مقدمه‌ی نکات مهم در أخذ اقامت دائم کانادا

با توجه به مهاجرپذیری کشور کانادا و علاقه مهاجران به این کشور، کانادا به یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی، به خصوص در سال‌های اخیر، تبدیل شما است. آیا شما هم قصد دارید برای اقامت دائم (PR) کانادا اقدام کنید؟ چنانچه پاسختان به این سوال مثبت است، می‌توانید در ادامه با ما در النورا همراه شوید؛ تا چند نکته را مبنی بر آماده‌سازی درخواست اقامت دائم کانادا در اختیار شما قرار دهیم.

چگونه اقامت کانادا بگیریم؟

یکی از موارد مهم پیش از اقدام به مهاجرت به این کشور، بررسی شرایط اخذ اقامت دائم کانادا است. برای مهاجرت به کانادا لازم است تا شما بر اساس روش‌های مهاجرتی‌ و راه‌های گرفتن اقامت کانادا، مراحل را پیش ببرید؛ اما می‌توان گفت که شرایط عمومی و اصلی مهاجرت به کانادا در سال‌های اخیر به شرح زیر است:

شرایط عمومی و اصلی مهاجرت به کانادا
اثبات تمکن مالی
داشتن دانش زبانی (انگلیسی و در برخی ایالات فرانسوی)
شرایط سنی مورد نیاز
گواهی تأیید سلامت پزشکی
گواهی عدم سوءپیشینه
تکمیل تمامی مدارک مورد نیاز و فرم‌های مربوطه

 

* دقت داشته باشید که بررسی هزینه اقامت کانادا به روش‌های مختلف مهاجرتی به این کشور بستگی دارد و متغیر است.

مدت زمان گرفتن اقامت کانادا

طبق آمار به دست آمده از وب‌سایت‌های رسمی مهاجرتی کشور کانادا، برای گرفتن اقامت دائم کانادا می‌بایست در طول ۵ سال ۷۳۰ روز را در این کشور بگذرانید. نکته قابل ذکر این است که بر اساس شرایط اقامت کانادا، نیازی نیست این روزها متداول و پشت‌سرهم باشند. اگر به اطلاعات دقیق در این زمینه نیاز دارید،‌ می‌توانید به سیستم اطلاعاتی سازمان مهاجرت مراجعه کرده و آمار دقیق اقامت خود را به دست آورید. در صورتی که تعداد روزهای اقامت شما به حد نصاب رسیده باشد، می‌توانید برای درخواست اخذ اقامت کانادا اقدام کنید.

نکات طلایی که باید هنگام اخذ اقامت دائم کانادا بدانید

گرفتن اقامت دائم کانادا و مهاجرت به این کشور از راه‌های مختلف، دارای فراز و نشیب‌ بسیاری است که بهتر است برای هموار شدن این مسیر، به نکات زیر دقت کنید.

۱)    بررسی واجدالشرایط بودن برای برنامه(های) مهاجرتی

کانادا، برنامه‌های مهاجرتی بسیاری را در چند دسته کلی: تجاری، خانوادگی، پناهندگی و بشردوستانه ارائه می‌دهد. برخی از این برنامه‌ها، مبتنی بر امتیاز هستند؛ برخی نیاز به اسپانسر دارند؛ بعضی دیگر به طور مداوم باز هستند؛ در حالی که برخی دیگر این گونه نیست. پیش از این که وارد مسیر شوید، لازم است تا به خوبی مسیر درست را تشخیص دهید. از کارشناسان و مشاوران مهاجرتی ما در النورا برای پیدا کردن بهترین مسیر کمک بگیرید.

۲)    دریافت مشاوره و از یک کارشناس یا وکیل مهاجرت

سپری کردن مراحل مهاجرت به تنهایی، می‌تواند کمی دلهره‌آور باشد! بدون‌شک تکمیل درخواست و گرفتن اقامت دائم کانادا به تنهایی، امکان‌پذیر است؛ اما داشتن راهنمایی در این مسیر می‌تواند از اتلاف انرژی، هزینه و از همه مهم‌تر وقت جلوگیری کند. مشاوران، کارشناسان و وکلای مهاجرتی در این راستا، پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

۳)    جمع‌آوری اسناد و مدارک لازم پیش از درخواست

در طول درخواست برای اقامت دائم کانادا، ممکن است مدارک خاصی از شما خواسته شود که به دست آوردن برخی از آن‌ها مثل گرفتن گواهی عدم سوء‌پیشینه یا مدرک زبان، ممکن چندین ماه طول بکشد. در نتیجه، اگر منتظر بمانید تا به طور رسمی از شما خواسته شود تا این مدارک را ارائه دهید، ممکن است زمان و فرصت‌های خود را بی‌جهت از دست بدهید.

۴)    تکمیل درخواست اقامت دائم کانادا به صورت کامل و دقیق

دقت داشته باشید که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) از شما انتظار دارد که فرم‌های درخواست را به صورت دقیق و کامل پُر کرده و مدارک لازم را به این سازمان ارائه دهید. چنانچه برخی اسناد، طبق درخواست ارائه نشده باشند، لازم است تا مواردی به صورت توضیح‌نامه، در کنار برخی اسناد پشتیبانی، در صورت وجود ارائه شود.

گاهی ممکن است برخی از درخواست‌های اخذ اقامت دائم کانادا، به تأخیر بیافتد ‌یا حتی رد شود؛ نه به این دلیل که متقاضی واجد شرایط نبوده، بلکه به این دلیل که متقاضی دستورالعمل‌ها را به درستی نخوانده و فرایند درخواست را به طور دقیق کامل نکرده است. برای کاهش این خطر، لازم است همه موارد چندین بار بررسی شود.

۵)    بررسی ددلاین‌ درخواست‌ها و تاریخ انقضا مدارک

پیش از درخواست بهتر است به آخرین مهلت برنامه یا برنامه‌هایی که در نظر دارید، دقت کنید. همچنین لازم است تا تاریخ انقضای برخی مدارک نیز مورد بررسی قرار گیرد. بعضی از این مدارک عبارت‌اند از:

مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم کانادا
گذرنامه
مجوز کار/مجوز تحصیل
گواهی عدم سوء پیشینه
اظهارنامه‌های بانکی
نتایج آزمون زبان
دعوتنامه‌ها یا درخواست‌ها
گواهی سلامت پزشکی

۶)    عدم ایجاد وقفه در زمان

اداره مهاجرت کانادا ممکن است بخواهد بداند کجا بوده‌اید، چرا آنجا بوده‌اید و چه زمانی به آنجا رفته‌اید. همچنین ممکن است مجبور شوید یک تاریخچه شغلی و تحصیلی دقیق ارائه دهید. احتمالاً وقفه‌های ایجاد شده در زمان، بسیار مورد توجه افسر کنسولگری قرار می‌گیرند و احتمالاً باید پاسخگوی علت آن باشید. به طور کلی، وقفه‌های ایجاد شده ممکن است درخواست شما را به تأخیر بیندازند؛ یا مانع از تکمیل انجام آن شود. پیش از انجام مصاحبه، بهتر است یک جدول زمانی بدون هیچ شکاف زمانی ایجاد کنید و تمام فعالیت‌های خود را با ذکر سند و مدرک درج کنید.

۷)    اعلام هرگونه تغییر در شرایط شما به اداره مهاجرت کانادا

تصویری از یه خانواده به همراه پرچم کانادا برای عنوان    اعلام هرگونه تغییر در شرایط شما به اداره مهاجرت کانادا انتخاب شده است.
در سال های گذشته کانادا تغییرات و اصلاحات زیادی را در راستای منافع اقتصادی و مهاجرتی خود اعمال کرده است

آیا پس از ارسال درخواست به اداره مهاجرت کانادا، عضو جدیدی به خانواده شما اضافه شده است؟ برای مثال، فرزند تازه‌متولد شده‌ای دارید یا اخیراً ازدواج کرده‌اید. آیا می‌خواهید این شخص شما را در کانادا همراهی کند؟ اگر چنین است، مهم است که مراحل لازم را بر اساس شرایط مد نظر IRCC پیش ببرید.

آیا آدرس خود را تغییر داده‌اید؟ سطح تحصیلات بالاتر را گذرانده‌اید؟ طلاق گرفته یا جدا شده‌اید؟ اگر پاسخ مثبت است، اطلاعات به‌روز را در اختیار IRCC قرار دهید؛ زیرا درخواست شما در حال پردازش و فرایند مهاجرتتان درحال کامل شدن است.

*شما می‌توانید با استفاده از فرم آنلاین IRCC، تغییر شرایط خود را به اطلاع اداره مهاجرت کانادا برسانید.

۸)    حذف دروغ هنگام پیگیری اقامت دائم کانادا

بدانید و آگاه باشید که دروغ گفتن در فرایند گرفتن اقامت دائم کانادا، می‌تواند شانس شما را تا حد زیادی کم کند و در بیشتر موارد آن را از بین ببرد. دروغ گفتن در درخواست مهاجرت و به خصوص اخذ اقامت دائم کانادا ممکن است عواقب جنایی و محدودیت‌های جدی برایتان داشته باشد.

برای مثال، اگر مشخص شود که متقاضی اکسپرس‌انتری، اطلاعات نادرست را برای ورود به سیستم اکسپرس‌انتری ارائه کرده است، می‌تواند به مدت پنج سال از ورود مجدد به این سیستم یا حتی ورود به کانادا منع شود. بنابراین، ارائه اطلاعات دقیق و صحیح از همان ابتدا بسیار حیاتی است.

کلام آخر

اگر فکر می‌کنید که پیمودن مسیر مهاجرت به تنهایی برایتان دشوار است یا زمان کافی برای بررسی شرایط را ندارید و نمی‌خواهید ریسک طی کردن این مسیر را به تنهایی به دوش بکشید، می‌توانید با کارشناسان ما وقت مشاوره رایگان رزرو کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقامت دائم کانادا و سایر موارد می‌توانید به دسته محتواهای مهاجرت به کانادا مراجعه کنید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید