مقدمه

پرتغال کشوری است که در جنوب غربی اروپا، در همسایگی اسپانیا قرار دارد. پایتخت آن لیسبون است و مردم این کشور به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند. پرتغال جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر دارد. این کشور نیز مانند اسپانیا به دلیل دارا بودن ستاره‌های فوتبالی همواره شهرت دارد. جاذبه‌های طبیعی این کشور سالانه مهمانان زیادی را به سمت خود فرا می‌خواند. اما ناگفته نماند بخشی از جمعیت این کشور را مهاجرینی تشکیل می‌دهند که به قصد تحصیل، کار و یا هر دلیل دیگری این کشور را برای ادامه زندگی خود انتخاب کرده‌اند. در این نوشته قصد داریم یکی از راه‌های مهاجرتی به کشور پرتغال که کم ریسک‌تر از سایر روش‌هاست، یعنی مهاجرت از طریق تمکن مالی را به شما معرفی کنیم.

 

اقامت تمکن مالی پرتغال چگونه است؟

یکی از روش‌های اقامت در کشور پرتغال اقامت از طریق تمکن مالی است. به این نوع اقامت، اقامت بازنشستگی نیز می‌گویند. در این روش متقاضی باید به کشور مقصد اثبات کند به قدری تمکن مالی دارد که بتواند از پس زندگی خود و همراهان‌اش در کشور بربیاید. این نوع اقامت محدودیت سنی ندارد. گرچه این نوع اقامت به کشور مقصد اعلام می‌کند که شما نیاز مالی ندارید و در اصل فردی متمول هستید، اما کشور پرتغال از شما انتظار پرداخت مالیات این کشور را ندارد. یکی از امتیازات کشور پرتغال نسبت به سایر کشورهای اروپایی در این نوع اقامت، این است که شما بعد از دریافت اقامت پرتغال و سکونت در آن می‌توانید به کار مشغول شوید و اجازه استخدام شدن را دارید. در حالی که در بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر اسپانیا این امکان به شما تعلق نخواهد گرفت. زیرا آن‌ها معتقدند شما از نظر مالی هیچ نیازی به کار کردن ندارید و با تمکن مالی خود قصد مهاجرت داشته‌اید. شما باید بتوانید درآمد ماهیانه خود را به کشور پرتغال ثابت کنید. شما به کمک روش‌های زیر می‌توانید اثبات کنید که دارایی شما مناسب این نوع مهاجرت است.

۱- سود حاصل از سپرده بانکی: متقاضی باید مبلغی حدود ۱۰ هزار یورو را به عنوان سپرده بانکی به سفارت پرتغال ارائه دهد. اگر این فرد متاهل باشد، حدود ۶ هزار یورو دیگر به مبلغ قبلی اضافه خواهد شد.
۲- سود حاصل از سهام بورس
۳- اجاره نامه و سند ملکی
۴- حقوق بازنشستگی

 

میزان درآمد ماهانه

برای این‌که ثابت کنید تمکن مالی برای مهاجرت به پرتغال را دارید باید به ازای فرد درخواست کننده مهاجرت و همراهانش ماهانه درآمدی داشته باشید. فرد متقاضی باید نشان دهد ۹۰۰۰ یورو، همسرش ۴۵۰۰ یورو و به ازای هریک از فرزندان زیر ۱۸ سال ۳۰۰۰ یورو درآمد سالانه دارد. این درآمد به کشور پرتغال این اطمینان را می‌دهد که مهاجران توانایی امرار معاش در کشور را دارند.

 

مدارک لازم

فردی که قصد مهاجرت به پرتغال به این شیوه را دارد ابتدا باید یک حساب بانکی در این کشور ایجاد کند. سپس ملکی را در پرتغال خریداری و یا اجاره کند. سپس این مدارک را به سفارت پرتغال در ایران تحویل دهد. در صورت موافقت با خواسته شما، اگر از طریق بازنشستگی اقدام کرده باشید، یک ویزای ۴ ماهه با قابلیت دوبار ورود به پرتغال به شما اهدا می‌گردد. در این بازه باید وارد کشور پرتغال شوید و جهت دریافت اقامت یک ساله اقدام کنید. اگر ضوابط این نوع مهاجرت را به درستی رعایت کنید، پس از یک سال می‌توانید برای دو دوره ۲ ساله ویزای خود را تمدید کنید. پس از به پایان رسیدن مجموع این ۵ سال، شما می‌توانید برای دریافت اقامت دائم در کشور پرتغال اقدام کنید.

 

مزایای اخذ ویزای پرتغال با تمکن مالی

باید در نظر داشت باوجود این‌که این روش برای مهاجرت از سایر روش‌‌‌ها هزینه بیشتری را به همراه دارد، اما مزایایی دارد که بسیاری از افراد به دلیل آن تمایل زیادی به گرفتن اقامت پرتغال را دارند. از آن جمله می‌توان به تحصیل فرزندان، برخورداری از بیمه، برخورداری از حقوق کامل شهروندی، مدت زمان کوتاه صدور ویزا، سفر بدون نیاز به ویزا به تمامی کشورهای عضو شینگن، اخذ اقامت دائم بعد از ۵ سال و دریافت پاسپورت بعد از ۶ یا ۷ سال اشاره کرد.
اگر قصد مهاجرت به کشور پرتغال از طریق تمکن مالی را دارید، برای کسب اطلاعات و مشاوره بیشتر با ما در ارتباط باشید.