مقدمه

تمکن مالی فرانسه؛ حتی در حین خواندن هم این کلمات قلمبه و سلمبه به نظر می‌رسند. در این مطلب کار شما را بابت فهمیدن این موضوع راحت می‌کنیم. فرانسه کشوری در اروپای غربی است که سواحلی در اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه دارد. ما ایرانیان، همواره فرانسه را یکی از مقاصد اصلی برای مهاجرت مورد نظر قرار می‌دهیم. رو‌ش‌های مختلفی برای دریافت اقامت این کشور وجود دارد. اقامت تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری از جمله آن‌ها است. یکی از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن به این کشور رویایی مهاجرت کرد، دریافت اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی (اقامت تمکن مالی فرانسه) است. همانطور که گفته شد، اقامت این کشور را می‌توان از روش‌های مختلفی کسب کرد، در این مقاله قرار است درباره اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه صحبت شود. مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید تا با این روش آشنا شوید.

همه چیز در یک نگاه

قبل از اینکه بخواهیم با جزئیات درباره اقامت تمکن مالی فرانسه صحبت کنیم، بهتر است نگاهی کلی به مسیر داشته باشیم. اطلاعات مربوط به اقامت تمکن مالی فرانسه را در قالب یک ویدیو و یک فایل صوتی با شما مرور می‌کنیم و در ادامه نیز همه چیز را به رشته تحریر در می‌آوریم.

اقامت تمکن مالی فرانسه در قالب یک فایل ویدیویی:

 

اقامت تمکن مالی فرانسه در قالب یک فایل صوتی:

 

حال اقامت تمکن مالی فرانسه را کامل‌تر و جامع‌تر با یکدیگر بررسی می‌کنیم. اگر سن ما ۳۰ یا ۳۰ سال به بالا است؛ در دو الی سه سال اخیر دو ویزا از حوزه شینگن و یا تنها یکبار ویزا از کشور فرانسه دریافت کردیم؛ توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی را در کشور فرانسه داریم؛ دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه برای ما بسیار مناسب است. مدارک شناسایی، گواهی عدم سوء‌ پیشینه، سند‌های ملکی و سپرده‌های بانکی مدارک لازم برای دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه هستند. تنها کافی است مدارک مورد نیاز را فراهم کنیم. اندکی بعد، ویزای تایپ D یا همان ویزای اقامت تمکن مالی فرانسه را دریافت خواهیم کرد. جالب است بدانیم هنگامی که مراحل أخذ ویزا طی می‌شود، به هیچ وجه نیازی به حضور در کشور فرانسه نیست.

بعد از أخذ اقامت، ۳ ماه زمان داریم تا وارد کشور فرانسه شویم و محل اقامت خود را تعیین کنیم. از همین رو باید یک خانه بخریم و یا محلی را برای ادامه زندگی اجاره کنیم. در ادامه مسیر، بیمه نامه‌ای را که در ایران دریافت کردیم، به همراه اجاره نامه یا سند مالکیت، به اداره اقامت و مهاجرت فرانسه (OFII) تحویل می‌دهیم. در نهایت، یک نامه به ما داده می‌شود که نشان‌‌دهنده اجازه اقامت به مدت یک سال، در کشور فرانسه است. در پایان سال اول، برای تمدید اقامت تمکن مالی فرانسه، باید مدارک لازم را دوباره به اداره اقامت و مهاجرتی فرانسه نشان دهیم.

توجه داشته باشیم، دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه از این طریق به این معنا است که ما توانایی مالی برای ادامه زندگی در کشور فرانسه را داریم. به عبارتی نیازی نداریم تا برای گذران زندگی، شغلی در این کشور داشته باشیم. اما با این حال می‌توانیم شرکتی را در فرانسه، با مدیر عاملی فرانسوی، راه‌اندازی کنیم. دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه، تمام امتیازهای یک شهروند فرانسوی، از جمله: بیمه‌های سلامتی، تحصیل رایگان فرزندان و… را به ما می‌دهد. تنها کاری که نمی‌توانیم انجام دهیم، شرکت در انتخابات و حق رأی است. چنانچه فرزند بالای ۳ سال داشته باشیم، باید به دنبال راه دیگری برای دریافت اقامت آن‌ها باشیم. برای حل این مشکل، راه‌حل‌هایی وجود دارد. کافی است تا با ما در النورا، به صورت رایگان مشاوره کنید.

پس اکنون می‌توانیم بگوییم که یکی از راه‌های دریافت اقامت فرانسه،‌ نشان دادن تمکن مالی کافی است. به عبارتی باید به سفارت ثابت کنیم توانایی مالی لازم را داریم تا بتوانیم هزینه‌های خود در کشور فرانسه را تأمین کنیم. بهتر است بدانیم که یکی دیگر از عناوین این اقامت، اقامت فرانسه از طریق خود حمایتی است. در ادامه به بررسی کشور فرانسه خواهیم پرداخت و بعد از آن باز هم به تفضیل اقامت تمکن مالی فرانسه را بررسی خواهیم کرد.

زندگی در فرانسه

رویای بسیاری از افراد این است که نگاهی به مناظر مسحور کننده فرانسه بیندازند، طعم شگفتی‌های غذایی آن را بچشند و زندگی مشهور فرانسوی را تجربه کنند. اما اگر تصمیم به زندگی واقعی در فرانسه داشتید چطور؟ اصلا آسان نیست که تصمیم بگیرید با نقل مکان به کشوری دیگر، سبک زندگی خود تغییر دهید. اما پس از مطالعه ادامه مقاله، اطلاعاتی کسب خواهید کرد که در تصمیم‌گیری شما بسیار کمک‌کننده خواهد بود. اگر در فکر مهاجرت به فرانسه هستید و نمی‌دانید که این تصمیم خود را نهایی کنید یا خیر، ادامه مقاله را بخوانید و تصمیم بگیرید که آیا در سرزمین “joie de vivre” زندگی خواهید کرد یا خیر!

چرا فرانسه؟

فرانسه مقصد مناسبی برای مهاجران است؛ زیرا چیزهای زیادی برای ارائه به آن‌ها دارد. سبک زندگی فرانسوی‌ها نسبتاً کندتر و آرام‌تر است. قوانین کار، کار کردن را بسیار قابل تحمل می‌کند و ساعات کاری در هفته را مجموعا به ۳۵ ساعت محدود می‌کند. چنین قانونی وقت آزاد قابل توجهی را برای شما فراهم می‌کند. بر این اساس می‌توانید از مزایای بی‌شمار زندگی در فرانسه لذت ببرید. اما آیا این همه چیزی است که پس از اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه در انتظار شماست؟ قطعاً خیر! بیایید عمیق‌تر کاوش کنیم.

مزایا و معایب زندگی در فرانسه

یکی از کارآمدترین راه‌ها برای تصمیم‌گیری صحیح و آسان، تهیه فهرستی از مزایا و معایب است. لیست مزایا و معایب زندگی در فرانسه، تقدیم به شما:

مزایای زندگی در فرانسه

برخی از مزایای زندگی در کشور فرانسه:

 • بهترین غذاهای دنیا حمل و نقل عمومی پیشرفته
  نوشیدنی عالی مراقبت‌های بهداشتی عالی
  مناظر زیبا امنیت شغلی
  تعادل خوب کار و زندگی میراث هنری و فرهنگی عالی
  تعطیلات طولانی، زیاد و با حقوق یک تاریخچه جذاب
  گزینه‌های متنوع در مسکن معماری درخشان
  یک زندگی آرام هوای عالی

معایب زندگی در فرانسه

برخی از معایب زندگی در کشور فرانسه:

 • هزینه‌های بالای زندگی کمبود شغل
  قدیمی بودن خانه‌ها مالیات بالای مسکن
  مالیات‌های بالا اعتصابات خیلی زیاد
  بوروکراسی پیچیده همه جا یکشنبه‌ها تعطیل است (به جز موزه‌ها)
  سخت بودن یادگیری زبان فرانسه

بهترین شهر‌ها برای زندگی در فرانسه

برای اینکه تصمیم بگیرید پس از اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه، بهترین شهر برای زندگی شما در این کشور کجاست، بسیار مهم است که خوب بدانید از زندگی جدید خود چه انتظاری دارید. اگر می‌خواهید اوقات فراغت خود را با فعالیت‌های فرهنگی و رویدادهای هنری پر کنید، شهرهای بزرگ برای شما مناسب‌تر هستند. همچنین اگر می‌خواهید در پایان ساعت کاری از مناظر زیبا همراه با یک لیوان نوشیدنی خوب و آرامش موجود در محیط لذت ببرید، احتمالاً بهتر است شهرهای کوچک‌تر را انتخاب کنید.

پاریس (Paris)

اگر بگوییم پاریس رمانتیک ترین شهر دنیاست، اغراق نمی‌کنیم. پاریس با یک معماری نوستالژیک و شگفت‌انگیز، نوشیدنی ارزان قیمت و چراغ‌هایی که هرگز خاموش نمی‌شوند، روح شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این حال، رمانتیک بودن تنها مزیت پاریس نیست. این شهر با موقعیت جغرافیایی خود نسبت به شهرهای بزرگ دیگر کشورهای اروپایی، مکان بسیار خوبی زندگی افرادی است که زیاد سفر می‌کنند.
مزیت دیگر زندگی در پایتخت این است که وسیع‌ترین فرصت‌های شغلی و بهترین امکانات تحصیلی را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، هیچگاه لیست کارهایی که باید در اوقات فراغت خود انجام دهید خالی نخواهد شد. شهر مظهر خود فرهنگ فرانسه است. یک دقیقه در پاریس بدون یک رویداد فرهنگی نمی‌گذرد. پاریس فقط درباره به برج ایفل نیست. باله‌ها، اپراها، کنسرت‌ها، نمایش‌ها و نمایشگاه‌های زیادی وجود دارد و هر زمان که هوس چنین فعالیتی کردید، در دسترس‌تان خواهد بود.

پاریس رمانتیک ترین شهر دنیاست
پاریس رمانتیک ترین شهر دنیاست

هزینه زندگی در پاریس خیلی پایین نیست؛ صادقانه بگوییم که پایتخت فرانسه یکی از گران‌ترین شهرهای جهان است. هزینه‌های ماهیانه زندگی در پاریس به صورت تخمینی حدود ۲۲۰۰ یورو با احتساب اجاره یک آپارتمان تک خوابه خواهد بود. ممکن است این مبلغ کمی زیاد به نظر برسد، اما کیفیت زندگی بیش از حد خواهد بود. بسیاری از مهاجران امروز می‌گویند زندگی در پاریس، ارزش این هزینه را دارد.

مارسی (Marseille)

مارسی که قدیمی‌ترین و دومین شهر بزرگ فرانسه است، یکی دیگر از مقصدهای مورد علاقه مهاجران از سراسر جهان است. این شهر بندری، پایتخت منطقه پروانس-آلپ-ریویرا فرانسه بوده و دارای بافت چند فرهنگی و اقتصاد توسعه یافته است. از این رو، در مقایسه با شهرهای همسایه، فرصت‌های شغلی متنوع‌تری را ارائه می‌دهد. فرودگاه مارسی که از آنجا می‌توانید به مقاصد مختلف پرواز داشته باشید، تنها ۲۷ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و سومین فرودگاه بزرگ در کشور است. بنابراین، حمل و نقل هوایی از مارسی گزینه خوبی برای سفر است.
مارسی با بافت تاریخی و زیبایی‌های طبیعی خود مانند پارک ملی دکالانکس، طعم خوبی از جنوب فرانسه را به ساکنان ارائه می‌دهد.

لیون (Lyon)

در این مقاله به اندازه کافی از پاریس تعریف کردیم. اکنون وقت آن است که در مورد لیون صحبت کنیم؛ شهری بسیار ارزان‌تر اما به همان اندازه جذاب. اول و مهمتر از همه، لیون شهر مناسبی برای زندگی عاشقان غذا است. زیرا پایتخت غذای فرانسه به شمار می‌رود. همچنین، این شهر یک مقصد عالی برای کسانی است که ذوق تاریخ دارند؛ زیرا لیون پایتخت مقاومت فرانسه در طول جنگ جهانی دوم بوده است.
در لیون، هزینه‌های زندگی به مقدار قابل توجهی کمتر از پاریس است که آن را جایگزین بهتری می‌کند؛ زیرا اگر پس از اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه، این شهر را برای زندگی انتخاب کنید، هنگام چیدن سنگ‌بنای زندگی جدید فرانسوی‌تان شما را از نظر اقتصادی دچار مشکل نمی‌کند. مهم‌تر از آن، لیون دارای طبیعت شگفت‌انگیزی با پارک‌های بزرگ، حومه بسیار زیبا، دریاچه‌ها و رودخانه‌های مختلف است. به طور خلاصه، این شهر برای خوب غذا خوردن، خوب مسافرت رفتن و خوب استراحت کردن عالیست.

شهرهای کوچک

اگر به دنبال یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه هستید، احتمالاً شهرهای کوچک را به شهرهای بزرگی که در بالا ذکر کردیم ترجیح دهید. به عنوان مثال، خوان-لس-پینز (Juan Les Pins) در ریویرا (Riviera)، یک مقصد عالی برای ساحل‌دوستان است. اگر به موسیقی Jazz علاقه دارید، آن‌جا را بیشتر هم دوست خواهید داشت. زیرا یک جشنواره بزرگ وجود دارد که سالانه در آن‌جا برگزار می‌شود.
از طرف دیگر انسی (Annecy) مکان مناسب‌تر برای نقل مکان افرادی است که کوه را به ساحل ترجیح می‌دهند. انسی که در همسایگی با سوئیس قرار دارد، با مناظر کوه‌های آلپ تزئین شده‌است و مکانی زیبا برای کسانی است که دوست دارند زندگی پویایی داشته باشند.

شهرهای کوچک فرانسه
شهرهای کوچک فرانسه

زندگی در فرانسه چگونه است؟

پس از گشت و گذاری در شهرهای فرانسه، پیش از آنکه اقدام به اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه کنید، لازم است درباره سبک زندگی در این کشور بیشتر بدانید.

حمل و نقل

در فرانسه، رفت و آمد با وسایل حمل و نقل عمومی بسیار آسان است. این کشور دارای یک سیستم راه‌آهن بسیار جامع بوده و استفاده از اتوبوس نیز به عنوان گزینه‌ای دیگر، به همان اندازه راحت است. برنامه‌های زیادی وجود دارند و به شما کمک می‌کنند تا وسیله نقلیه عمومی مورد نظر خود را از بین گزینه‌های بسیار زیاد انتخاب کنید. این برنامه‌ها به شما امکان می دهند که سفرهای خود را برنامه‌ریزی و از سرگردان شدن خود جلوگیری کنید.
سیستم اتوبوس در فرانسه بسیار توسعه یافته است. اتوبوس بهترین و ارزان‌ترین گزینه برای سفرهای محلی و منطقه‌ای است. نکته مثبت این است که محیط اطراف خود را می‌بینید و بهتر می‌شناسید.

محل اقامت

سه نوع محل اقامت اصلی در فرانسه وجود دارد: آپارتمان، کلبه و کاخ.
آپارتمان‌ها رایج‌ترین مسکن در مرکز شهرها هستند؛ در عین حال کلبه‌ها نیز در مناطق روستایی محبوبیت بیشتری دارند. از سویی دیگر، کاخ یا شاتو یک مفهوم کاملاً متفاوت و فانتزی برای مهاجرانی است که بودجه بسیار بیشتری دارند. اگر می‌خواهید در قلب تاریخ زندگی کنید، یکی از این آثار بازسازی شده قرون وسطی می‌تواند خانه شما باشد. هنگامی که پس از اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه، نوع مسکن مورد نظر خود را انتخاب کردید، چند راه برای یافتن آن وجود دارد. می‌توانید شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های املاک را به صورت آنلاین بررسی کنید و همچنین می‌توانید از طریق آگهی‌های آنلاین یا چاپی، خانه مورد نظر خود را جستجو کنید.
یکی از معایب مسکن‌یابی این است که ناکافی بودن مکان برای اجاره، مستاجران را به رقابت می‌اندازد و روند را سخت‌تر می‌کند. اما اگر موفق به امضای اجاره‌نامه شوید، برای ۱۲ ماه اوضاع خوبی دارید و قانون کاملاً به نفع مستاجر است. عاقلانه است که قبل از امضای قرارداد، اجاره‌نامه را به طور کامل بخوانید. بسیار مهم است که بدانید که در اجاره‌نامه شما چه چیزی گنجانده شده و چه چیزهایی نه.

رانندگی

اگر گواهینامه رانندگی از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس را داشته باشید، می‌توانید بدون هیچگونه محدودیتی در فرانسه رانندگی کنید. در غیر این صورت، پس از اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه و ورود به این کشور، ۱۲ ماه فرصت دارید که گواهینامه این کشور را دریافت کنید. زیرا گواهینامه رانندگی خارجی، یک سال پس از تاریخ اقامت منقضی می‌شود.
فرانسه با تعدادی از کشورها از جمله: سوئیس، استرالیا، آفریقای جنوبی، ایالات متحده آمریکا و کانادا معاهدات متقابل دارد. اگر گواهینامه یکی از این کشورها را دارید و کمتر از یک سال است که در فرانسه زندگی می‌توانید، قادر هستید که گواهینامه رانندگی خود را بدون نیاز به امتحان رانندگی، با گواهینامه فرانسوی تعویض کنید. در غیر این صورت، باید پس از یک سال اقامت، با شرکت در آزمون‌های عملی و تئوری، گواهینامه رانندگی فرانسه را دریافت کنید.

مراقبت‌های بهداشتی

سیستم مراقبت‌های بهداشتی در فرانسه عمدتاً توسط دولت تأمین می‌شود و خدماتی تقریباً عالی را به همه ساکنان، بدون در نظر گرفتن سن یا وضعیت اقتصادی آنها ارائه می‌دهد. خارجی‌هایی که اقامت سه‌ ماهه را به پایان رسانده‌اند نیز می‌توانند از طریق  Protection Universelle Maladie، از سیستم مراقبت‌های بهداشتی فرانسه بهره‌مند شوند.

غذای فرانسوی

بالاخره به جذاب‌ترین قسمت زندگی در فرانسه رسیدیم! به جرآت می‌توان گفت که دستور پخت غذاهای فرانسوی از سوی خدا آمده‌اند و فرانسوی‌ها به غذای منحصر به فرد خود افتخار می‌کنند. غذا در فرانسه فقط برای خوردن نیست، بلکه فراتر می‌رود و نیاز به مراسم دارد. با پیش غذا شروع می‌کنید، سپس غذای اصلی می‌آید که حاوی گوشت یا ماهی و پنیر است و مراسم با یک دسر تمام می‌شود. یک وعده غذایی تقریباً مانند یک جشن است که با احساس رضایت و شادی به پایان می‌رسد.
سه کلید مهم برای غذاهای فرانسوی عبارتند از: تکنیک‌های پخت، گیاهان دارویی و محلی برای نگه‌داری. مواد اولیه غذاهای فرانسوی محلی و تازه هستند که فوق العاده بودن غذای فرانسوی تاحدودی به این دلیل است.
برخی از غذاهای سنتی فرانسوی وجود دارند که اگر آن‌ها را از دست بدهید، متأسف خواهید شد.

 • کیش لورن (Quiche Lorraine): پای کاستارد با پنیر و بیکن
 • بیف بورگوندی (bœuf à la Bourguignonne): بیف با هویج، پیاز، نوشیدنی و بیکن
 • گراتن دوفینوس (Gratin Dauphinois): سیب‌زمینی پخته شده با کره، خامه، پنیر، سیر و آویشن
 • اسکارگو (French Escargot): حلزون‌های زمینی که با مخلوطی از سس‌ها و سبزیجات پخته می‌شوند
 • کروک مونسیور (Croque Monsieur): نان تست با تخم مرغ، پنیر و ژامبون روی آن
 • ترین (Terrine): نوعی از گوشت فرانسوی
 • کرپ سوزت (Crepes Suzette): کرپ‌هایی که روی آن شکر کاراملی، کره، آب مرکبات و لیکور ریخته شده است.
 • سالمون اِن-پاپی-یوت (Salmon en Papillote): ماهی سالمون و سبزیجات پخته شده در پوسته

این فهرست شگفت‌انگیز می‌تواند ادامه داشته باشد؛ اما ما می‌خواهیم فضایی را برای شما بگذاریم تا هنگامی که در آنجا زندگی می‌کنید، برخی از لذت‌های فرانسوی را خود کشف کنید.

جاهای دیدنی فرانسه

اگر برای اولین بار به فرانسه بروید، احتمالاً جاهای دیدنی فرانسه یکی اصلی‌ترین جاذبه‌هایی است که دوست دارید ببینید. احتمالاً شما دوست دارید به برج ایفل و موزه‌ی لوور سر بزنید. ولی نباید از سایر جاهای دیدنی فرانسه غافل شوید. مجموعه‌ی کلیساها، موزه‌ها و باغ‌های دیدنی این کشور منتظر شما هستند. جاهای دیدنی پاریس و فرانسه به قدری زیاد است، که برخی دیدن آن‌ها را تفریح می‌دانند اما أخذ هرباره ویزی توریستی آن‌ها را آزار می‌دهد.  شاید دانستن این موضوع جالب باشد که بدانیم با داشتن اقامت تمکن مالی فرانسه، بی نیاز از ویزا می‌توانیم هر چند بار که دوست داریم به خاک این کشور رفت و آمد کنیم.

پول و کارت اعتباری

فرانسه دارای یک سیستم بانکی بسیار پیچیده است که متشکل از بسیاری از بانک‌های محلی و بین‌المللی، مؤسسات اعتباری و یک سیستم بانک‌داری تلفن همراه با عملکرد بالا است. بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز بسیار گسترده هستند و تقریباً در هر گوشه‌ای می‌توانید به راحتی با ویزا یا مسترکارد خود پول برداشت کنید. اکثر بانک‌های فرانسوی، برخی از امکانات سفارشی را برای شروع کار و مشاغل آزاد به همراه برخی از پیشنهادات ویژه مانند کارمزدهای کمتر، برای مهاجران ارائه می‌کنند.
پرداخت‌ها در فرانسه بیشتر با کارت‌های اعتباری یا نقدی انجام می‌شود. اگرچه پول نقد هنوز به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً برای تراکنش‌های بیش از ۲۰ یورو ترجیح داده نمی‌شود. استفاده از چک به عنوان روشی برای پرداخت، هنوز در فرانسه رایج است. اما شما باید با استفاده از دسته چک صادر شده توسط یک بانک فرانسوی پرداخت‌های خود را انجام دهید.
البته با ظهور سیستم بانک‌داری آنلاین، کلاهبرداری آنلاین در فرانسه نیز گسترده شده‌است. استفاده از پلتفرم‌های پرداخت امن، یادداشت نکردن پین‌ها و عدم اشتراک گذاری اطلاعات محرمانه‌تان، راه‌های کارآمدی برای محافظت از خود در برابر جرم‌های آنلاین هستند.

سبک زندگی فرانسوی

سبک زندگی معروف فرانسوی چیست؟ به عبارت ساده، سبک زندگی فرانسوی این است که اجازه ندهید آشفتگی زندگی روزمره شما را غرق کند و از زیبایی‌هایی که زندگی به شما ارائه می‌دهد لذت ببرید. فرانسوی‌ها از یک سبک زندگی آرام لذت می‌برند که شامل وعده‌های غذایی طولانی‌مدت و استراحت‌هایی است که به قهوه خوردن می‌گذرد، قدم زدن و لذت بردن از چیزهای ساده، پرورش هوش با مطالعه و شرکت در رویدادهای فرهنگی، خوب خوردن، خوب نوشیدن و غیره است.
برای مثال، نشستن در یک کافه و انجام ندادن هیچ کاری جز تماشای مردم، یک فعالیت بسیار فرانسوی است. گوشی هوشمند خود را کنار می‌گذارید تا فقط عابران را تماشا کنید و از اینکه این فعالیت ساده چقدر می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، شگفت زده می‌شوید. یکی از ویژگی‌های اصلی سبک زندگی فرانسوی این شعار است: «کمتر یعنی بیشتر». البته منظور از این شعار یک سبک زندگی کاملاً مینیمالیستی نیست؛ بلکه بر اساس آن، در انتخاب‌ها ظرافت مهم‌تر از کمیت است.
این شعار برای کمد لباس، غذا، استفاده از انرژی و غیره معتبر است. تقریباً هر بخش از زندگی فرانسوی‌ها و هر چیزی که استفاده می‌کنند. یکی دیگر از جنبه‌های مهم سبک زندگی فرانسوی این است که مصرف همه آن غذاها و نوشیدنی‌های الهی را با نگرشی برای سالم ماندن، به تعادل می‌رساند. البته این موضوع نیاز به یک رژیم غذایی سالم و حفظ تناسب اندام دارد. فرانسوی‌ها همه‌جا پیاده‌روی می‌کنند و هر روز از چند پله بالا و پایین می‌روند.

زندگی اجتماعی و آداب معاشرت

مردم معمولاً فکر می‌کنند که فرانسوی‌ها افرادی بسیار شق‌ و رق هستند؛ اما حقیقت است که آنها به شیوه سنتی فرانسوی، مؤدب و محترم‌اند. به عنوان مثال، آنها به پوشیدن لباس‌های بی‌عیب‌ونقص اهمیت می‌دهند تا از نظر دیگران بی‌ادب تلقی نشوند. علاوه بر این، نظافت عمومی باید در نهان انجام شود؛ بنابراین آنها هرگز از خلال دندان، ناخن‌گیر و برس مو در معرض دید عموم استفاده نمی‌کنند.
اما این درست است که مردم فرانسه می‌توانند بسیار رسمی باشند. دست دادن در میان همکاران، روشی مکرر و رایج برای احوالپرسی است. زنان نیز ممکن است با بوسه‌ای بر گونه از یکدیگر استقبال کنند.

زندگی اجتماعی در فرانسه
زندگی اجتماعی و آداب معاشرت در فرانسه

یادگیری زبان فرانسه

یکی از بزرگترین سختی‌های زندگی در فرانسه، موانع مربوط به زبان است. شما می‌توانید در بیشتر نقاط اروپا انگلیسی صحبت کنید؛ اما در فرانسه به این آسانی‌های نیست. زیرا فرانسوی‌ها به زبان انگلیسی چندان مسلط نیستند. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که برای برقراری ارتباط، با مشکل مواجه شوید.
برای اینکه بتوانید راحت‌تر به فرانسه عادت کنید و سریع‌تر دوست پیدا کنید، ایده خوبی است که زبان فرانسه را یاد بگیرید. برای یادگیری زبان فرانسه گزینه‌های زیادی وجود دارد. شما می‌توانید از میان تعداد زیادی آموزشگاه زبان خصوصی یا دوره‌های دانشگاهی، یکی را که مناسب‌ترین است برای خود انتخاب کنید.
علاوه بر اینها، دوره‌هایی نیز توسط برخی خیریه‌ها به صورت رایگان برگزار می‌شود. اگر در تنظیم بودجه مشکل دارید، می‌توانید در دوره‌های رایگانی که در خود فرانسه برگزار می‌شود شرکت کنید. ممکن است یادگیری زبان فرانسه کار ساده‌ای نباشد. زیرا کمی پیچیده است و عادت کردن به تلفظ آن زمان می‌برد. کلید بهتر شدن این است که هرگز تسلیم نشوید و خجالت‌زده نباشید.

هزینه زندگی در فرانسه

قبل از مهاجرت به هر کشوری، باید بدانید هزینه‌های زندگی در آنجا چگونه است. زندگی در فرانسه، یکی از بهترین کشورهای قاره اروپا، کم هزنیه نیست. برای نمونه هزینه اجاره ماهانه یک خانه در مرکز پاریس می‌تواند ۱۸۰۰ یورو باشد. اما خوشبختانه این موضوع در مورد همه قسمت‌های شهر پاریس و یا شهرهای دیگر این کشور صادق نیست. اگر به دنبال اقامت تمکن مالی فرانسه هستید، باید اطلاعاتی در مورد هزینه زندگی در فرانسه داشته باشید.

در نوشته‌ای دیگر هزینه‌های زندگی در فرانسه را بررسی کردیم. از هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه تا هزینه زندگی در پاریس بر اساس یک زندگی مجلل. مهم است بدانید هزینه زندگی در فرانسه می‌تواند بسیار معقول و منطقی باشد.

حال پس از آنکه در مورد فرانسه اطلاعاتی کسب کردید، با خیالی آسوده در ادامه این نوشته به بررسی اقامت خود حمایتی فرانسه خواهیم پرداخت.

مدرک تمکن مالی چیست؟

مدرک تمکن مالی (Proof of Funds یا به اختصار POF) نامه یا سندی است که تأیید می‌کند یک فرد، موسسه یا شرکت دارای وجوه کافی (پول) برای تکمیل یک معامله است. مدرک تمکن مالی معمولاً توسط یک بانک تجاری یا مامور حضانت صادر می‌شود تا اطمینان یا تضمینی برای طرف دیگر (که در معامله شخص فروشنده و در مهاجرت، دولت یک کشور است) فراهم کند که فرد یا نهاد مورد نظر دارای سرمایه کافی برای تکمیل یک خرید توافقی است. به عنوان مثال، زمانی که قصد دارید که یک خانه در این کشور معامله کنید، نیازمند مدرک تمکن مالی هستید تا بتوانید معالمه را به مرحله نهایی برسانید.
فروشنده یک خانه یا قطعه‌ای از املاک و مستغلات، اغلب از خریدار درخواست مدرک تمکن مالی می‌کند تا زمانی که منتظر بسته شدن معامله هستند، آن را در اختیار داشته باشد. مدرک تمکن مالی مورد نیاز است؛ زیرا بدون آن هیچ اطمینانی وجود ندارد که خریدار بتواند معامله را تکمیل کند؛ ورود به معامله یک ریسک برای فروشنده است، زیرا خارج کردن خانه از بازار و سپس عدم موفقیت معامله، یک شکست بزرگ خواهد بود.

مدرک تمکن برای اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه

برای مهاجرت به یک کشور به یک نامه اثبات تمکن مالی نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال، دولت فرانسه از متقاضیان اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه می‌خواهد که ثابت کنند اگر می‌خواهند تحت یک برنامه مهاجرتی خاص وارد این کشور شوند، پول کافی برای حمایت از خود و خانواده خود را دارند.
برخی از نکات را باید بدانیم. برای نمونه، پول نمی‌تواند قرضی باشد و همچنین باید بتوان آن را برای هزینه‌های زندگی برداشت کرد. برای اخذ اقامت تمکن مالی، یک مدرک اثبات تمکن مالی مورد نیاز است که الزامات آن را در زیر می‌خوانید:

 • باید بر روی سربرگ رسمی یک موسسه مالی چاپ شده‌باشد.
 • باید اطلاعات تماس بانک یا موسسه مالی روی آن چاپ شده‌باشد.
 • باید نام فرد روی آن نوشته شده‌باشد.
 • باید لیست تمام بدهی‌ها، تعهدات، موجودی کارت‌های اعتباری و وام‌ها روی آن نوشته شده‌باشند.
 • باید شماره حساب‌های فرد روی آن نوشته شده باشد.
 • باید تاریخ افتتاح هر حساب روی آن نوشته شده‌باشد.
 • باید موجودی جاری هر حساب روی آن نوشته شده‌باشد.
 • باید میانگین موجودی در شش ماه گذشته روی آن نوشته شده‌باشد.
همین حالا فرم مشاوره رایگان را کامل کنید

تمکن مالی از نظر فرانسه چیست؟

همانطور که کمیسیون اروپا مشخص کرده‌است، هر مهاجر خارجی که از ۱۹ ژوئن ۲۰۱۴ قصد ورود قانونی به فرانسه را دارد، هنگام درخواست برای اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه باید بتواند به سفارت یا کنسولگری این کشور گواهی دهد که مبلغ روزانه ۱۲۰ یورو را در اختیار دارد.
البته این در شرایطی است که شخص مدرکی در اختیار ندارد مبنی بر اینکه محل زندگی خود را از پیش تعیین کرده و هزینه آن را نیز پرداخت کرده‌است. به عنوان مثال اگر متقاضی اثبات کند که از پیش هتلی رزرو کرده و هزینه آن را نیز پرداخت کرده‌است، این مبلغ برای مدتی که در هتل اقامت خواهد داشت به ۶۵ یورو در روز کاهش می‌یابد. همچنین، در صورتی که متقاضی مدرک اسکان ارزان‌تری را ارائه دهد، مبلغ به ۳۲.۲۵ یورو در روز کاهش می‌یابد.

چگونه تمکن مالی خود را اثبات کنیم؟

همانطور که تاکنون متوجه شده‌اید، برای اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه باید از طریق مدرک تمکن مالی به دولت این کشور ثابت کنید که توانایی و قدرت اقتصادی لازم برای حمایت از خود و خانواده‌تان را دارید. توانایی و قدرت اقتصادی لازم شامل وضعیت اجتماعی و اقتصادی شما خواهد بود. برای تعیین وضعیت اجتماعی می‌توانید مدارکی مانند: مدرک بازنشستگی، قرارداد کاری در ایران یا گواهی تحصیلی خود را ارائه کنید. به عبارت دیگر، شواهدی از «وضعیت» شما، اعم از: مستمری بگیر دولتی، کارمند، دانشجو و غیره.
در زمینه اقتصادی نیز سرویس ویزا به دنبال اثبات توانایی شما برای پرداخت هزینه‌های خود در طول اقامت است؛ یعنی اثبات اینکه درآمد و/یا پس‌اندازی معادل حداقل دستمزد فرانسه را در هر ماه از اقامت‌تان در اختیار خواهید داشت. هر چند برای داشتن یک خانه در فرانسه فرصت‌هایی وجود دارد و این فرصت برای زوج‌ها چند درصدی بیشتر است.
متقاضیان باید هنگام مراجعه به مصاحبه برای اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه، هرگونه مدرکی را که در اختیار دارند و اثبات کننده تمکن مالی آن‌هاست به همراه داشته باشند. این مدرک می‌تواند شامل فیش حقوقی، صورت‌های بازنشستگی، صورت‌حساب پس‌انداز، مدرک درآمد از سود سهام یا هر مدرک دیگری از سه ماه گذشته یا بیشتر باشد.

اخذ اقامت تمکن مالی فرانسه

ما با گرفتن اقامت تمکن مالی در کشور فرانسه می‌توانیم به راحتی به کشورهای حوزه شینگن سفر کنیم. از جمله مزایای دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه این است که ما می‌توانیم مانند یک شهروند فرانسوی در این کشور زندگی کنیم. حق تحصیل، خرید ملک، دریافت وام‌های بانکی، خرید ماشین و دریافت گواهی نامه بین‌المللی از جمله مزایای دریافت این نوع اقامت در کشور فرانسه است.

فرانسه از جمله معتبرترین کشورها در حوزه شینگن است که راه‌های مختلفی را برای مهاجرت پیش روی متقاضیان قرار داده است. اما اقامت از طریق تمکن مالی در اصل ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای دریافت اقامت کشور فرانسه است که برای افرادی که از تمکن مالی مناسب برخوردارند، می‌تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت باشد.

عکس بعدی از اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی به تصویری از ویزای تایپ D فرانسه اختصاص داده شده.
اقامت تمکن مالی فرانسه یکی از راحت‌ترین راه‌های أخذ اقامت فرانسه است

در این روش اقامتی نیازی نیست تا ما در کشور فرانسه ملکی خریداری کنیم و یا اموال خود را به این کشور منتقل کنیم. صرف نشان دادن مدارکی که ثابت کند ما در کشور خود از تمکن مالی و میزان دارایی مناسبی برای ادامه زندگی در کشور فرانسه برخودار هستیم، برای دریافت اقامت این کشور کافی است. به همین دلیل این روش دریافت اقامت، از جمله روش‌های بسیار محبوب است.

سرمایه و مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه

سرمایه مورد نیاز برای دریافت اقامت کشور فرانسه از این طریق، مبلغ یک میلیارد تومان است. یعنی کافی است به ازای هر نفر از اعضای خانواده مبلغ یک میلیارد در حساب بانکی خود داشته باشیم. البته برای مثال، برای یک خانواده چهار نفره، داشتن مبلغ ۳.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان کفایت می‌کند.

مدارک مورد نیاز عبارت است از:

 • پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار
 • داشتن اجاره نامه معتبر (الزامی نیست.)
 • سند شش دانگ (الزامی نیست.)
 • اسناد اثبات تمکن مالی که مورد تأیید کشور فرانشه باشد. مانند: سپرده بانکی، سند ملکی، سهام شرکت‌ها، موسسات و کارخانجات، حقوق بازنشستگی و…
 • سابقه سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • عدم وجود سابقه رَد (Reject) ویزای شینگن

مدت اعتبار اقامت فرانسه از طریق برنامه خود حمایتی

اعتبار این نوع اقامت برای سرپرست خانواده و همسرش، بعد از ورود به خاک فرانسه یک ساله است و بعد از آن نیز قابل تمدید خواهد بود. برای هر یک از فرزندان زیر ۴ سال نیز به صورت اقامتی یک ساله ثبت می‌شود که این نیز قابلیت تمدید دارد. محدودیتی در تعداد دفعات تمدید سالانه این نوع اقامت وجود ندارد.

اقامت تمکن مالی فرانسه و أخذ پاسپورت

اقامت تمکن مالی فرانسه امکان دریافت پاسپورت فرانسوی را برای ما فراهم نمی‌کند. یکی از راه‌هایی که به ما این امکان را می‌دهد تا به پاسپورت فرانسوی برسیم، تأسیس یک شرکت و قرار دادن یک مدیر عامل فرانسوی در رآس امور شرکت است. پنج سال بعد از تأسیس شرکت، اقامت دائم خود را دریافت می‌کنیم و سه سال بعد پاسپورت فرانسوی در دستانمان خواهد بود.

معایب اقامت تمکن مالی فرانسه

أخذ اقامت تمکن مالی فرانسه (اقامت فرانسه با تمکن مالی) علارغم اینکه روند بسیار ساده‌ای دارد، معایبی هم دارد که باید به آن اشاره کنیم.

این معایب عبارتند از:

 • در کشور فرانسه نمی‌توانیم به عنوان یک کارمند مشغول به کار شویم. این اقامت برای افرادی صادر می‌شود که توانایی تأمین هزینه‌های خود را دارند. لذا نمی‌توان با این اقامت به استخدام شرکت یا یک بیزینس درآمد.
 • امکان راه‌اندازی کسب و کار برای ما فراهم است اما توجه کنیم که مدیر عامل این شرکت باید یک فرانسوی زبان باشد.
 • امکان صدور این اقامت برای فرزندان بالای ۴ سال امکان پذیر نیست. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توان بعد از اخذ این اقامت برای والدین، برای فرزندان ویزای مالتی صادر شود.
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان با داشتن این اقامت امکان ندارد.

سفارت و وی‌اف‌اس (VFS)  فرانسه در تهران

در ادامه آدرس و مشخصات شرکت VFS و سفارت فرانسه در تهران را با هم بررسی می‌کنیم. ما برای أخذ اقامت تمکن مالی فرانسه باید به VFS مراجعه کنیم و نیازی به حضور ما در سفارت نخواهد بود. البته باید بدانیم که این موضوع در مورد دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه و اکثر موارد دیگر صادق است. به عبارتی ما برای دریافت انواع ویزا و خدمات باید به VFS مراجعه کنیم.

سفارت فرانسه در تهران

مشخصات سفارت فرانسه در تهران به این قرار است:

 • تلفن: ۶۴۰۹۴۰۰۰ – ۰۲۱
 • فکس: ۶۴۰۹۴۰۹۳ – ۰۲۱
 • روزها و ساعت‌‌های کاری: یکشنبه تا پنج‌شنبه – ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۲:۰۰ ظهر
 • آدرس سفارت فرانسه در تهران: خیابان نوفل‌لوشاتو، شماره ۶۶-۶۴
 • آدرس بر روی گوگل مپ: سفارت فرانسه روی گوگل‌مپ
 • آدرس وب سایت: ir.ambafrance.org
تصویری از سفارت فرانسه در کشور ایران، شهر تهران واقع در خیابان نوفل‌لو‌شاتو
سفارت فرانسه در شهر تهران، خیابان نوفل‌لوشاتو قرار دارد

توجه: لازم به ذکراست وی‌اف‌اس گلوبال سنتر (VFS Global) کارهای دریافت مدارک از ما و انگشت نگاری را انجام می‌دهد. در قسمت زیر اطالاعات مربوط به وی‌اف‌اس فرانسه در تهران نوشته شده. همانطور قبل‌تر گفته شد، برای درخواست ویزا (چه اقامت تمکن مالی فرانسه و چه اکثر خدمات دیگر) نباید به سفارت‌خانه فرانسه در تهران برویم.

وی‌اف‌اس (VFS) فرانسه درتهران

مشخصات VFS فرانسه در تهران:

تصویری از کارمندان و مراجعان حاضر در شرکت VFS (کارگزار رسمی سفارت فرانسه) واقع در هروی سنتر
شرکت VFS کارگزار رسمی سفارت فرانسه در ایران است

توجه: قبل از هر کاری باید اقدام به دریافت وقت از VFS کنیم. کافی است روی لینک «دریافت وقت از سفارت فرانسه» در قسمت بالا کلیک کنیم تا بتوانیم از وی‌اف‌اس وقت بگیریم. توجه کنیم که دریافت وقت برای ویزاهای توریستی (سینگل و مالتی) و ویزاهای اقامتی یکسان است و همه از طریق لینک یاد شده قابل رزرو است.

جمع‌بندی

همانطور که قبل‌تر هم گفتیم، برای دریافت اقامت کشور فرانسه راه‌های مختلفی وجود دارد. از دریافت ویزای توریستی تا دریافت اقامت دایم از طریق: خرید ملک،‌ تحصیل، ایجاد کسب و کار و… . ما در این نوشته به بررسی جامع و کامل دریافت اقامت تمکن مالی فرانسه (اقامت فرانسه تمکن مالی) پرداختیم. چنانچه سوالات بیشتری داشتید، می‌توانید با کامل کردن فرم مشاوره رایگان، پاسخ‌ این پرسش‌ها را دریافت کنید.

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره فرانسه و اقامت خود حمایتی فرانسه و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

اخذ اقامت از کشور فرانسه تنها با داشتن تمکن مالی امکان دارد و این اقامت چیست؟

بله. برنامه أخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی به شما این امکان را می دهد تا بدون سرمایه گذاری و تنها با شرط داشتن داشتن پول در حساب، موفق به اخذ اقامت یکساله فرانسه شوید.

آیا برای تکمیل پرونده اقامت تمکن مالی فرانسه باید حتماً به این کشور سفر کنم؟

بله. شما با ویزای تایپ D به این کشور سفر می‌کنید و فقط ۳ ماه فرصت دارید که مدارکتان را تکمیل و درخواست ویزای خودحمایتی فرانسه را اعلام کنید.

پس از اعلام درخواست ویزای خود حمایتی در فرانسه، اقامت دائم می‌گیرم؟

خیر. پس از صدور درخواست، اجازه اقامت یکساله به شما داده میشود. در سال دوم شما Blue Card خود را دریافت می‌کنید که آن هم اعتبار یکساله دارد. این برنامه منجر به اخذ اقامت دائم و دریافت پاسپورت این کشور نمی‌شود. تنها می‌توان آن را تا هر چند بار، به صورت یکسال یکسال تمدید کرد. برای دریافت اقامت دائم کشور فرانسه، میتوان کسب و کاری راه‌اندازی کرد و مدیر عاملی فرانسوی در رأس کار قرار داد. پس از ۵ سال پرداخت مالیات موفق به دریافت اقامت دائم کشور فرانسه خواهید شد. ۳ سال بعد از اخذ اقامت دائم، شما موفق به دریافت پاسپورت خود خواهید شد.

آیا برای تمدید اقامت خود حمایتی فرانسه شرط حضور وجود دارد؟

خیر برای تمدید این اقامت نیازی به حضور شما وجود ندارد. تنها کافی است مدت ۲۰ روز در سال، در خاک فرانسه حضور داشته باشیم تا بتوانیم یکسال دیگر این اقامت را تمدید کنیم.

تمام اعضای خانواده می‌توانند از طریق این برنامه اقامتی، اقامت خود را دریافت کنند؟

خیر. فرزندان خانواده تا ۴ سال می‌توانند در این برنامه اقامتی با خانواده همراه شوند. اما جای نگرانی وجود ندارد. فرزندان بالای ۴ سال، از راه‌های دیگری می‌توانند با خانواده همراه شوند.

نظر مهاجران درباره رفاه فرزندان در فرانسه چیست؟

در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۸، ۶۵ درصد از مهاجران گفتند که سلامت و رفاه فرزندانشان در فرانسه بهتر است.

جاذبه‌های طبیعت فرانسه کجا هستند؟

می‌توانید برای یک تعطیلات کلاسیک در سواحل فرانسه یا حتی ماجراجویی دزدان دریایی، به شمال به بریتانی یا نرماندی سفر کنید یا خانواده خود را به کوه‌های آلپ ببرید تا از زمستان‌ها به هر شکلی که دوست دارند لذت ببرند؛ از اسکی گرفته تا تفریح ساده‌ای مانند ساخت آدم برفی.

آیا فرزندان مهاجران در فرانسه در رفاه هستند؟

فرانسه علاوه بر فراهم کردن فرصت‌های فراوان برای سفر و تفریح، به طور کلی برای بچه‌ها خوب است. در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۸، ۶۵ درصد از مهاجران گفتند که سلامت و رفاه فرزندانشان در فرانسه بهتر است.

تفریحات تابستانی فرانسه چیست؟

پس از اخذ اقامت فرانسه، همچنین می‌توانید از تعطیلات تابستانی در سواحل ریویرا لذت ببرید یا به کورس سفر کنید؛ جایی که شما و بچه‌ها می‌توانید با خیال راحت به دوچرخه‌سواری، کایاک سواری، قایق‌رانی یا غواصی بپردازید.