مقدمه

هند کشوری پرجمعیت در جنوب آسیا است. این کشور به واسطه تنوع فرهنگ‌ها و مذاهب و مردمان گوناگون از هر جهت شهرت دارد. با رشد چشم‌گیر جمعیت در این کشور، بحث آموزش و تحصیل نیز در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای را در این کشور تجربه کرده است. در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های آموزشی پس از کشور چین و ایالات متحده در کشور هند پا برجاست. این کشور به خصوص در زمینه مهندسی و فناوری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. برای افرادی که در آسیا و به خصوص کشور عزیز ما ایران زندگی می‌کنند، کشور هند می‌تواند مقصد خوبی برای تحصیل باشد. در ادامه با روند پذیرش در دانشگاه‌های هند آشنا خواهیم شد.

کمی بیشتر درباره هند

بیشتر رشته‌هایی که برای تحصیل آنها به هند مهاجرت می‌شود عبارتنداز رشته‌های مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم پزشکی. زیرا هند در این رشته‌ها پشتوانه علمی بسیار بالایی دارد. از بهترین دانشگاه‌های هند می‌توان به دانشگاه دهلی، کلکته، بمبئی و بنارس اشاره کرد. وزارت علوم ایران در مجموع ۵۵ دانشگاه این کشور را مورد تایید قرار داده است. باید در نظر داشته باشید که کشور هند برای دانشجویان ویزای کاری صادر نمی‌کند. آن‌ هم به دلیل آنکه بخش زیادی از جمعیت هند بی‌کار هستند و شغلی ندارند. پس اعطای چنین امتیازی به دانشجویان به نفع این کشور نیست. تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز انجام می‌شود و نیازی ندارد شما به زبان‌های دیگری مسلط باشید.

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در این مقطع به مدت ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد و تدریس به زبان انگلیسی است. فرد متقاضی باید مدرک پیش دانشگاهی خود که ترجیحا معدل بالای ۱۳ را داشته باشد برای دانشگاه‌های مورد نظر خود ارسال کند. هزینه تحصیل برای رشته‌های انسانی حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار است. این رقم برای رشته‌های فنی و مهندسی و مدیریت به ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ نیز می‌رسد. در این دوره به شما خوابگاه تعلق می‌گیرد. اما در مقطع کارشناسی این کشور شما را بورسیه تحصیلی نخواهد کرد. همچنین شما می‌توانید قبل از شروع دانشگاه یک یا دو ترم در کلاس‌های زبان این کشور شرکت کنید. زمان اول برای ورود به دانشگاه در ماه سپتامبر (شهریور)، و نوبت دوم آن در ژانویه (دی) است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور به مدت ۱ تا ۲ سال و به زبان انگلیسی است. موارد لازم برای این مقطع مدرک لیسانس ترجیحا با معدل بالای ۱۴ و نمره آیلتس حداقل ۵ است. البته می‌توان دوره‌های آمادگی برای زبان انگلیسی را در این کشور نیز گذراند. هزینه تحصیل برای رشته‌های علوم انسانی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو و برای رشته‌های مهندسی و مدیریت ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است. البته باید در نظر داشت هزینه شهریه دانشگاه‌هایی که برای آن‌ها درخواست ارسال می‌کنید با توجه به رشته تحصیلی ما می‌تواند متفاوت باشد.

تحصیل در مقطع دکتری

متقاضیان این مقطع باید مدرک کارشناسی ارشد ا معدل بالای ۱۵ و مدرک زبان آیلتس ۵ باشند. دوره تحصیلی این مقطع بین ۴ تا ۵ سال است که به زبان انگلیسی نیز تدریس صورت می‌گیرد. هزینه تحصیل برای رشته‌های علوم انسانی بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار است. این مبلغ برای رشته‌های مهندسی و مدیریت به ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار می‌رسد. در این مقطع امکان دریافت خوابگاه و بورسیه شدن نیز وجود دارد. در این مقطع یک برنامه ۳ تا ۵ سال برای دانشجو در نظر گرفته می‌شود که پس از انتخاب موضوع باید در این مدت زمان تحقیقات تکمیلی و پایان نامه خود را ارائه کند.

مزایای تحصیل و زندگی در هند

هند کشوری از با فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف که در دموکراسی کامل کنار هم زندگی می‌کنند. هزینه زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپا و حتی آسیا کم‌تر است. تحصیل در این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی است و نیازی نیست شما زبان این کشور را بیاموزید. در این کشور پایایی شرایط اقتصادی و سیاسی همواره دیده می‌شود و نیازهای اقتصادی شما به راحتی رفع می‌شود و برای زندگی به هزینه زیادی نیاز ندارید.