مقدمه

برخلاف باور عموم، که اکسپرس اینتری را یک روش مهاجرتی می‌دانند؛ اکسپرس اینتری، سیستمی برای آسان کردن و سرعت بخشیدن به روند مهاجرت به کانادا است. در این مقاله قصد داریم به بررسی اکسپرس اینتری کانادا بپردازیم. همراه ما باشید.

 

اکسپرس اینتری چیست؟

تاریخچه‌ی حضور برنامه‌ی اکسپرس اینتری، به ابتدای سال ۲۰۱۵ بازمی‌گردد که برای آسان سازی روند مهاجرت به کانادا راه‌اندازی شد. اکسپرس اینتری یک برنامه‌ی مهاجرتی محسوب نمی‌شود. این روش برای مهاجرت کاری به کانادا مناسب است. طبق این برنامه، کارفرمایان یا دولت، در یک بازه‌ی زمانی معین (معمولاً هر دو هفته یکبار) مشخصات افرادی که پروفایل خود را در اکسپرس اینتری تکمیل کرده‌اند؛ را بررسی می‌کند و در هر دوره انتخاب برای تعدادی از متقاضیان را بررسی دعوتنامه ارسال می‌کنند. در صورت قبولی، حدود ۶ ماه بعد شما می‌توانید اقامت خود را دریافت کنید.

 

چهار برنامه‌ی اصلی برای مهاجرت شغلی به کانادا

برنامه اکسپرس اینتری، به ۴ برنامه‌ی مهاجرت شغلی سازمان داد و موجب سازماندهی بهتر مهاجرین شد.
پیش از راه‌اندازی این برنامه، بسیاری از متقاضیان تا ماه‌ها برای مشاهده‌ی پروفایل خود منتظر می‌ماندند.

برنامه‌های مهاجرتی یاد شده عبارت است از:

۱) نیروی کار متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا و یا Federal Skilled Trade Program

۲) نیروهای فنی متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا و یا Federal Skilled Worker Program

۳) برنامه‌ی تجربه کار کانادایی و یا CEC (Canadian Experience Class)

۴) برنامه‌ی گزینش استانی کانادا و یا PNP (Provincial Nominee Program)

شرایط و مدارک لازم اکسپرس اینتری کانادا

برای آن که در سیستم اکسپرس اینتری کانادا پذیرفته شوید؛ باید حداقل نمره ۷۵ را کسب نمایید و برای کسب این نمره باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید:

– مدرک زبان معتبر: شما باید مدرک زبان معتبری داشته باشید این مدرک باید برای زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد. آزمون‌های مورد تایید در کانادا، تافل، آیلتس، CLB و TEF هستند.

– سابقه کار مرتبط: چناچه متقاضی کار در کانادا از طریق برنامه‌ی اکسپرس اینتری هستید؛ باید سابقه کار مرتبط داشته باشید چناچه سابقه‌ی کار شما در خود کشور کانادا باشد؛ ارزش بیشتری خواهد داشت.

– تمکن مالی: برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه‌ی اکسپرس اینتری باید تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا را داشته باشید.

– تحصیلات کافی: برای کار در زمینه‌ی کاری خود، باید تخصیلات مرتبط با آن را نیز داشته باشید. یا مدرک فنی معتبر داشته باشید.

– سن مناسب: سن مناسب برای کار، از دیگر شرایط ثبت‌نام

 

عوامل مهم در امتیاز دهی در اکسپرس اینتری

عوامل مهمی که برای کسب امتیاز مناسب در اکسپرس اینتری به شرح زیر است:
– سن
– نمره‌ی آزمون‌های معتبر زبان
– میزان سابقه کاری در کانادا یا خارج از کانادا
– داشتن پذیرش کاری یا ایالت‌های کانادا
– داشتن خواهر یا برادر مقیم کانادا

 

مراحل ثبت نام اکسپرس اینتری کانادا

مرحله‌ی اول – بررسی شانس قبولی:  در ابتدا شما می‌بایست شرایط خود را بررسی کنید و تخمین بزنید که چقدر شانس قبولی دارید در صورتی که خود را واجد شرایط می‌دانید برای ثبت نام در این برنامه اقدام کنید

مرحله‌ی دوم – ایجاد پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری: اطلاعات تماس، ارائه جزئیات و تاریخچه دقیق تحصیلی، ارائه جزئیات دقیق از سوابق کاری، میزان تسلط بر زبان‌های رسمی کانادا ( انگلیسی_فرانسوی)، سن، شانس سازگاری با زندگی کانادایی، روابط فامیلی، اطلاعات و مشخصات همسر( در صورت تأهل) و مشخصات وابستگان شما (مانند: فرزندان زیر ۲۱ سال) از جمله مواردی است که باید در پروفایل خود وارد کنید.

مرحله‌ی سوم – نحوه انتخاب مهاجر در سیستم اکسپرس اینتری: پس از تکمیل پروفایلتان، اطلاعات شما بخش انتظار ثبت می‌شود و امتیاز شما محاسبه می‌شود و رتبه بندی خواهید شد.

مرحله چهارم – دریافت ITA اکسپرس اینتری و ورود به کانادا: چناچه شما در یکی از بخش‌ها انتخاب شوید، برای شما دعوتنامه ارسال می‌شود. پس از دریافت دعوتنامه، باید ظرف ۶۰ الی ۹۰ روز مراحل اداری مهاجرت به کانادا را انجام دهید.

 

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم به بررسی برنامه‌ی اکسپرس اینتری بپردازیم. امیدواریم این مقاله برای شما راهگشا بوده باشد.