مقدمه‌ی بهترین دانشگاه‌های آلمان

آلمان این روزها در کنار سایر کشورهای اروپایی پذیرای بسیاری از دانشجویان است. ایرانیان زیادی برای تحصیل در رشته‌های مختلف به این کشور مهاجرت می‌کنند. شرایط تحصیل مناسب، دانشگاه‌های معتبر، هزینه تحصیل مناسب، اهمیت دادن به رشته‌های تحصیلی مختلف، فضای آکادمیک خوب و مناسب و جاذبه‌های این کشور همگی در تصمیم دانشجویان تاثیر زیادی دارد. یکی از نکات مهمی که در زمان مهاجرت به هر کشوری باید مورد بررسی قرار بگیرد، دانشگاه‌های آن کشور است. انتخاب دانشگاه را در اصل می‌توان یکی از مهم‌ترین چالش‌های دانشجویان قلمداد کرد، زیرا نوع و مدل دانشگاه می‌تواند در زندگی فرد تاثیر داشته باشد. نحوه‌ی پذیرش، اعطای بورسیه‌ی تحصیلی، هزینه‌های دانشگاه، شهریه و … همگی در این انتخاب دانشگاه بسیار مهم هستند. بیایید با هم با تعدادی از دانشگاه‌های آلمان آشنا شویم.

دانشگاه فرایبورگ آلمان (University of Freiburg)

فرایبورگ یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های آلمان است. این دانشگاه در سال ۱۴۵۷ در شهر فرایبورگ در جنوب غربی آلمان تاسیس شده است. این دانشگاه به دلیل متدهای آموزشی خاص، همواره مورد توجه دانشجویان است. ۲۳ برنده‌ی جایزه نوبل از محققان، مدرسان و دانشجویان این دانشگاه بوده‌اند. هایدگر و هانا آرنت از جمله‌ی این افراد هستند. این دانشگاه پذیرای دانشجویان رشته‌های مختلف است. برخی از مهم‌ترین این رشته‌ها عبارتند از: حقوق، پزشکی، اقتصاد، فلسفه، ریاضی و فیزیک، شیمی، داروسازی، علوم زمین، زیست‌شناسی، علوم جنگل و محیط زیست و انواع رشته‌های مهندسی.

این دانشگاه با دارا بودن این رشته‌ها و بودجه سالانه ۱۷۰ میلیون یورو، یکی از بهترین دانشگاه نه تنها در کشور آلمان بلکه در اروپا قلمداد می‌شود.

دانشگاه توبینگن آلمان (Eberhard Karls University of Tübingen)

این دانشگاه از سال ۱۴۷۷در شهر توبینگن در جنوب غربی آلمان تاسیس شده است. این دانشگاه از لحاظ تحقیقاتی بودن بسیار شهرت دارد. پژوهش و تحقیق در این دانشگاه بسیار با اهمیت است. هم رشته‌های فنی و هم علوم انسانی از این قابلیت بهره‌مند هستند. هرساله حدود ۲۳ هزار دانشجو که بیشتر آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند برای تحصیل در رشته‌های مختلف وارد این دانشگاه می‌شوند. از بین محققان و دانشجویان این دانشگاه تاکنون ۱۱ نفر برنده جایزه نوبل بوده‌اند. فردریش هگل، یوهانس کپلر و هورست کوهلر از جمله‌ی این افراد سرشناس هستند.

دانشگاه فنی درسدن آلمان (Dresden University of Technology)

این دانشگاه از جمله موسسات آلمانی در زمینه‌ی فناوری به شمار می‌آید. این دانشگاه دارای ۱۲۶ رشته‌ی تحصیلی است. این دانشگاه حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد دستاوردهای فنی بسیاری را در طول این سال‌ها به بشریت تقدیم کرده است. این دانشگاه ۱۴ دانشکده و ۱۲۴ رشته‌ی تحصیلی را داراست.

دانشگاه صنعتی برلین (Technische Universität Berlin)

این دانشگاه در شهر برلین قرار دارد و نخستین دانشگاه آلمانی است که از عنوان فنی در اسم خود استفاده کرد. این دانشگاه در سال ۱۷۷۰ تاسیس شد و دارای ۱۰ برنده جایزه نوبل است. تحصیل در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و آلمانی صورت می‌گیرد. حداقل نمره ۶ آیلتس و نمره ۴ آزمون DaF برای این دانشگاه الزامی است. سالانه بیش از ۲۶ هزار دانشجو در رشته‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی، هنر، فیزیک، مهندسی، اقتصاد، علوم کامپیوتری و علوم زیستی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند. این دانشگاه جایگاه هشتم در بین بهترین دانشگاه‌های آلمان را داراست.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره بهترین دانشگاه‌‌های آلمان و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

کدام دانشگاه آلمانی بیشترین دانشجوی بین المللی را دارد؟

دانشگاه فنی مونیخ که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های اروپا شناخته می شود.

آیا دانشگاه در آلمان رایگان است؟

دانشگاه های دولتی آلمان برای دانشجویان از هر جای دنیا رایگان است.

آیا دانشجویان می توانند در آلمان کار کنند؟

دانشجویان خارج از کشور نیز می توانند در کنار تحصیل در آلمان کار کنند.