مقدمه

آلمان کشوری در اروپای غربی و به مرکزیت شهر برلین است. این کشور حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد. آلمان در موقعیت بسیار مناسبی در اروپا قرار داد و عضو اتحادیه اروپا نیز هست. این کشور جز صنعتی‌ترین کشورهای دنیاست. به همین دلیل و به دلیل نیاز روز افزون آن به نیروی کار باعث شده افراد زیاد برای تحصیل و کار به این کشور سفر کنند. آن‌ها از طریق ویزای تحصیلی و یا کاری وارد آلمان می‌شوند. این کشور موقعیت‌های مناسبی برای متقاضیان تحصیل فراهم کرده است. در ادامه قصد داریم روند درخواست و شرایط تحصیل در این کشور را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

همین حالا فرم مشاوره رایگان را کامل کنید

نمایی کلی از تحصیل در کشور آلمان

کشور آلمان به واسطه سیاست‌های سوسیال خود و اقتصاد شکوفا، سالانه مهاجرین زیادی را به خود جذب می‌کند. افراد بعد از تحصیل در این کشور امکان راه یافتن به بازار کار را نیز دارند. دانشگاه‌های آلمان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی است. البته باید بدانید تعداد دانشگاه‌های دولتی این کشور به نسبت دانشگاه های خصوصی بیشتر است. به دلیل هزینه بالای دانشگاه‌های خصوصی بیشتر افراد تمایل دارند در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی

طول دوره‌ی این مقطع عموماً ۶ تا ۸ ترم است. بعد از اتمام کارشناسی شما می‌توانید به کار حرفه‌ای خود بپردازید و یا ادامه تحصیل دهید. برای اخذ پذیرش در این مقطع باید باید در دانشگاه‌های مورد قبول کشور آلمان در ایران قبول شده باشید. همچنین باید گواهی پایان دوره مقاطع ۱۲ ساله را داشته باشید. اگر در دانشگاه‌های ایران قبول نشدید یا کنکور ندادید، می‌توانید در دوره‌ی پیش دانشگاهی و یا دوره زبان آلمانی شرکت کنید و بعد از آن برای رشته و دانشگاه مورد نظر خود آزمون دهید.
محبوب‌ترین رشته‌هایی که افراد برای تحصیل در این رشته انتخاب می‌کنند علوم کامپیوتری، مهندسی مکانیک، علوم زیست محیطی، اقتصاد و زیست شناسی است.

3 germany education

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع بسته به توانایی خود فرد عموما تا ۲ سال به طول می‌انجامد. شهریه پرداختی هر ترم شما به دانشگاه های دولتی احتمالا مبلغی کمتر از ۴۰۰ یورو خواهد بود. آلمان با دارا بودن دانشگاه‌های بسیار معتبر و اهمیت ویژه به تحصیل، مقصد بسیار خوبی برای تحصیل شما است. برای ارسال درخواست باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و درخواست خود را ارسال کنید. بهتر است برای چند دانشگاه درخواست ارسال کنید تا مطمئن‌تر باشد. هزینه بررسی درخواست شما احتمالا برای هر دانشگاه معمولا کمتر از ۱۰۰ یورو خواهد شد.
مهم‌ترین مدرکی برای این مقطع نیاز است مدرک کارشناسی شماست که باید از نظر آلمان معتبر باشد. سایرمدارک متناسب با دانشگاه مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. برای دوره کارشناسی ارشد، شما حتما باید کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه‌های معتبر ایرانی از نظر دولت آلمان گذرانده باشید. شما باید متناسب با دانشگاهی که انتخاب می‌کنید مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی ارائه دهید. در خصوص مدرک زبان آلمانی، ارائه حداقل مدرک B1 و در خصوص زبان انگلیسی، معمولا مدرک آیلتس ۶.۵ یا تافل با نمره حداقل ۹۰ مورد نیاز است.

2 germany education

 

تحصیل در مقطع دکتری

این مقطع عموما بین ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. برای درخواست این مقطع شما نیاز دارید مدرک معتبر برای کشور آلمان از مقطع کارشناسی ارشد خود ارسال کنید. مهم‌ترین بخش در این درخواست پیدا کردن استادی در دانشگاه‌های آلمان است. استاد راهنما یا سوپروایزر شما باید از تز دکتری شما حمایت کند و آن را برای تحقیق در آلمان مورد تایید قرار دهد. شما ملزم هستید متناسب با دانشگاه مورد نظر خود مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی را ارئه دهید. تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان رایگاه است و شما نیازی به پرداخت هزینه و شهریه ندارید.

1 germany education

برای دریافت اقامت تحصیلی از کشور آلمان با ما در ارتباط باشید.

 

اشتراک گذاری

با استفاده از آیکن‌های زیر می‌توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید.