مقدمه‌ی دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

هم دانشجویان اتحادیه اروپا و هم دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، قبل از تحصیل در ایتالیا باید برای أخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید؛ برای این کار لازم است تا برای أخذ ویزای بلند مدت نوع D اقدام نمایید. این نوع ویزا برای افرادی است که قصد دارند بیش از سه ماه در این کشور بمانند. این دسته از افراد باید حدود سه ماه قبل از ورود به ایتالیا برای ویزای دانشجویی ایتالیا اقدام کنند.

در ادامه به چگونگی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، مدارک لازم برای ویزا ایتالیا و تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی ایتالیا پرداخته می‌شود.

ویدیو ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزا تحصیلی ایتالیا را در قالب یک فایل ویدیویی، ببینید.

پادکست ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را در قالب یک فایل صوتی، گوش دهید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

 1. گرفتن پذیرش از سوی یک دانشگاه (با در نظر گرفتن هزینه‌های لازم)
 2. درخواست وقت از ویزا متریک و آماده‌سازی مدارک در زمان مقرر (سری به بخش درخواست وقت در سایت Visa Metric بزنید.)
 3. ارائه مدارک به ویزا متریک در وقت مقرر (مدارک خواسته شده را به صورت حضوری به این شرکت ارائه کنید و هزینه‌های لازم را بپردازید.)
 4. منتظر نتیجه باشید. (نتیجه ویزا را به صورت کتبی دریافت خواهید کرد.)
 5. درخواست اجازه اقامت (در عرض هشت روز پس از ورود به ایتالیا، باید برای اجازه اقامت خود در نزدیکترین شهر Questura – نوعی ایستگاه پلیس درخواست دهید. دانشجویان اتحادیه اروپا نیز باید این مرحله را ظرف مدت ۲۰ روز پس از ورود به کشور تکمیل کنند.)
 6. دریافت مجوز (صدور مجوز شما ممکن است چند ماه طول بکشد، بنابراین در این مدت یک سند موقت برای شما صادر ‌می‌شود.)

گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا

برخی از مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا در زیر آورده شده است:

عکس رنگی جدید در ابعاد استاندارد پاسپورت
پاسپورت معتبر (تاریخ انقضاء باید سه ماه بیشتر از ویزای درخواستی باشد.)
 نامه پذیرش دانشگاه در ایتالیا
گردش سه ماهه بانکی
تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا
بیمه درمانی

زمان رسیدگی به ویزای تحصیلی ایتالیا

پردازش درخواست ویزای شما معمولاًً بین یک تا سه هفته طول می‌کشد، با این حال، باید سعی کنید مصاحبه ویزای خود را از حدود شش هفته قبل برنامه ریزی کنید.

این بدان معناست که شما باید دو یا سه ماه قبل از تاریخ سفر خود روند را شروع کنید.

کار دانشجویی در ایتالیا

شما معمولاً می‌توانید تا ۲۰ ساعت در هفته با مجوز اقامت دانشجویی در ایتالیا کار کنید؛با این حال، کارفرمای شما باید یک مجوز کار برای شما تنظیم کند؛ که ممکن است دو ماه زمان ببرد تا رسیدگی شود. برای اینکه در این کشور کار پیدا کنید؛ باید زبان ایتالیایی را به خوبی صحبت کنید.

اگر درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا شما رد شد چه باید کرد؟

دریافت نامه رد درخواست ویزا (ریجکت شدن) می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما لزوماً به معنای پایان برنامه‌های شما برای تحصیل در ایتالیا نیست.

دلیل رد شدن باید در نامه قید شود؛ اگر مشکلی است که به راحتی قابل رفع است، مانند: یک فرم ناقص، باید یک درخواست جدید ارسال کنید و مطمئن شوید که همه چیز  به درستی پیش می‌رود.

دلایل رایج برای رد درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا عبارتند از:

 • عدم وجود مدرک تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا
 • فرم درخواست ناقص
 • اسناد ناقص یا جعلی
 • قصد بازگشت به خانه پس از فارغ التحصیلی مشخص نیست
 • بیمه مسافرتی نامعتبر

اگر با درخواست ویزای شما موافقت نشد و شما به این موضوع اعتراض دارید، می‌توانید درخواست تجدید نظر کنید ؛ شما باید این را به صورت کتبی ارسال کنید و به وضوح توضیح دهید که چرا فکر می کنید درخواست شما به اشتباه رد شده است و هر مدرکی را که دارید ارائه دهید.

چگونه برای ویزا تحصیلی ایتالیا اقدام کنیم؟

همانطور که قبل‌تر گفته شد ؛ برای دریافت ویزا و سایر مجوز‌های خود باید به ویزا متریک (Visa Metric) مراجعه کنیم. آدرس ویزا متریک را با کلیک روی آن، روی گوگل مپ ببینید. انواع برنامه‌های تحصیلی به شرح زیر خواهد بود:

برنامه‌های کوتاه مدت

این برنامه‌ها کمتر از ۹۰ روز طول می‌کشد ؛ برنامه‌های تحصیلی کوتاه مدت: لازم به ذکر است افراد مقیم اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند.

برنامه‌های تحصیلات تکمیلی (بلند مدت)

اگر متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکتری هستید، باید ویزای تحصیلی دریافت کنید که می‌توانید از طریق ویزا متریک در کشور خود اقدام کنید.

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزا تحصیلی ایتالیا، یک ویزای نوع D است ؛ این ویزا به دانشجویان کشورهای non-EU (کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند) که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در ایتالیا را دارند اعطا می شود. هنگامی که برای ویزای دانشجویی ایتالیا درخواست می‌کنید، مدارک متعددی برای پشتیبانی از درخواست خود باید ارائه دهید. قبل از هر چیز، شما باید چند مدرک مهم را داشته باشید، که مهمترین آن داشتن پذیرش از دانشگاهی در کشور ایتالیا است.

سایر مدارک برای درخواست ویزای دانشجویی عبارتند از:

مدارک برای درخواست ویزای دانشجویی
فرم کامل درخواست ویزا با امضای خود
یک عکس به اندازه پاسپورت
پاسپورت معتبر برای کل اقامت شما در ایتالیا
دو صفحه خالی در پاسپورت شما
تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا
گردش سه ماهه حساب بانکی
تأیید سکونت
بلیط برگشت به خانه
گواهی بیمه درمانی

برخی دیگر از مدارک برای دریافت ویزای دانشجویی به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر، با حداقل دو صفحه ویزا خالی و حداقل سه ماه پس از تاریخ پایان برنامه تحصیلی شما معتبر باشد.
 • نامه پذیرش از موسسه شما در ایتالیا
 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • یک کپی از برنامه سفر شما به ایتالیا
 • اثبات عدم سوء پیشینه کیفری
 • مدرک مهارت زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بسته به زبان برنامه تحصیلی شما)
 • اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا (بین ۴۵۰ تا ۵۱۵ یورو ماهانه)
 • مدرک داشتن محل اقامت در ایتالیا
 • گواهی بیمه درمانی کافی
 • اثبات اینکه هزینه درخواست مربوطه را پرداخت کرده‌اید.

زمان رسیدگی به ویزای دانشجویی ایتالیا

در این تصویر قسمتی از کیبورد که یکی از کلیدهای آن به شکل پرچم ایتالیا است برای عنوان زمان رسیدگی به ویزای دانشجویی ایتالیا انتخاب شده است.
دولت ایتالیا با اعطای بورسیه تحصیلی در ایتالیا به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا را کاهش دهند.

 

ویزای دانشجویی ایتالیا بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید و زمانی از سال که درخواست خود را ارسال می‌کنید می‌تواند از یک تا سه هفته طول بکشد. با این حال، برای اطمینان، برنامه‌ریزی کنید تا حدود شش هفته قبل مصاحبه ویزای خود را داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که بلافاصله پس از دریافت پذیرش در برنامه خود، فرآیند ویزا را شروع کنید. شما اسناد زیادی را مدیریت خواهید کرد که در صورت گم شدن، جایگزینی آنها دشوار خواهد بود.

سعی کنید اسناد مهم خود را در یک فایل مرتب نگه دارید تا برای دسترسی آسان آن‌ها را در کنار هم داشته باشید ؛ روند گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا بسته به کشور شما ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد. برای پرس و جو بیشتر با سفارت در کشور خود تماس بگیرید.

اعتبار مجوز اقامت دانشجویی در ایتالیا

اگر تمام مدارک لازم را ارائه دهید و سفارت ایتالیا به این نتیجه برسد که شرایط دریافت ویزا را دارید، ویزای تحصیلی به شما تعلق می گیرد. هنگامی که این کار را انجام دادید، پس از پا گذاشتن به ایتالیا، باید برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام کنید.

مجوز اقامت دانشجویی در ایتالیا حداکثر یک سال معتبر است و با امکان تمدید برای مدت تحصیل شما در ایتالیا قابل تمدید است. با این حال، برای داشتن حق تمدید ویزای دانشجویی، باید همه امتحانات خود را هر ساله در دانشگاه خود بگذرانید.

آیا می توانم همزمان در ایتالیا کار و تحصیل کنم؟

یکی از بزرگترین مزایای ویزای دانشجویی ایتالیا، این است که شما می‌توانید به صورت پاره وقت حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و ۱۰۴۰ ساعت در سال کار کنید. برای این کار باید یک قرارداد کار امضا شده از یک کارفرما داشته باشید ؛ سپس باید یک کپی از این قرارداد برای درخواست مجوز کار در اداره مهاجرت محلی خود در ایتالیا استفاده کنید.

چه مدت می توانیم بدون ویزا در ایتالیا بمانیم؟

مدت مجاز اقامت در ایتالیا بدون ویزا به ملیت شما بستگی دارد و به شرح زیر:

 • اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EEA) می‌توانند تا ۹۰ روز در ایتالیا در یک دوره ۱۸۰ روزه بمانند.
 • دارندگان گذرنامه کشورهای معاف از ویزا ایتالیا می‌توانند تا ۹۰ روز در ایتالیا و سایر کشورهای شینگن در یک دوره شش ماهه بمانند.
 • اتباع استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، نیوزیلند، جمهوری کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا که مایل به اقامت طولانی تری در ایتالیا هستند، باید طی سه ماه پس از ورود به ایتالیا، از مقامات مربوطه ایتالیا اجازه اقامت دریافت کنند.
 • اتباع بقیه کشورهای معاف از ویزا ایتالیا که مایل به اقامت طولانی تری در ایتالیا هستند باید برای اقامت طولانی مدت از کشور محل اقامت خود برای ویزای ملی ایتالیا درخواست دهند.
 • اتباع کشورهایی که هنوز با ایتالیا و سایر اعضای شینگن موافقت نامه بدون ویزا امضا نکرده‌اند، باید قبل از رفتن به ایتالیا یا هر کشور دیگر عضو شینگن، ویزا دریافت کنند.

چگونه برای مجوز کار در ایتالیا اقدام کنیم؟

کتابی با تصویر پرچم ایتالیا به همراه کره زمین و مجسمه ای از مرکز تاریخی رم برای عنوان مجوز کار در ایتالیا انتخاب شده است.
کار در ایتالیا همواره مورد توجه بوده است و از دلایل این امر می توان به مناسب بودن حقوق و دستمزد در ایتالیا اشاره کرد.

اگر از اتحادیه اروپا هستید، اجازه دارید بدون نیاز به مجوز کار در ایتالیا کار کنید. با این حال، برنامه کاری شما نباید بیش از ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم باشد. اگر می‌خواهید تمام وقت کار کنید، فقط می‌توانید در تعطیلات بین ترم ها این کار را انجام دهید.

دانشجویان خارجی خارج از اتحادیه اروپا باید برای مجوز کار در یک اداره مهاجرت محلی در ایتالیا درخواست دهند. با این حال، ابتدا باید یک قرارداد کاری امضاء شده داشته باشید و یک نسخه از آن را به اداره مهاجرت ارائه دهید.

با یک شغل پاره وقت، می‌توانید پول کافی برای پرداخت شهریه خود به دست آورید. با این حال، به دست آوردن شغل دانشجویی چندان دشوار نیست، تنها باید ایتالیایی صحبت کنید. شما حتی می‌توانید فرصت‌های شغلی را در دانشگاه خود پیدا کنید و در طول سال تحصیلی به عنوان دستیار کتابخانه یا کارمند دفتر کار کنید.

کلام پایانی

زندگی دانشجویی در ایتالیا برای بسیاری از دانشجویان رویایی است که در سر می‌پرورانند ؛ برای تحقق این رویا، اگر قصد دارید همه چیز درباره ویزای تحصیلی را بدانید می‌توانید با ما به صورت رایگان مشاوره کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت النورا مراجعه فرمایید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره ویزای تحصیلی ایتالیا و فرآیند گام به گام آن و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

آیا تحصیل در ایتالیا رایگان هست؟

تنها در صورت دریافت بورسیه امکان تحصیل ارزان یا رایگان وجود دارد.

آیا تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

در بیشتر دانشگاه‌ها و رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز می توانید تحصیل کنید.

برترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل کدام مراکز هستند؟

دانشگاه های: بولونیا، میلان، پادوا، ساپینزا، تورین، پیزا، ترنتو و مدرسه بین المللی مطالعات پیشرفته از برترین مراکز تحصیلی این کشور هستند.