مقدمه‌ی ویزای استارتاپ کانادا در سال ۲۰۲۴

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور، استفاده از ویزای استارتاپ کانادا است. اگر قصد دارید تا کسب و کار خود را در کانادا راه اندازی کنید و پیشرفت کارآفرینی خود را سرعت بخشید، ویزای استارتاپ گزینه فوق العاده‌ای برای شما خواهد بود. البته برای استفاده از این نوع ویزای کانادا باید کسب و کار شما نوآورانه و خلاقانه بوده و پتانسیل اشتعال‌زایی در کانادا را داشته باشد. همچنین کسب و کار شما باید بتواند با کسب و کارهای مشابه خود در مقیاس جهانی رقابت کند. اگر هنوز با شرایط و روند اخذ ویزای استارتاپ کانادا آشنا نیستید، با النورا تا پایان این مقاله همراه باشید.

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

استارتاپ ویزا کانادا (Start-up Visa)، یک برنامه مهاجرتی ارائه شده توسط دولت فدرال کانادا است که شرایط مهاجرت و اقامت دائم کانادا را برای کارآفرینان خلاق با مهارت بالا فراهم می‌کند. دولت کانادا برنامه ویزای استارتاپ کانادا را برای کسانی در نظر گرفته است که توانایی ایجاد شغل در این کشور را داشته باشند. دولت این کشور در ازای ایجاد شغل، اخذ اقامت متقاضی کارآفرین در کانادا را مهیا می‌کند. ویزای استارتاپ کانادا که به اختصار ویزای SUV نیز نامیده می‌‌شود، در دسته مجوزها و ویزاهای اقامت دائم کانادا (Permanent Residence Visa) قرار می‌گیرد.

ویژگی‌ مشاغل تحت ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

کشور کانادا، به دنبال کارآفرین با استعدادی است که بتواند کسب و کاری را در این کشور راه اندازی کند که توانایی تحریک اقتصاد کانادا را داشته باشد. اگر قصد استفاده از ویزای استارتاپ کانادا را دارید، کسب و کار شما علاوه بر نوآورانه بودن باید برای شهروندان کانادایی نیز ایجاد شغل کند. به طور کلی، دولت کانادا به دنبال مشاغلی با شرایط زیر است:

 • خلاقانه
 • اشتغال‌زایی برای کانادایی‌ها
 • توانایی رقابت در مقیاس جهانی

شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا

دولت کانادا برای متقاضیان دریافت ویزای استارتاپ کانادا شرایط و الزاماتی را در نظر گرفته است. اگر قصد دارید از این برنامه مهاجرتی برای توسعه کسب و کار خود و اخذ اقامت کانادا استفاده کنید باید ۴ شرط زیر را رعایت کنید:

۱) کسب و کار واجد شرایط ویزا استارتاپ کانادا

ثبت شرکت در کانادا اولین اقدام شما برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا است. برای ثبت شرکت در کانادا باید موارد زیر رعایت شود:

 • شرکت شما باید در کشور کانادا مدیریت و عملیاتی شود
 • داشتن حداقل ۱۰ درصد حق رای و مالکیت سهام شرکت
 • حتی با در نظر گرفتن نقش سازمان حامی شرکت شما، حق رای نباید بیشتر از ۵۰ درصد باشد

زمانی که برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا اقدام می‌کنید، به شکل خودکار فرآیند مجوز اقامت دائم شما نیز در جریان است. اگر هنوز ویزای اقامت دائم (PR) شما اپلای نشده است، می‌توانید ویزای موقت کار کانادا (Temporary Work Visa) را درخواست داده و برای گذراندن مراحل ثبت شرکت به کانادا سفر کنید.

۲) ساپورت توسط یک سازمان حامی تعیین شده

یکی از الزامات دریافت ویزای استارتاپ کانادا داشتن یک سازمان حامی است. این سازمان‌های حامی، توسط دولت کانادا برای برنامه ویزای استارتاپ تعیین شده‌اند و از طریق سرمایه گذاری به شما در توسعه کسب و کارتان کمک می‌کنند. مراحل زیر، از شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا در زمینه پشتیبانی کسب و کارتان از طرف یک سازمان حامی است:

 • پشتیبانی می‌تواند از ۳ طریق انجل اینوستورها (Angel Investors group)، بیزینس انکوباتورها (Business Incubators) یا صندوق‌های ونچر کپیتال (Venture Capital Fund) صورت گیرد.
 • ارائه ایده تجاری نوآورانه به یکی از سازمان‌ها حامی
 • متقاعد کردن سازمان حامی به این که کسب و کار شما ارزش حمایت دارد
 • گذراندن فرآیند پیچینگ (پرزنت طرح برای جذب سرمایه)
 • صدور «نامه ساپورت» توسط سازمان حامی، در صورت تایید حمایت از طرح تجارت شما
 • نامه ساپورت، یکی از مدارک لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا (SUV) است.
 • ارسال «گواهینامه تعهد» از طرف سازمان حامی به اداره مهاجرت کانادا (IRCC)
تصویری از دو فرد در حال مذاکره برای عنوان شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا انتخاب شده است.
ویزای استارتاپ کانادا (Start-up) این کشور به دنبال جذب کارآفرینانی است که پتانسیل راه اندازی شرکت های نوآور را داشته و می‌توانند ایجاد شغل نمایند

۳) دانش زبان

یکی از شرایط ویزای استارتاپ کانادا دانستن زبان انگلیسی یا فرانسوی طبق معیارهای کشور کانادا است. زمانی که در یک کشور خارجی زندگی می‌کنید و از آن حساس‌تر، وقتی قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید، باید توانایی برقراری ارتباط و پیشبرد کار به زبان آن کشور را داشته باشید. در کشور کانادا نیز دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی در یک سطح مشخص لازم است. حداقل سطح مورد نیاز دانستن زبان در ویزای استارتاپ کانادا، داشتن مدرک سطح CLB 5 (معیارهای زبان کانادایی ۵) به زبان انگلیسی یا فرانسوی در چهار توانایی نوشتن، خواندن، شنیدن و صحبت کردن است. در فرآیند ویزا استارتاپ کانادا از شما خواسته می‌شود تا در آزمون زبان شرکت کنید. نتیجه آزمون یکی از اصلی‌ترین مدارکی است که باید برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا ارائه دهید.

۴) توانایی تامین هزینه‌های مالی خود و اعضای خانواده

در زمان درخواست ویزای استارتاپ کانادا، یکی از شرایط لازم ارائه مدرکی مبنی بر اثبات توانایی مالی برای حمایت از خود و اعضای خانواده در مدت اقامت در کانادا به مدت ۶ ماه است. در واقع شما با ارائه این مدرک به اداره مهاجرت کانادا نشان می‌دهید که در این مدت ۶ ماه، پول لازم برای تامین هزینه‌های خود و دیگر اعضای خانواده را دارید. شما باید سند تمکن مالی خود را در زمان درخواست ویزای استارتاپ کانادا ارائه دهید. این هزینه بر اساس تعداد اعضای خانواده تعیین می‌شود که مبالغ آن را در بخش‌های بعدی دقیق‌تر بیان می‌کنیم.

فرآیند پشتیبانی سازمان‌های حامی در برنامه ویزای استارتاپ کانادا

در بخش شرایط لازم برای دریافت ویزای استارتاپ کانادا گفته شد که کسب و کار شما باید توسط یک سازمان حامی یا شرکت سرمایه گذار که خود دولت کانادا تعیین کرده است، پشتیبانی شود. در واقع زمانی ویزای استارتاپ شما مورد تایید قرار می‌گیرد که یک نامه ساپورت (Letter of Support) از طرف یکی از سازمان‌های حامی تعیین شده، روی پرونده درخواست ویزای شما باشد. نامه ساپورت ثابت می‌کند که ایده کسب و کار خلاقانه شما، توسط یکی از ۳ گروه سازمان‌های حامی حمایت می‌‌شود. بعد از توافق، سازمان حامی همزمان با ارائه نامه ساپورت به شما، یک گواهینامه تعهد (Commitment Certification) را مستقیم به اداره مهاجرت کانادا (IRCC) ارسال می‌کند.

سازمان IRCC برای بررسی برنامه ویزای استارتاپ کانادای شما به نامه ساپورت و گواهی تعهد نیاز دارد. فرآیند ارائه یا پرزنت یک ایده تجاری که به پروسه پیچینگ نیز شناخته می‌شود، از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است. برخی از سازمان‌های حامی تعیین شده در ویزای استارتاپ کانادا ممکن است در ارائه هر چه دقیق‌تر ایده کسب و کار شما سخت‌گیری کنند و سازمان دیگر این سخت‌گیری را کمتر نشان دهد.

معرفی سازمان‌های حامی در برنامه ویزا استارتاپ کانادا

سازمان‌های حامی در برنامه ویزای SUV کانادا با یکدیگر تفاوت دارند و هر کدام معیارهای سرمایه گذاری و حق مالکیت خاص خود را برای پشتیبانی از کسب و کار شما دارند. سازمان‌های حامی تعیین شده در برنامه ویزای استارتاپ کانادا به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

 • صندوق‌های سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capitals funds): این صندوق‌ها ایده‌های خلاقانه بزرگ را در برنامه ویزای استارتاپ کانادا ساپورت می‌کنند. آنها روی پروژه‌هایی سرمایه گذاری می‌کنند که رشد اولیه خود را پشت سر گذاشته و به قول معروف از آب و گل درآمده باشند. ونچر کپیتال‌ها کسب و کاری را ساپورت می‌کنند که توانایی فروش و سوددهی بالایی داشته باشد. حداقل سرمایه گذاری از طرف این شرکت‌ها باید ۲۰۰٬۰۰۰ دلار کانادا باشد.
 • گروه سرمایه گذاری انجل (Angel Investor Group): این شرکت‌ها نیز بیشتر بر روی کسب و کاری سرمایه گذاری می‌کنند که امتحان خود را پس داده باشند، اما نسبت به ونچر کپیتال‌ها توافق با آنها راحت‌تر است. انجل اینوستورها در قبال دریافت درصدی از سهام شرکت، مبالغی را در شرکت سرمایه گذاری می‌کنند. حداقل مبلغ سرمایه گذاری از طرف این شرکت‌ها باید ۷۵٬۰۰۰ دلار کانادا باشد.
 • بیزینس انکوباتور (Business Incubator): این مراکز در کسب و کار شما مبلغی را سرمایه گذاری نمی‌کنند، اما توافق با آنها راحت‌تر است. انکوباتورها، در زمینه‌ شروع و رشد کسب و کار آموزش می‌دهند و همچنین نقش نظارتی (Mentorship) بر روند رشد کسب و کار شما دارند. برای توافق با این نوع سازمان‌های حامی باید به آنها مبلغی بپردازید. در توافق با بیزینس انکوباتورها هیچ الزام سرمایه گذاری از طرف آنها وجود ندارد.

هزینه ویزای استارتاپ کانادا

کل هزینه‌هایی که باید توسط شما به سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) جهت اخذ ویزای استارتاپ کانادا پرداخت شود شامل هزینه‌های درخواست، حق اقامت دائم (RPRF) و بیومتریک است. هزینه‌های دیگر را هم فراموش نکنید که شامل هزینه‌های آزمون زبان، معاینه پزشکی، گواهی پلیس و غیره می‌شود.

هزینه‌های درخواست ویزای استارتاپ کانادا برای هر نفر
درخواست برای هر نفر هزینه درخواست
درخواست ویزا – متقاضی اصلی ۱۶۲۵ دلار کانادا
درخواست اقامت دائم – متقاضی اصلی ۵۱۵ دلار کانادا
درخواست ویزا – همسر یا شریک زندگی ۸۵۰ دلار کانادا
درخواست اقامت دائم – همسر یا شریک زندگی ۵۱۵ دلار کانادا
فرزند وابسته ۲۳۰ دلار کانادا
بیومتریک – هر نفر ۸۵ دلار کانادا
بیومتریک خانواده دو نفره یا بیشتر در همان زمان و مکان ۱۷۰ دلار کانادا

 

تصویری از تعدادی کارآفرین برای عنوان هزینه ویزای استارتاپ کانادا انتخاب شده است.
با اخذ نامه حمایتی از سرمایه گذاران، باید در کلاس‌های منتورشیپ آن‌ها نیز شرکت کنید که هزینه جداگانه دارد

هزینه تمکن مالی در ویزای استارتاپ کانادا

یکی از شرایط اصلی اخذ ویزای استارتاپ کانادا، اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی به مدت زمان حداقل ۶ ماه در این کشور است. بنابراین، مبلغ در نظر گرفته شده برای اثبات تامین هزینه اقامت را نیز باید در لیست هزینه‌ های ویزای استارتاپ کانادای خود قرار دهید. این هزینه بسته به تعداد اعضای خانواده و این که دقیقا در کدام منطقه قصد اقامت دائم کانادا را دارید، متفاوت خواهد بود. در کل برای اثبات تمکن مالی در روش ویزای استارتاپ کانادا، مبالغ زیر را باید در نظر گرفت:

مبلغ تمکن مالی مورد نیاز در ویزای استارتاپ کانادا
تعداد اعضای خانواده هزینه تمکن مالی
 ۱ ۱۳٬۳۱۰ دلار کانادا
۲ ۱۶٬۵۷۰ دلار کانادا
۳ ۲۰٬۳۷۱ دلار کانادا
۴ ۲۴٬۷۳۳ دلار کانادا
۵ ۲۸٬۰۵۲ دلار کانادا
۶ ۳۱٬۶۳۸ دلار کانادا
۷ ۳۵٬۲۲۴ دلار کانادا
برای هر نفر اضافه‌تر ۳٬۵۸۶ دلار کانادا

 

مدت زمان گرفتن ویزای استارتاپ کانادا

مدت زمان رسیدگی به درخواست‌های ویزای استارتاپ کانادا دقیقا مشخص نیست، ولی در حال حاضر باید بین ۱۲ تا ۱۶ ماه را برای رسیدگی و قبول درخواست این نوع ویزای کانادا در نظر گرفت. زمان پردازش ویزا استارتاپ کانادا بسته به تعداد اعضا، نوع درخواست، تکمیل بودن درخواست در تمامی جنبه‌ها و غیره ممکن است تا ۲ سال نیز طول بکشد. اگر در نظر دارید در طول رسیدگی به ویزای SUV کانادا، زودتر به کانادا سفر کرده و شروع به راه اندازی کسب و کار خود کنید، بهتر است درخواست ویزای کار کانادا دهید که مدت زمان پردازش و رسیدگی آن کمتر است.

مراحل اخذ ویزای استارتاپ کانادا

همان طور که در بخش قبل گفته شد، پروسه بررسی و تایید ویزای استارتاپ کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا بین ۱۲ تا ۱۶ ماه یا حتی تا ۲ سال طول می‌کشد. اگر مطمئن هستید که کسب و کار شما واجد شرایط استفاده از این نوع ویزای کانادا است، خود را برای مراحل زیر آماده کنید:

مرحله اول: پیش‌نویس ایده کسب و کار

شما باید یک رزومه دقیق و کامل از کسب و کار خود به همراه سایر مدارک مورد نیاز ارائه دهید. علاوه بر روزمه و سوابق کامل، باید یک پیش‌نویس از طرح کسب و کار خلاقانه خود تهیه کنید. بررسی این مدارک ممکن است ۱ تا ۲ ماه یا بیشتر طول بکشد.

مرحله دوم: نامه ساپورت

حال که طرح کسب و کار خود را آماده کرده‌اید باید آن را به یکی از سازمان‌های حامی تعیین شده که به آنها اشاره شد، ارائه دهید. این پروسه نیز ممکن است بین ۶ تا ۱۰ ماه طول بکشد که احتمالا سخت‌ترین مرحله اخذ ویزای استارتاپ کانادا است.

مرحله سوم: درخواست اقامت دائم

این مرحله، گام آخر پروسه ویزای استارتاپ کانادا است. شما باید برای اقامت دائم، نامه ساپورت از سازمان حامی را همراه با سایر مدارک مورد نیاز به اداره مهاجرت کانادا (IRCC) تحویل دهید. این سازمان با بررسی پرونده شما بعد از ۸ تا ۱۰ ماه ،درخواست شما را رد یا قبول می‌کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا

برای اخذ اقامت دائم، تحت برنامه SUV کانادا مدارک زیر را قبل از درخواست جمع آوری کنید:

 • رزومه مفصل از سوابق شغلی و اجرایی
 • پیش‌نویس ایده کسب و کار
 • کپی پاسپورت یا مجوز قانونی سفر
 • شناسنامه
 • سند ازدواج (در صورت متاهل بودن)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات تمکن مالی از طریق صورت حساب بانکی برای حداقل ۶ ماه
 • معرفی نامه بانکی
 • نتایج آزمون زبان شامل آیلتس CLB سطح ۵ یا NCLC سطح ۵ (زبان فرانسوی)
 • گواهی پزشکی
 • نامه ساپورت از سازمان حامی تعیین شده در کانادا

تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه و به شکل قانونی توسط کشور مبدا تایید شده باشند. در صورت صلاحدید اداره مهاجرت کانادا (IRCC) ممکن است مدارک بیشتری لازم باشد.

مزایای ویزای استارتاپ کانادا

اخذ ویزای استارتاپ کانادا، پروسه‌ای زمان‌بر و پر چالش است اما چنانچه در راه اندازی کسب و کار خود در کانادا موفق باشید، مزایای زیادی نصیبت‌تان خواهد شد. از جمله مزایای ویزای استارتاپ کانادا موارد زیر است:

 • اخذ اقامت دائم برای کارآفرین موفق و اعضای خانواده
 • اقامت دائم کانادا به عنوان مجوز کار نیز استفاده می‌‌شود.
 • متقاضی ویزای استارتاپ کانادا بعد از اپلای شدن می‌تواند برای اخذ شهروندی کانادا اقدام کند.
 • هیچ محدودیت سنی برای متقاضی وجود ندارد.
 • برای درخواست نیاز به منابع مالی سنگین نیست.
تصویری از فردی در حال نوشتن پلن استارتاپ خود برای عنوان مزایای ویزای استارتاپ کانادا انتخاب شده است.
این ویزا به همسر متقاضی استارتاپ کانادا اجازه میدهد تا بدون محدودیت در کانادا کار کند

در کنار مزایای بسیار، اگر بخواهیم از معایب ویزای استارتاپ کانادا نیز مواردی را بیان کنیم، می‌توان به پروسه زمان‌بر ثبت شرکت و توافق با سازمان‌های حامی و همچنین پذیرش محدود آن توسط دولت کانادا اشاره کرد.

مجوز کار در ویزای استارتاپ کانادا

مجوز کار کانادا (Work Permit) به شما این امکان را می‌دهد تا در کشور کانادا مشغول به کار شوید. یکی از ویژگی‌های ویزای استارتاپ کانادا امکان گرفتن مجوز موقت کار در این کشور در حین بررسی ویزای استارتاپ شما است. اگر در این پروسه قصد دارید برای مجوز موقت کار نیز درخواست دهید، باید این کار را قبل از ارائه درخواست اقامت دائم کانادا تحت ویزای استارتاپ کانادا عملی کنید. مجوز موقت کار کانادا معمولا برای ۱ سال صادر می‌‌شود و باید نامه حمایت (Letter of Support) و گواهی تعهد (Commitment Certification) را نیز داشته باشید. لازم به ذکر است که درخواست ویزای اقامت دائم باید تا ۶ ماه بعد از تاریخ صدور گواهی تعهد، ارسال شود.

کلام آخر

در پایان باید به چند نکته اشاره کرد. ابتدا باید توجه داشت که با اخذ اقامت دائم کانادا، کسب و کار خود را پیوسته فعال نگه دارید و اگر دولت کانادا متوجه شود که ویزای کانادا از طریق استارتاپ، فقط بهانه‌ای برای اخذ اقامت دائم این کشور بوده، سریع وارد عمل می‌شود و اقامت دائم کانادای شما نیز به خطر می‌افتد. نکته بعدی داشتن وکیل ویزای استارتاپ کانادا است که به شما کمک می‌کند تا این پروسه چالش برانگیز را با احتمال موفقیت بیشتری به پایان برسانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر از وضعیت ویزای استارتاپ کانادا، با مشاوران مهاجرت النورا در ارتباط باشید.

همین حالا با ما رایگان مشاوره کنید