یک ساله خواهند داد. حداکثر تا ۹۰ روز پس از دریافت اقامت باید به کشور اسپانیا سفر کنید و تا ۳۰ روز به اداره مهاجرت مراجعه کرده و برای دریافت کارت اتباع خارجی اقدام کنید. شما می‌توانید اقامت خود را تا ۵ سال و بعد از آن هر نوبت برای یک تا دو سال تمدید کنید. در ۵ سال اول شما بدون هیچ محدودیتی می‌توانید به تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. برای سفر به کشورهای خارج از این حوزه، تا حداکثر ۳۰ ماه در کل این ۵ سال به صورتی که هیچ ۱۲ ماهی را به صورت متمادی از اسپانیا دور نباشید، می‌توانید سفر کنید.

 

شرایط لازم برای اخذ اقامت با تمکن مالی

– درآمد ماهیانه: سرپرست خانواده باید ماهیانه حداقل ۲۵۰۰ یورو، به ازای همسر ۱۰۰۰ یورو و به ازای هر فرزند ۵۰۰ یورو در آمد داشته باشد.
– سپرده بانکی: باید سپرده بانکی‌ای معادل حداقل درآمد یک سال سرپرست خانواده به علاوه ۶۵۰۰ یورو به ازای هر یک از دیگر اعضای خانواده داشته باشند.
– نداشتن سابقه کیفری: در هر کشوری که زندگی می‌کنید و اقامت آن را دارید، نباید هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشید.

 

مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت خانه

– پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار
– سند ازدواج در صورتی که همسر متقاضی نیز همراه او باشد
– گواهی عدم سو پیشینه از کشور خود و کشورهایی که در ۵ سال اخیر در آن ها زندگی کرده باشید
– مدارک درآمد متقاضی
– اجاره نامه ملکی یا سند ملکی در اسپانیا
– گواهی سپرده بانکی
– بیمه درمانی و گواهی آزمایش‌های پزشکی

 

چه درآمدهایی توانایی گرفتن این اقامت را دارند

حقوق بازنشستگی، درآمد حاصل از سود سپرده بانکی، در آمد حاصل از اجاره ملک، درآمد حاصل از سود سهام و درآمدهای حاصل از کسب و کار می‌توانند با ارائه مدارکی که کمی بالاتر اعلام شد به سفارت مراجعه کرده و برای این نوع مهاجرت اقدام نمایند. در این کشور شما اجازه کار کردن را نخواهید داشت. زیرا فلسفه این نوع اقامت دقیقاً همین است که صرفاً به افرادی اعطا می‌شود که از نظر مالی مشکلی ندارند. اما می‌توانند کسب و کاری در این کشور راه اندازی کنند و یا شرکتی ثبت کنند.

 

دریافت اقامت دائم و پاسپورت اسپانیا

۵ سال بعد از دریافت اقامت ، یعنی ۱۰ سال پس از اقامت در اسپانیا می‌توانید برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت اسپانیایی اقدام کنید. البته شرایطی نیز دارد که از آن می‌توان به تسلط به زبان اسپانیایی و آشنایی به کشور اسپانیا اشاره کرد. در صورتی که واجد شرایط باشید می‌توانید پاسپورت اسپانیا را دریافت کنید. برای دریافت این پاسپورت باید اقامت دائم داشته باشید. یعنی از مجموع ۱۲۰ ماهی که برای گرفتن پاسپورت باید در این کشور حضور داشته باشید (۱۰ سالی که ذکر کردیم)، حداقل ۶۰ ماه بدون وقفه در اسپانیا زندگی کرده باشید و در هیچ بازه‌ای ۱۲ ماه متمادی از اسپانیا خارج نشده باشید.
اسپانیا کشوری جذاب با شهرهایی بسیار زیبا و اماکن تاریخی است که برای بسیاری از انسان‌ها جذاب و باورنکردنی است. برای دریافت اقامت از طریق تمکن مالی در این کشور با ما همراه باشید و ما را دنبال کنید.