مقدمه ی آشنایی با ویزاهای کانادا

فرآیند ویزای کانادا، مستلزم تحقیقات و بروکراسی کاغذی فراوان و پر چالشی است. اما آنچه این فرآیند را شیرین می‌کند، نیاز کانادا به مهاجران در زمینه‌های مختلف همچون نیروی کار و سرمایه گذاری است. کشور کانادا اعلام کرده است که از ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ به یک و نیم میلیون مهاجر نیاز دارد.

بنابراین اگر مسیر درست را برای مهاجرت انتخاب کنید و خود را به گونه‌ای معرفی کنید که برای کانادا سودمند هستید، دریافت ویزای کانادا با موفقیت انجام خواهد شد. قبل از هرچیز، گزینه‌های مناسب برای مهاجرت را با توجه به شرایط و اهداف خود بررسی کنید چون روش‌های زیادی برای دریافت ویزای کانادا وجود دارد. ویزای موقت، ویزای تحصیلی، ویزای کار، اقامت دائم و غیره از جمله انواع ویزای کانادا است. در این مقاله با انواع ویزای کانادا آشنا می‌شویم، همراه ما باشید.

صداست که می ماند

قبل از شروع خواندن متن، آشنایی با انواع ویزاهای کانادا را در قالب یک فایل صوتی بشنوید.

 

ویزای موقت (Temporary Visa)

ویزای موقت کانادا گزینه‌ای عالی برای کسانی است که می‌خواهند برای تحصیل، کار یا تعطیلات به کانادا مهاجرت کنند. ویزا کانادا موقت، برای مدت محدود امکان سفر و حضور شما در این کشور را فراهم می‌کند. این نوع ویزا خود به چندین دسته بندی تقسیم می‌شود.

ویزای دانشجویی کانادا (Student Visa)

مزیت تحصیل در کانادا با ویزای دانشجویی، به شما این امکان را می‌دهد که خانواده و همسر خود را همراه داشته باشید. بعد از اتمام تحصیلات می‌توانید برای فعالیت شغلی خود اقدام به اخذ ویزای کاری کانادا کنید. کانادا، یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی را در بین کشورهای دنیا دارد و به فرد مهاجر حق کامل و آزادی کار در حین تحصیل را می‌دهد. ویزا کالج کانادا، به افرادی داده می‌شود که از دانشگاه‌های کانادا پذیرش داشته باشند. در نظر داشته باشید اگر قصد تحصیل کمتر از ۶ ماه را دارید، می‌توانید از ویزای TRV استفاده کنید.

سوپر ویزا (Super Visa)

سوپر ویزا کانادا برای والدین، بهترین گزینه برای دور هم جمع کردن خانواده در کشور کانادا است. این ویزا کانادا، می‌تواند در صورت اثبات حمایت مالی شما از افراد خانواده تا ۱۰ سال اعتبار داشته باشد. چنانچه حمایت مالی شما از خانواده به طور کامل ثابت شود، می‌توانید آنها را تحت ویزای برنامه حمایت خانواده (Family Sponsorship Program) به شکل دائمی در کنار خود داشته باشید.

ویزای توریستی (Visitor Visa)

همانطور که از نام این ویزا کانادا مشخص است، ویزای توریستی برای تعطیلات و سفر تفریحی صادر می‌شود. اگر درخواست کننده ویزای توریستی کانادا هستید، یک شرط اساسی وجود دارد که آن هم اثبات اقامت موقت و برگشت پس از پایان تاریخ انقضای ویزا است.

ویزای مجوز کار (Work Permit)

با ویزای کار کانادا، می توانید تجربه کاری کانادایی به دست آورید و همین موضوع به شما کمک می‌کند تا واجد شرایط اقامت دائم در این کشور شوید. به ویژه اگر قصد مهاجرت از بین گزینه‌های نامزد استانی (Provincial Nominee) یا کلاس اکسپرس کانادایی (CEC) دارید، به تجربه کار در کانادا برای یک مدت زمان مشخص نیاز خواهید داشت. اگر واجد شرایط کلاس اسکیل ورکر فدرال نباشید، سابقه کار در کانادا می‌تواند بلیط شما برای اقامت دائم کانادا باشد. ویزای کانادا، از طریق هر کدام از مجوزهای کار، نیازمند یک پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر از داخل کانادا خواهد بود.

ویزای مهاجرت کلاس تجاری (Business Class)

ویزای تجاری به سه دسته کبک، فدرال و برخی از برنامه‌های نامزدی استانی (PNP) تقسیم می‌شود. نتیجه نهایی این ویزاها اقامت دائم خواهد بود. فقط در صورتی می‌توانید این ویزای کانادا را انتخاب کنید که دارایی خالص شما بیش از ۳۰۰٬۰۰۰ دلار کانادا باشد.

تصویری از تعدادی بیزینس من و بیزینس ومن با نوشته‌ی ویزای بیزینسی کانادا برای عنوان ویزای مهاجرت کلاس تجاری (Business Class) انتخاب شده است.
اقتصاد پویای کانادا و همسایگی آن با ابر قدرت جهان، آمریکا، باعث ایجاد فرصت‌های تجاری بسیار درخشان در این کشور شده

ویزای کانادا اسکیل ورکر فدرال (Federal Skilled Worker Visa)

اگر قصد اقامت دائم در کانادا را دارید، می‌توانید درخواست ویزای کارگر ماهر فدرال (FSWC) در خارج یا داخل کانادا را بدهید. در این نوع ویزا کانادا که تحت برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری (Express Entry) است، بعد از ثبت نام متقاضیان بر اساس فاکتورهایی همچون سابقه کاری، مهارت، دانش زبان انگلیسی و فرانسوی، مدرک تحصیلی و غیره و بر اساس یک سیستم امتیازدهی جامع رتبه بندی می‌شوند. برای تایید شدن در این نوع درخواست ویزا و احراز صلاحیت، باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنید و حداقل ۱ سال سابقه کار داشته باشید.

ویزای کلاس تجربه کانادا (Canadian Experience Class Visa)

این ویزای کانادا که زیر مجموعه برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری به حساب می‌آید، برای کسانی است که با مجوز کار موقت در کانادا مشغول به کار هستند و از طریق ویزای کلاس تجربه کانادا (CECV) قصد اقامت دائم در این کشور را دارند. الزامات این ویزای کانادا داشتن حداقل ۱ سال سابقه کار در کانادا و دانش زبان انگلیسی و فرانسوی است.

ویزای برنامه تجارت ماهر فدرال (Federal Skilled Trades Program)

با ویزای کانادا از طریق برنامه تجارت ماهر فدرال کانادا (FSTP)، این فرصت برای شما مهیا است تا با سرعت بیشتری اقامت دائم کانادا را به دست آورید. این گزینه توسط اداره مهاجرت و دولت کانادا در سال ۲۰۱۳ و به منظور تامین نیروی ماهر در مناطقی که سرعت رشد اقتصادی بالایی دارند انجام گرفت. این برنامه یکی دیگر از زیر مجموعه‌های گزینه مهاجرتی اکسپرس انتری است که برای واجد شرایط بودن باید سابقه ۱ سال تجربه کار تمام وقت یا ۲ سال پاره وقت در ۵ سال گذشته در کانادا داشته باشید. علاوه بر این، مهارت زبان انگلیسی نیز در لیست شرایط این ویزا کانادا بررسی می‌شود.

برنامه‌های مهاجرتی استانی (Provincial Nomination Programs)

متقاضیانی که نمی‌توانند پروسه مهاجرت و اخذ اقامت دائم خود را از طریق ویزای اسکیل ورکر عملی کنند، می‌توانند برای گزینه مهاجرت نامزدی استانی (PNP) درخواست دهند. این ویزای کانادا مخصوص کسانی است که مهارت شغلی کمتری دارند اما می‌توانند به رشد اقتصادی یک منطقه خاص کمک کنند. در ویزای کانادا PNP، شما برای استان خاصی که نیازمند به کارمند در زمینه خاصی است، کاندید خواهید شد. قبل از ارائه درخواست ویزا باید گواهی نامزدی استانی را از استان یا منطقه دریافت کرده باشید و درخواست دیگری همچون دریافت ویزا PR برای شهروندی و مهاجرت کانادا را به CIC ارائه دهید.

اسکیل ورکر منتخب کبک (Quebec-Selected Skilled Worker)

این نوع ویزای کانادا در واقع برنامه اسکیل ورکر ویژه‌ای است که در آن از سراسر جهان کارگران ماهر جذب می‌شوند. در این برنامه مهاجرت باید ثابت کنید که با استفاده از تحصیلات، مهارت، تجربه کاری و استعداد خود می‌توانید به رشد اقتصادی کشور کمک کنید. هنگامی که دولت منطقه‌ای کبک (Quebec) گواهی منتخب کبک (CSQ) را به شما ارائه می‌دهد، می‌توانید برای مهاجرت به کانادا و ویزای اقامت دائم تحت دولت ملی کانادا اقدام نمایید. برای این نوع برنامه و ویزای کانادا، متقاضی باید در دو مرحله درخواست دهد

متقاضی باید برای دریافت گواهی انتخاب (CSQ) به دولت منطقه‌ای کبک مراجعه کند که به معنای پذیرفته شدن او به عنوان یک مهاجر توسط کبک است.
متقاضی باید پس از دریافت گواهی انتخاب کبک برای درخواست ویزا کانادا برای اقامت دائم به IRCC اقدام کند.
طبق قوانین، متقاضی باید از نظر معاینات پزشکی و عدم سوء پیشینه تایید شده باشد.

ویزای حمایت از خانواده (Family Sponsorship)

اگر شما سیتیزن کانادا شده باشید، می‌توانید برای دیگر اعضای خانواده، البته با حمایت مالی شما، امکان اقامت دائم را فراهم کنید. برای دریافت این ویزای کانادا باید ثابت کنید که توانایی حمایت مالی از شخص مهاجر را دارید. فرد تحت تکفل و پوشش شما می‌تواند از مزایای اقامت کانادا یعنی تحصیل، زندگی و کار بهر‌ه‌مند شود.

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

برنامه ویزای استارتاپ کانادا (Startup Visa Program)، برای افرادی است که می‌توانند به شکل استارتاپ و کارآفرین به اقتصاد کانادا کمک کنند. برای درخواست این ویزا باید حداقل ۳۰۰٬۰۰۰ دلار کانادا دارایی خالص داشته باشید. همچنین، باید مالکیت و مدیریت حداقل یک سوم یک کسب و کار کانادایی و همچنین ایجاد و حفظ اشتغال در مدت ۳ سال پس از حضور خود در کانادا را متعهد شوید. این ویزای کانادا در گروه ویزاهای دائمی قرار می‌گیرد.

تصویری از تعدادی ازافراد استارتاپی با نوشته‌ی ویزای استارتاپ کانادا برای عنوان ویزا استارتاپ کانادا چیست انتخاب شده است.
ویزای استارتاپ کانادا دارای مزایای بی‌شماری مانند دریافت اقامت دائم برای کل خانواده می‌باشد

دریافت ویزای کانادا چقدر طول می‌کشه؟

زمان شروع درخواست ویزا، بررسی و نهایی شدن پیکاپ ویزا در هر مورد خاص متفاوت است. این فرایند می‌توانید بین ۲ هفته تا ۳ ماه طول بکشد. زمان پردازش و تایید ویزای کانادا می‌تواند به دلیل درخواست مدارک اضافی از طرف دولت و اداره مهاجرت کانادا متغیر باشد. به دلیل عدم فعالیت سفارت کانادا در ایران، ویزای کانادا به ویژه برای ایرانیان پروسه زمان‌بری است. بسته به انتخاب مرکز VAC و شهر مورد نظر، وقت سفارت و ویزای کانادا می‌تواند متغیر باشد. بعد از ارسال مدارک، بررسی مقدماتی مدارک توسط سفارت کانادا و ارسال ایمیل اقدام برای انگشت نگاری می‌تواند تا ۲ هفته به طول بیانجامد. همانطور که گفته شد، ممکن است بین ۲ هفته تا ۳ ماه را منتظر تایید یا ریجکت ویزای کانادا مورد نظر خود باشید.

هزینه ویزای کانادا چقدر است؟

هزینه ویزای کانادا نیز به نوع ویزا بستگی دارد و یک رقم قطعی را نمی‌‌توان عنوان کرد. انواع هزینه‌ها پیشروی شما است که باید پرداخت کنید، از جمله ابتدایی‌ترین هزینه‌ها مانند هزینه پردازش و بیومتریک. با این حال هزینه ویزای کانادا برای گزینه توریستی معمولی حداقل ۱۸۵ دلار خواهد بود. هزینه پیکاپ ویزا کانادا نیز شامل هزینه‌های دفاتر VAC و دستمزد آژانس‌های مجاز خواهد بود. این هزینه‌ها بسته به محل و شهر انگشت انگاری می‌تواند متفاوت باشد.

از کجا برای دریافت ویزای کانادا شروع کنیم؟

در ابتدا و با توجه به مطالب این مقاله و آشنایی با بیشتر ویزاهای کانادا، باید هدف و نوع گزینه مهاجرت خود را بر اساس شرایط خود انتخاب کنید. پروسه مهاجرت به کانادا یک سفر طولانی و البته هزینه‌بر است که هزینه ویزای کانادا تنها بخشی از آن است. اما تمام این تلاش‌ها ارزش مهاجرت، اقامت دائم، تحصیل و زندگی در کشور کانادا را دارد. برای رسیدن به یک مهاجرت ایده‌آل باید با چالش‌های آن نیز روبرو شوید که استفاده از کارگزاران و آژانس‌های مهاجرتی متخصص و با تجربه، به شما برای گذر از این چالش‌ها کمک بزرگی خواهد کرد. این راهنمای کامل معرفی انواع ویزای مهاجرتی ۲۰۲۳ را نیز مطالعه کنید

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید

سوالات متداول (Frequently Asked Questions)

برخی از سوالات متداول درباره «آشنایی با انواع ویزای کانادا» و پاسخ‌های مربوط به آن‌ها را اینجا با شما به اشتراک گذاشتیم.

امکان دریافت ویزای توریستی با دعوت‌نامه وجود دارد؟

نه تنها چنین امکانی وجود دارد بلکه شانس شما برای اخذ پذیرش ویزا را افزایش می‌دهد.

اگر سابقه کار نداشته باشیم، برای سرمایه گذاری در کانادا دچار مشکل خواهیم شد؟

ممکن است بتوانید مجوز کار هم بگیرید که آن هم ریسک زیادی دارد. اما برای گرفتن اقامت دائم، کارتان بسیار سخت خواهد بود.

آیا امکان پر کردن فرم های سفارت به صورت آنلاین وجود دارد؟

بله، امکان پر کردن فرم ها به صورت آنلاین وجود دارد.