قاره اروپا یکی از پرطرفدارترین قاره‌ها برای زندگی است. کشورهای این قاره با ایجاد شرایط مناسب برای زندگی افراد، آن‌ها را به سمت زندگی و اخذ اقامت در این قاره سوق می‌دهند. البته باید بدانید اخذ اقامت در هر یک از کشورهای این قاره با سایرین متفاوت است. پس باید به اطلاعات هر کشور تسلط کامل داشته باشید. همچنین باید تعیین کنید هدف شما از مهاجرت به این قاره چیست و قصد دارید در کدام یک از زمینه‌ها اقامت دریافت کنید. قاره اروپا قابلیت اعطای اقامت از طریق تحصیل، سرمایه‌گذاری و یا سرمایه‌داری، کار، ازدواج و… را دارد. اما نکته بسیار مهم درباره اقامت در قاره اروپا، آشنایی با اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است. زیرا انتخاب کشوری که در هر یک از این حوزه‌ها باشد، می‌تواند تأثیر بسزایی در آینده شما داشته باشد. برای اطلاع از شرایط این دو حوزه و سایر نکات مهم برای اخذ اقامت اروپا با ما همراه باشید. همچنین می‌توانید انواع روش‌های اخذ اقامت اروپا که توسط ما انجام می‌شود را در قسمت زیر ببنید.

اقامت فرانسه
اقامت یونان
اقامت پرتغال با تمکن مالی
اقامت اسپانیا با تمکن مالی

یک نوع اتحادیه اقتصادی و سیاسی است که ۲۸ کشور در حال حاضر عضو آن هستند. واحد پول کشورهای عضو این اتحادیه یورو است. البته کشورهایی نیز بوده‌اند که در طول زمان از این اتحادیه بیرون آمده‌اند. کشور انگلستان یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.

حوزه شنگن چیست؟

حوزه شنگن محدوده‌ای از کشورهایی اروپایی است که طبق قراردادی سفر و جابه‌جایی از یکدیگر را بدون نیاز به روادید فراهم کرده‌اند. کشورهای عضو شنگن کنترل پاسپورت و گذرنامه و سایر کنترل‌های قانونی را در مرزهای مشترک با هم برداشته‌اند. یعنی مردمی که در این کشورها زندگی می‌کنند و یا اقامت آن‌ها را دارند، می‌توانند به راحتی به سایر کشورهای عضو شنگن سفر کنند و محدودیتی ندارند. به همین دلیل انتخاب کشوری مناسب برای اقامت، می‌تواند در آینده کمکی زیادی به شما بکند و از هزینه‌های شما بکاهد.

از چه روش‌هایی می‌توان اقامت اروپا را دریافت کرد؟

الف) اقامت تحصیلی
یکی از روش‌هایی که می‌توان به وسیله‌ی آن اقامت اروپا را کسب کرد، از طریق تحصیل در این قاره است. شما پس از ورود به هر کشوری بعد از اتمام دوره تحصیل‌تان، می‌توانید برای دریافت اقامت آن کشور اقدام کنید. البته باید بدانید شرایط هر کشور با سایرین می‌تواند بسیار متفاوت باشد و برخی از کشورها به هیج عنوانی اقامت تحصیلی شما را نپذیرند. برای اطلاع بیشتر از شرایط کشورهای مختلف باید مقالات ما در این حوزه را به دقت مطالعه کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ب) اقامت از طریق سرمایه‌گذاری یا سرمایه‌داری
در روش سرمایه‌داری شما به کشور مقصد خود ثابت می‌کنید که تمکن مالی برای گذران زندگی در اروپا را دارید و نیازی به کمک دولت کشور مورد نظر ندارید. یعنی باید بتوانید تمامی هزینه‌های زندگی خود را تامین کنید. به این روش اقامت از طریق تمکن مالی گفته می‌شود که ما به تفصیل درباره آن سخن گفتیم. مورد بعدی اقامت از طریق سرمایه‌گذاری است. شما می‌توانید به کشور مقصد سفر کنید و در آن جا بیزینس مخصوص خود را راه‌اندازی کنید. همه این‌ها جزییات فراوانی دارد که باید به دقت بررسی شود.

ج) اقامت از طریق کار
برخی از کشورهای اروپایی ویزای کاری نیز به متقاضیان اعطا می‌کنند. شرایط این ویزای کاری در کشورهای مختلف متفاوت است. باید در نظر داشته باشید کشورهایی را مد نظر قرار دهید که درگیر بیکاری نیستند و رشد کاری خوبی دارند. به همین دلیل باید اطلاعات کامل درباره آن را کسب کنید و سپس به دریافت این نوع اقامت، اقدام کنید.

د) اقامت از طریق خرید ملک
باید بدانیم که صرف خرید ملک در کشورهای اروپایی لزوماً به دریافت اقامت منجر نمی‌شود. ولی برخی از کشورهای اروپایی نظیر پرتغال چنین هدفی را دنبال می‌کنند. به طور کلی خرید ملک در اروپا نکته مثبتی به حساب خواهد آمد، ولی به اندازه روش‌های پیشین مطرح نیست.
انتخاب مقصدی مناسب برای زندگی، توجه به کشورهای عضو شنگن و عضو اتحادیه اروپا و… می‌تواند نقش مهمی در آینده شما داشته باشد. به طور مثال اگر کشوری را انتخاب کنید که عضو هر دو اتحادیه باشد، بدین صورت شما می‌توانید به راحتی به آن کشورها سفر کنید و یا برای تجارت بدون نیاز به پرداخت گمرکی‌های سنگین، به راحتی کالا مبادله کنید.
نوشته‌های بالا نمایی کلی از دریافت اقامت در کشورهای اروپایی است. ما در ادامه مقالات به جزییات کامل درباره اقامت در هر کشور پرداخته‌ایم تا شما با خاطری آسوده دست به انتخاب بزنید.

ه) اقامت با ویزای توریستی
برخی از افراد، بعد از دریافت ویزای توریستی، به کشور مقصد رفته و در آنجا با ویزای توریستی می‌مانند. البته این راه، راه قانونی و توصیه شده‌ای نیست.